Czy wiesz, że...
Odłowy rybackie gospodarstwa Ruciane-Nida to ok. 300 t rocznie, co stanowi ok. 14 kg ryb z hektara.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 425
 Zalogowani 0
 Wszyscy 425

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Bo na mnie blisko¶ć morza tak wpływa :hihi ...(499713) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia s± jacy¶ zużyci, nie to co K ...(499713) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dż±sik nie wie co emeryci lubi± najbardziej (i mog± ...(499713) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(499713) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(499713) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(499713) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(499713) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(499713) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(499713) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(499713) Apr 03, @ 10:34:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2273
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2050
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2165
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2299
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2131
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2188
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2095
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2142
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2501
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2326
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Wybór echosondy
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Wybór echosondy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Pike1
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołączył: Aug 06, 2007
Posty: 106

Kraj: Polska
Miejscowość: Mazury
PostWysłany: Sro Paż 29, 2008 2:29 pm    Temat postu: Wybór echosondy Odpowiedz z cytatem

Szukam echosondy, cena w zestawie do 1400 zł.
Zastanawiam się nad:
- Zestaw Lowrance X86
- Zestaw Humminbird Piranha MaX240
- Zestaw Eagle Fish Easy 245DS.
Na razie znalazłem najlepsze oferty w sklepie internetowym Fishing-Mart. Może jaki¶ inny sklep lub inny zestaw?
Nadmieniam, że spininguję najczę¶ciej w jeziorze rynnowym sielawowym o pow. 250 h i głeboko¶ci max. 49 m. Dzięki za pomoc.
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Paż 29, 2008 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pike 1 weĽ sobie lepiej LOWRANCE X-125 chociaż ma rozdzielczo¶ć dobr±, a to już polowa sukcesu, wink: twoje oczy i interpretacja obrazu to druga połowa sukcesu, wink: jak już poł±czysz te dwie połowy ze sob± to sukces murowany. :roll: wink:
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

Pike1
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołączył: Aug 06, 2007
Posty: 106

Kraj: Polska
Miejscowość: Mazury
PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 7:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Mario za radę. Też my¶lałem o tym modelu lowrance-x-125. Pozdrowienia i życzę "metrówki" Pike.
farti
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 19, 2003
Posty: 1983

Kraj: UK
Miejscowość: ...
PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 4:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio bratu zamawiałem chyba dokładnie TEN MODEL . Przetestowali¶my na zlocie w Mietkowie. I skoro dwóch kompletnych laików dało sobie z ni± radę. To my¶lę że jest warta zainteresowania. Kolejn± spraw± było bardzo dobre podej¶cie ze strony sprzedawcy. Który załatwił pozytywnie pewn± kontrowersyjn± kwestie . Mam nadzieję nie przekroczyłem regulaminu rekomenduj±c.
8)
Pike1
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołączył: Aug 06, 2007
Posty: 106

Kraj: Polska
Miejscowość: Mazury
PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Farti. Coraz bardziej umacniam się co do Lowrance X 125, a jaki sklep radzicie może Bass.
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pike1 napisał:
Dzięki Farti. Coraz bardziej umacniam się co do Lowrance X 125, a jaki sklep radzicie może Bass.

Może być, robiłem kilka razy zakupy w Basie i nie mam im nic do zarzucenia.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

farti
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 19, 2003
Posty: 1983

Kraj: UK
Miejscowość: ...
PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te echa s± bardzo podobne do siebie. Nawet cena jest bardzo zbliżona. Różnica jak± zauważyłem to Lowrance x 125 ma moc sygnału 2400W , natomiast Eagle ma 4000W. Nie wiem czy to istotna różnica .
A je¶li chodzi o sklep, to jak pisałem wyżej. O tym sklepie z linku mogę powiedzieć tylko dobrze. Zwłaszcza że wynikła pewna komplikacja. I reakcja ze strony sprzedawcy była naprawdę super, za co maj± u mnie duży + .
pozdrawiam :P
Jotes
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 27, 2006
Posty: 2207

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

farti napisał:
Te echa s± bardzo podobne do siebie. Nawet cena jest bardzo zbliżona. Różnica jak± zauważyłem to Lowrance x 125 ma moc sygnału 2400W , natomiast Eagle ma 4000W. Nie wiem czy to istotna różnica .


