Czy wiesz, że...
BRZANA:
- Rekord Polski - 7,00 kg
- Złoty medal - od 4,00 kg
- Srebrny medal - od 3,00 kg
- Brązowy medal - od 2,50 kg

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 31
 Zalogowani 0
 Wszyscy 31

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
mario_z: Nadal używam tej strony :-) https://zapodaj.net/ ...(5192) Feb 20, @ 12:15:14

artur: To jeszcze nr konta i wysyłam ;-) cegiełkę. ...(3812) Feb 15, @ 18:29:46

artur: Lecku, dobre narzędzia do wklejania zdjęć na fora i w relacje mia ...(5192) Feb 15, @ 18:28:07

lecek: Co do wędkarskich wypadów 2024, jedyne co udało mi sie zrobić, to ...(5192) Feb 15, @ 12:54:22

lecek: Eyo Mario. Mam pytanko dotyczące wklejanie fotek do postów. Ostat ...(5192) Feb 15, @ 12:49:42

mario_z: Pewnie jak byś miał bliżej to byś częściej chodził :hihi :hih ...(5192) Feb 07, @ 12:25:09

krzysztofCz: Pewnie jak byś miał bliżej to byś częściej chodził :hihi :hih ...(5192) Feb 06, @ 07:43:06

mario_z: Krzysiu, dziewczyny już dorosłe, starsza Oliwka studiuje i pracuj ...(5192) Feb 04, @ 21:58:25

krzysztofCz: No i rozdrażniłeś... :hihi Tyle czasu Cię tu nie było, myślałe ...(5192) Feb 04, @ 09:23:20

mario_z: Witam Wszystkich w nowym roku, ostatnio rzadko się tu produkuję n ...(5192) Feb 02, @ 17:15:16


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2045
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 1905
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 1929
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2169
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1999
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2057
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1970
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2006
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2375
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2194
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Porównanie dwóch wszechstronnych wojowników.
Opublikował 02-09-2010 o godz. 11:20:00 Monk
Nasza publicystyka Artur napisał

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie pewien post, który nie tak całkiem dawno pojawił się na forum WCWI – post, w którym jeden z kolegów poprosił o radę: jaki nóż, scyzoryk, narzędzie, wybrać na ryby? Jedną z propozycji był Leatherman New Wave. Inną zaproponowałem ja: to SOG S63 EOD, którego kilka lat temu sobie kupiłem (po wizycie na Litwie, gdzie podobnego miał kolega po kiju).SOG w zupełności mi wystarczał. Przez kilka lat był ze mną wszędzie. Standardowo wisiał na pasku jako EDC i nie potrzebowałem nic więcej przy codziennym użytkowaniu. Może nie do końca, ponieważ jako uzupełnienie, miałem i mam Victorinoxa Nomada (wisi standardowo na smyczy przy kluczykach, a w związku z tym często wisi na mojej szyi jako Neck), a to ze względu na korkociąg, w który Nomad jest wyposażony. Do prac biwakowych mam Maczetę, Ka-Bar-a i kilka innych, których nie noszę na co dzień ze sobą (ale w autku leżą i czekają na swoją kolej). Czasami tylko używam M-ka 21-02G. Ale w pewnej chwili zaczął mnie gryźć robak kolekcjonera. Do tego doszła cena promocyjna - niższa o prawie 100 PLN od standardowej. Robal gryzł, gryzł, aż wygryzł no i kupiłem Leathermana New Wave-a . Nie, nie z potrzeby posiadania… no - może trochę. Chciałem po prostu zrobić porównanie SOG-a S63 i Leathermana New Wave-a, który uchodzi za klasyka, następcę legendarnego już Wave.
Powiem Wam jako ciekawostkę, że Wave zasłynął między innymi tym, że uratował w Iraku jednego marines od śmierci lub poważnego zranienia w ten sposób, że pokaźny odłamek granatu moździerzowego zatrzymał się na toolu. Wprawdzie go zdemolował, ale żołnierz nie ucierpiał. Po tym zdarzeniu Leatherman odwdzięczył się żołnierzowi nowym egzemplarzem. SOG-a kupiłem kilka lat temu również w cenie promocyjnej, która była niższa o ponad 100 PLN od obecnej. Więc mam w tej chwili dwa multitoole, które są bardzo zbliżone w cenach, tak promocyjnych, jak i standardowych. Oba oscylują w okolicach 340 PLN (bez promocji). Oba są z takiej samej, czy też podobnej stali 420. Poniżej przedstawię swoje refleksje i spostrzeżenia oraz wnioski, jakie mi się nasunęły z użytkowania obu, a także zdjęcia, na których porównuję dwóch wymienionych zawodników.

1. SOG jest większy i masywniejszy optycznie. Dane techniczne są następujące: jest dłuższy o 2,5 cm oraz cięższy o 30 g (270 g SOG, 240 g Leatherman). Szczęki SOG-a są również dłuższe i wynoszą od osi obrotu 5,6 cm przy około 5 cm New Wave-a. Długość od punktu rozwarcia do końca szczęk jest mniejsza, bo wynosi 4,6 cm /SOG/ i 4,2 cm New Wave-a. Różnica wydawałoby się niewielka, ale istotna, gdy weźmiemy pod uwagę szerokość rozwarcia szczęk przy niemalże tym samym kącie. U SOG-a ta wartość wynosi 5,7 cm, gdy Leatherman ma tylko 4,3 cm. SOG ma jeszcze jedną zaletę (wg mnie) dającą znaczną przewagę, a mianowicie sfazowane pod kątem końce szczęk, które pozwalają na wciśnięcie ich nawet w wąską szczelinę i uchwycenie elementu. Sfazowanie to nie wpływa na wytrzymałość. Leatherman jest tego pozbawiony, a jego końce są grube po prawie 2 mm, gdy SOG ma około 0,5 mm. Co więcej, szczęki SOG-a (mimo, że w pomiarach szerokość jest niemalże identyczna z tymi New Wave-a) sprawiają dużo solidniejsze i mocniejsze wrażenie. Dodatkowa zaleta SOG-a to te ząbki na końcu ramion, które przy ściskaniu powodują, że na końcu szczęk jest znacznie większa siła przyłożenia niż w klasycznym rozwiązaniu takim, jak u New Wave-a.

Jak dla mnie 1:0 dla SOG-a.

2. Kolejna przewaga SOG-a nad New Wave-em to łatwość otwierania podstawowego narzędzia, jakim są kombinerki. SOG-a otworzymy dwoma palcami już w trakcie wyjmowania z pochewki trzymając za jedno ramię, a drugie otworzy się same. Ma to szczególnie znaczenie, gdy musimy jedną ręką przytrzymać jakiś element, a drugą bezproblemowo wyjąć i otworzyć narzędzie. Niestety z Leathermanem tak łatwo się nie da. Otwarcie wymaga znacznej siły i gimnastyki dłoni mimo, że przesmarowałem go smarem do kołowrotków. Wykonanie takiego manewru bez pomocy swojego boku czy nogi jest niemalże niewykonalne. Zamykanie SOG-a jest bardzo proste, ponieważ jak otworzyliśmy, tak go zamykamy. Przy Leathermanie możemy zapomnieć o zamknięciu jedną ręką. Bok albo noga jest bezwzględnie niezbędna, nie mówiąc o drugiej ręce.
2:0 dla SOG-a.

3. W wypadku narzędzi trudniej o jednoznaczną odpowiedź. Ponieważ niektóre rozwiązania ma lepsze New Wave, a niektóre SOG, więc postaram się opisać je po kolei. Zacznę od Leathermana.
Leatherman bez wątpienia wykazuje swoją przewagę przy otwieraniu głównych ostrzy, plain i serated oraz piłki i pilnika. Nie dość, że nie trzeba otwierać całych kombinerek, to jeszcze otwierają się w ten sposób, że ostrze jest na zewnątrz narzędzia w równej linii z dolną krawędzią ramion. SOG ma to rozwiązane znacznie gorzej. Po pierwsze żeby otworzyć te narzędzia trzeba otworzyć multitoola (łatwo więc - nie problem), ale główna wada jest gdzie indziej. Mianowicie ostrze jest skierowane do wewnątrz narzędzia, czyli grzbiet ostrza idzie równo z linią zewnętrzną ramion, a od ostrza w dół mam całą grubość złożonego narzędzia czyli 3,5 cm żelastwa, które nam przeszkadza. Tak samo jest z piłką i pilnikiem.
Kolejna zaleta New Wave-a jest taka, iż mimo, że znacznie krótszy niż SOG, to ostrza są minimalnie dłuższe, co wynika z konstrukcji, ponieważ w SOG-u chowają się one do środka i muszą zostawić miejsce na złożone szczypce. W Leathermanie natomiast są one chowane na zewnątrz, więc ogranicza je tylko długość całkowita narzędzia. Piłka New Wave-a jedynie stanowi rysę w tym obrazie, ponieważ lubi się klinować w ciętym materiale. Piłkę testowałem na wysuszonym kawałku sosny o kształcie trójkąta, pochodzącym ze skrzyneczki po owocach. Leatherman się klinował, natomiast SOG szedł jak w masło. Podejrzewam, że wpływ na to ma grubość narzędzia (piłka SOG-a jest znacznie grubsza) lub kształt i rozwarcie zębów, chociaż wydają się identyczne zarówno w piłce Leathermana, jak i w SOG-u.