Jest jeszcze jedna różnica i to zasadnicza. Ta Eagle, to echosonda morska, na duże głęboko¶ci. Dodatkowo ma dwie częstotliwo¶ci sygnału - 50/200 kHz. To 50 kHz jest wła¶nie na te głębokie morskie łowiska. Ale to wcale nie oznacza, że ona absolutnie nie nadaje się na wody ¶ródl±dowe! Jest Ok, a jeszcze i sprzedawca tak gor±co polecany, to wcale bym się nie zastanawiał. wink:

Tak jeszcze dodam nie¶miało: Jestem posiadaczem X125, ale gdybym miał dzisiaj wybierać, wybrałbym t± Eagle. :roll:
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Farti w tym momencie mnie bardzo zaskoczyłe¶ tym że w echosonda.pl jest tak miła obsługa.
Prawie dwa lata temu chciałem zrobić u nich zakupy, zarejestrowałem się na ich stronie, ale zanim cokolwiek zamówiłem postanowiłem zadzwonić do nich i spróbować trochę po negocjować ceny, niestety okazało się że takich szaraczków jak ja olewaj± ciepłym szerokim strumieniem.
Ich odpowiedĽ była krótka, je¶li chcę taniej to powinienem kupować na allegro a nie u nich.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

farti
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 19, 2003
Posty: 1983

Kraj: UK
Miejscowość: ...
PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż , mogę tylko napisać o własnych do¶wiadczeniach. A je¶li chodzi o Bass-a , to byli¶my w nim osobi¶cie zanim dokonali¶my zakupu przez net. Zreszt± bywam tam co jaki¶ czas. I też nie mogę powiedzieć aby tam obsługa była w jaki¶ szczególny sposób przyjazna klientowi. Niby nie można nic specjalnie zarzucić, ale ... . Nie chcę specjalnie nikogo zniechęcać do tego sklepu. Jednak owo - ale , jest . :roll:
alfik
Czy¶ciciel gumiaków
Czy¶ciciel gumiaków


Dołączył: Oct 07, 2008
Posty: 9


PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pike1 napisał:
Dzięki Farti. Coraz bardziej umacniam się co do Lowrance X 125, a jaki sklep radzicie może Bass.

Ja bym ci polecał pój¶ć oczko wyżej i kupić Lowrance X 135. Echosonda podobna do popularnej X-125, maj±ca jednak zwiększon± moc sygnału 4000W i pod¶wietlanie białymi diodami.

Po pierwsze przy odpowiedniej wprawie i ustawieniach w menu, możesz bardzo precyzyjnie ogl±dać strefę przydenn±. Wielokrotnie widziałem sandacze(tak przupuszczam) przyklejone do skalistego dna w Szwecji. Moc 4000W pozwala ponadto na lepsze penetrowanie głębszej wody, widzisz więcej szczegółów.

Druga ważna sprawa to rodzaj pod¶wietlenia, białe diody daj± pełen komfort łowienia w nocy, ekran widać rewelacyjnie w X-135. Mam to echo od kilku lat, kupione w USA i długo go nie będę wymieniał.

Kolorowe sonary s± jedynie bajerem, nic nie wnosz±cym do specyfikacji......no chyba, że mówimy o profesjonalnych urz±dzeniach rybackich takich firm jak np. Furuno. Ale to jest zupełnie inna kategoria.
pozd
farti
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 19, 2003
Posty: 1983

Kraj: UK
Miejscowość: ...
PostWysłany: Czw Paż 30, 2008 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alfik napisał:
Pike1 napisał:
Dzięki Farti. Coraz bardziej umacniam się co do Lowrance X 125, a jaki sklep radzicie może Bass.

Ja bym ci polecał pój¶ć oczko wyżej i kupić Lowrance X 135. Echosonda podobna do popularnej X-125, maj±ca jednak zwiększon± moc sygnału 4000W i pod¶wietlanie białymi diodami.


I wtedy ma parametry jak ta Eagle z mojego linku, tylko trzeba wyłożyć 3 stówki więcej za Lowrance. Hmmm..., obstaję przy Eagle póki co.
Pike1
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołączył: Aug 06, 2007
Posty: 106

Kraj: Polska
Miejscowość: Mazury
PostWysłany: Pią Paż 31, 2008 7:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki koledzy za fachowe rady, może jeszcze kto¶ się wypowie na temet Humminbird fishing system 717. Ma podobno polskie menu, a Lowrance nie ma. Dla mnie polskie menu to duże ułatwienie. Boję się trochę, że nie poradzę z tym po angielsku.
Pozdrawiam.
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Pią Paż 31, 2008 7:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pike1 napisał:
Dla mnie polskie menu to duże ułatwienie. Boję się trochę, że nie poradzę z tym po angielsku.
Pozdrawiam.

Ja też się bałem że z menu angielski sobie nie poradzę(myliłem się) trochę zabawy na symulatorku plus dwa lub trzy wyjazdy na rybki i praktycznie wszystko opanowane 8O aż sam się dziwiłem że poszło mi tak szybko 8O
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

Pike1
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołączył: Aug 06, 2007
Posty: 106

Kraj: Polska
Miejscowość: Mazury
PostWysłany: Pią Paż 31, 2008 7:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mario, dzięki za radę. Potrafisz człowieka przekonać. Ja chyba jestem za bardzo ostrożny przy zakupach.
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Pią Paż 31, 2008 8:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jotes napisał:
farti napisał:
Te echa s± bardzo podobne do siebie. Nawet cena jest bardzo zbliżona. Różnica jak± zauważyłem to Lowrance x 125 ma moc sygnału 2400W , natomiast Eagle ma 4000W. Nie wiem czy to istotna różnica .