Tak więc za te rozwiązanie 0:1 dla Leathermana.

Kolejne narzędzia: ocena nie jest jednoznaczna. SOG ma niewątpliwie w moim odczuciu bardziej uniwersalne i więcej narzędzi. Dochodzi do tego łatwość wymiany i dopasowania narzędzi wedle potrzeb - np. nożyczki. W SOG-u są jako dodatek, ale żeby je założyć, należy zdemontować któreś z ostrzy (piłka, pilnik, nóż V-cut). Z resztą V-cut jest bardzo przydatnym narzędziem. Wielokrotnie przecinałem nim plastykowe sztywne paski, które są używane do spinania paczek. Tnie je jak dobry nóż miękkie masło. Do SOG-a dokupiłem nożyczki, ale po krótkim użytkowaniu zdemontowałem je jako narzędzie zupełnie dla mnie nieprzydatne. Natomiast nożyczki w Leathermanie są w standardzie.

Kolejnym narzędziem jest otwieracz do butelek: w SOG-u połączono go ze śrubokrętem płaskim, w New Wave-ie połączono go z otwieraczem do konserw. Zresztą otwieracz do konserw w połączeniu z małym płaskim śrubokrętem stanowi oddzielne narzędzie w SOG-u.
Otwieracz do konserw lepiej się spisuje w Leathermanie - jest bardziej intuicyjny. W SOG-u mimo, że koncepcja jest podobna, ma inny kształt i inna jest technika jego stosowania. Leathermanem puszkę otwieramy do siebie, SOG-iem od siebie. Natomiast otwieracz do butelek lepszy jest w SOG-u. Ma bardziej płaski kąt podejścia. W Leathermanie jest ostry i żeby wygodnie coś otworzyć, należy otworzyć jedno ramię.

Wkrętaki: Leatherman wyposażył swoje narzędzie w wymienne elementy. Do dyspozycji mamy: wąski, płaski, stożkowy, szeroki oraz dodatkowo płaski bardzo szeroki wkrętak - dość gruby, który pewnie mógłby służyć do podważania.
SOG natomiast poszedł całkiem inną drogą. Zastosował oddzielne wkrętaki - dwa mniejsze płaskie w połączeniu z innymi narzędziami - jak już wymieniłem - oraz oddzielny, szeroki, masywny płaski, który mógłby służyć też do podważania podobnie jak w New Wave-ie oraz krzyżakowy patentowy Philipsa. Mamy również standardową końcówkę na ¼ cala, blokowaną w dwóch pozycjach, na którą założymy dowolny klucz, nasadkę oraz wiele innych, przy zastosowaniu przejściówki, co niestety nie jest możliwe w Leathermanie. Dodatkowo SOG jest wyposażony w ostry przebijak, którym można przebijać i drążyć dziury oraz dwa dodatki ściśle saperskie. To obciskacze do spłonek i lontów (pasują do polskich spłonek - informacja od jednego z kolegów z forum www.knives.pl) , które równie dobrze służą do zaciskania większych śrucin na żyłce (jeśli ktoś akurat wędkuje).

Blokady narzędzi: Tak Leatherman New Wave, jak i SOG S63EOD są w nie wyposażone. SOG ma klasyczne Back Lock, pojedyncze dla każdego narzędzia. Natomiast Leatherman ma dwa rodzaje: dla narzędzi zewnętrznych są to Liner Lock-i, natomiast dla wewnętrznych Back Lock, ale jeden wspólny dla wszystkich na każdym ramieniu. Dla mnie SOG w kwestii narzędzi zamkniętych w konstrukcji ma lekką przewagę dlatego, że ma więcej bardziej uniwersalnych i dużo łatwiej otwieralnych, mimo płaskich pokryw, które je zasłaniają. Chodzą lekko i płynnie i pewnie się blokują. Natomiast w Leathermanie chodzą bardzo ścisło i sztywno. Gdy lekko poluzowałem torxy, żeby lżej się otwierały, to natychmiast dostały luzów. Jest to jak dla mnie wadą sprzętu. Blokada jest równie pewna albo pewniejsza jak w SOG-u.
1,5:1 ze wskazaniem na SOG-a.

Na koniec porównam rozbieralność, rozkręcalność i nierdzewność.
Oba multitoole są rozkręcane. Leatherman jest na śrubach Torx. Torxy muszą mieć w środku dziurę, ponieważ gniazda śrub torx w multitoolu mają bolce i cała śruba po prostu nie wejdzie. Należy również pamiętać, żeby z uczuciem skręcać śruby, które trzymają narzędzia zewnętrzne - jak je za mocno skręcimy, to nie otworzymy ostrzy.
W SOG-u zastosowano śruby o klasycznych sześciokątnych łbach, ale ich rozmiar podany jest w calach, tak że 6 mm są za małe, natomiast 7 mm za duże. Jak sobie poradzić? Bardzo prosto: ponieważ jest to rozmiar klasycznych bitów i wszystkie klucze, końcówki, nasadki na bity idealnie pasują do śrub w SOG-u.

1:1.

Kwestia ostatnia - nierdzewność: Leatherman niestety nie jest w pełni nierdzewny. Po testach na morzu, w tropikach oraz na wodach oceanicznych narzędzie pokryło się rudym nalotem - tak szczypce, jak i w obudowie w profilach widać rdzę. Koledzy na forum nożowym twierdzą wręcz, że im Leatherman potrafi pokryć się rudym nalotem od samego powietrza. SOG natomiast jest nierdzewny w pełnym tego słowa znaczeniu. Przez kilka lat użytkowania go w różnych warunkach i ani razu go nie płukałem lub smarowałem. Dbałem "słowem", ale nie konserwowałem go w żaden sposób. W tym roku przy śrubach pojawił się lekki nalot. Byłem pewny, że śruby zaczynają rdzewieć. Po rozkręceniu okazało się, że na śrubach nie ma nawet śladu rdzy, natomiast lekki rudy nalot wokół zszedł pod gołym palcem. Po prostu przetarłem suchym palcem i nalot zszedł.

Ostatnie słowo dotyczące pochewek. Zarówno SOG-a, jak i Leathermana kupiłem ze skórzaną, tylko że w SOG-u jest pełna skóra, a w Leathermanie pochwa jest właściwie skórzano - materiałowa, ponieważ boki są z materiału, w który wszyte są gumki. Jako że lubię skórę, więc w tej kwestii wygrana SOG-a.
Tak więc 1:0.

Dostępne są również pochewki z cordury, czy jak tam je nazywają. Są one zamienne i nie wpływają na cenę narzędzia. Oba multitoole kosztuje tyle samo bez względu na rodzaj pochewki.

Całość pojedynku w mojej ocenie wygrał i to znacznie SOG w stosunku 7,5:3.
Jest to moja ocena, ale każdy użytkownik obu narzędzi może mieć inne odczucia i zupełnie inaczej może je oceniać.

Idealny Multitool?
Dla mnie jest to połączenie SOG-a ze swoimi narzędziami i łatwością i lekkością otwierania, w połączeniu z systemem otwierania ostrzy, piłki i pilników takim, jakie zapewnia Leatherman New Wave.
P.S. Znalazłem taki. Jeszcze nie kupiłem, ale pewnie mnie skusi. Jest to SOG Power Assist!

Artur Kiersnowski
"Artur"


 
Pokrewne linki
· Więcej o Nasza publicystyka
· Napisane przez Monk


Najczęœciej czytany artykuł o Nasza publicystyka:
Ponton - część III, na wodzie


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyœlij ten artykuł do znajomych Wyœlij ten artykuł do znajomych


Komentarze sš własnoœciš ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialnoœci za ich treœć.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Porównanie dwóch wszechstronnych wojowników. (Wynik: 1)
przez Monk dnia 02-09-2010 o godz. 15:09:09
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Czekałem lata zastanawiając się, kiedy nasz Sołtys pęknie i przeleje swoje hobby "na papier". Zajęło to z 8 lat! ;)
Przygotowując tekst do publikacji korciło mnie, aby - widząc P.S.- umieścić na końcu trzy literki: c.d.n. ;))Re: Porównanie dwóch wszechstronnych wojowników. (Wynik: 1)
przez old_rysiu dnia 03-09-2010 o godz. 06:12:06
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Tak się zastanawiam nad tym przyrządem. Czy ja na rybach kiedykolwiek musiałem użyć noża ( takiego przyrzadu )? Tak - raz - pamietam. Podpełzał zaskroniec w moje okolice stanowiska. Łowiłem wtedy wzdręgi. Jedną wzdręge pokroiłem na kawałki i niedaleko nóg ( do 1 m ) rozrzuciłem. Miałem wspaniałą zabawę obserwacji, jak podkradał kolejno kawałki. Wtedy jeszcze nie miałem aparatu foto, a szkoda, już takiej gratki nie miałem nigdy.
Nie ukrywam, że posiadam coś bardzo podobnego. Dostałem taki przyrząd od Karpiarza w prezencie. długo leżał w moim plecaku wędkarskim i tylko pracował jako dociążenie. Teraz zamieszkał w samochodzie, był potrzebny w pracy - jakieś tam obcinki kabla do anteny telewizyjnej. Ten przyrząd mi też nie rdzewieje :-) Ciągle wygląda jak nowy, chociaż przeżył w samochodzie i na rybach niejeden deszcz ( czytaj zamoczenie ).Re: Porównanie dwóch wszechstronnych wojowników. (Wynik: 1)
przez wlodek (wlmr@op.pl) dnia 03-09-2010 o godz. 23:00:02
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Brawo Arturze! Fajnie się czytało! Mam również podobne "kombajny". Jeśli zlot u Dząsów wypali to je przywiozę i będziesz mógł napisać coś o podróbkach :-).Re: Porównanie dwóch wszechstronnych wojowników. (Wynik: 1)
przez sacha dnia 04-09-2010 o godz. 10:37:55
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Dla mnie urządzenia ma mieć ostrze,otwieracz do piwa (niekoniecznie) ,otwieracz do puszek.
A do czego cała reszta?Re: Porównanie dwóch wszechstronnych wojowników. (Wynik: 1)
przez Robert (gosia67600@numericable.fr) dnia 04-09-2010 o godz. 17:30:48
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Jedna z pasji, która kompletnie mnie ominęła. Może, dlatego na rybach zawsze brakuje mi ostrego noża, funkcjonalnych kombinerek, śrubokręta, który zrobi porządek ze śrubą kabłąka itd. :-) No może mam już wreszcie dobry nóż (prezent od kolegi, który zna się na tym ;-) ). Hartowana stal a ostry tak, że golić się można. Firma "Buck".
Inna rzecz, że pełen podziwu jestem dla posiadanej wiedzy, której Twoja kolejna pasja pozwala na tak wnikliwą analizę urządzenia, które z pozoru bywa "zwykłym scyzorykiem" ;-).
Dzięki Arturze, kolejna to dla mnie lekcja jak nie przechodzić obojętnie obok stoiska z narzędziami ;-).

Re: Porównanie dwóch wszechstronnych wojowników. (Wynik: 1)
przez maras5 dnia 12-09-2010 o godz. 12:27:07
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Artykuł super chociaż ja mojego Leathermana nie zamieniłbym na nic. Chciałem jednak napisać o korozji. Nie ma możliwości aby ta stal pokryła się rdzą od słonej wody lub innych warunków. Mam Leathermana 12 lat i dopiero niedawno pojawił się nalot ale ja jestem temu winien. Otóż używałem pilnika i go nie spłukałem. Opiłki zwykłej stali rozeszły się po toolu i zaczęły korodować. Uważajcie więc jak używacie narzędzia w kontakcie ze zwykłą stalą, małe drobinki przyklejają się do kwasówki i to one są przyczyną problemów. Kto nie wierzy niech blachę kwasoodporną porysuje gwoździem i wystawi na deszcz.


Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.12 sekund :: Zapytania do SQL: 80