Jest jeszcze jedna różnica i to zasadnicza. Ta Eagle, to echosonda morska, na duże głęboko¶ci. Dodatkowo ma dwie częstotliwo¶ci sygnału - 50/200 kHz. To 50 kHz jest wła¶nie na te głębokie morskie łowiska. Ale to wcale nie oznacza, że ona absolutnie nie nadaje się na wody ¶ródl±dowe! Jest Ok, a jeszcze i sprzedawca tak gor±co polecany, to wcale bym się nie zastanawiał. wink:

Tak jeszcze dodam nie¶miało: Jestem posiadaczem X125, ale gdybym miał dzisiaj wybierać, wybrałbym t± Eagle. :roll:

z tego opisu wnoszę że to cu¶ koło L. 136 wink:
jjjan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 17, 2002
Posty: 2419

Kraj: Polska
PostWysłany: Pią Paż 31, 2008 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można poćwiczyć . demo
Po zainstalowaniu masz na ekranie echo x 125 i możesz klikać po przyciskach echa .
jjjan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 17, 2002
Posty: 2419

Kraj: Polska
PostWysłany: Pią Paż 31, 2008 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Inne echa s± również dostępne , gdyby kto¶ chciał .
grubyzwierz
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 23, 2007
Posty: 694

Kraj: Polska
Miejscowość: Zielona Góra/Pszczew
PostWysłany: Pią Paż 31, 2008 8:35 pm    Temat postu: Echosonda` Odpowiedz z cytatem

Panowie, tylko kilka osób ma echosondy? ¦miało piszcie co i jak, na pewno Wasze do¶wiadczenie pomoże nam wybrać odpowiedni dla siebie model. Pozdrawiam.
_________________
http://www.grubyzwierz.pl
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowość: PIEKARY ¦L.
PostWysłany: Pon Lis 03, 2008 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam LOWRANCE X 125. Parametry z lekk± górk± ponad realne wymagania polskich wód i moje lol . Ja jestem zadowlony. wink:
grubyzwierz
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 23, 2007
Posty: 694

Kraj: Polska
Miejscowość: Zielona Góra/Pszczew
PostWysłany: Pon Lis 03, 2008 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytałem dzi¶ pół dnia na temat echosond. Mam coraz większy mętlik w głowie. Być może przez to, że najwięcej do powiedzenia maj± ci, którzy nie maj± do¶wiadczenia. Jak to jest.... Przeczytałem że ten sam stok, który np z jednego metra przechodzi na pięć metrów, przy różnych prędko¶ciach łodzi będzie inaczej widoczny na ekranie echosondy. OK! Można się z tym zgodzić, ale czy różnice s± aż tak widoczne? Czy wiosłuj±c zbyt szybko zamiast pięknego stoku o długo¶ci np 15 metrów mogę zobaczyć ledwo co opadaj±c± skarpę długo¶ci 30 metrów?? HELP! usmiech
_________________
http://www.grubyzwierz.pl
Jotes
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 27, 2006
Posty: 2207

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Lis 03, 2008 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

grubyzwierz napisał:
Czytałem dzi¶ pół dnia na temat echosond. Mam coraz większy mętlik w głowie. Być może przez to, że najwięcej do powiedzenia maj± ci, którzy nie maj± do¶wiadczenia. Jak to jest.... Przeczytałem że ten sam stok, który np z jednego metra przechodzi na pięć metrów, przy różnych prędko¶ciach łodzi będzie inaczej widoczny na ekranie echosondy. OK! Można się z tym zgodzić, ale czy różnice s± aż tak widoczne? Czy wiosłuj±c zbyt szybko zamiast pięknego stoku o długo¶ci np 15 metrów mogę zobaczyć ledwo co opadaj±c± skarpę długo¶ci 30 metrów?? HELP! usmiech


Faktycznie kto¶ Ci robi wodę z mózgu. :roll: Nie może tak być! W echu masz ustawion± prędko¶ć przewijania obrazu i jest ona taka sama, jak płyniesz wolo i, gdy zapitalasz jak stru¶ pędziwiatr. wink:
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pon Lis 03, 2008 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jotes napisał:
grubyzwierz napisał:
Przeczytałem że ten sam stok, który np z jednego metra przechodzi na pięć metrów, przy różnych prędko¶ciach łodzi będzie inaczej widoczny na ekranie echosondy.


Faktycznie kto¶ Ci robi wodę z mózgu. :roll: Nie może tak być! W echu masz ustawion± prędko¶ć przewijania obrazu i jest ona taka sama, jak płyniesz wolo i, gdy zapitalasz jak stru¶ pędziwiatr. wink:


Jotes - lito¶ci... lol 8O idea: lol Jeszcze mi powiedz, że jak stanę, to echosonda dalej mi spad narysuje... lol
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 12:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

grubyzwierz napisał:
Jak to jest.... Przeczytałem że ten sam stok, który np z jednego metra przechodzi na pięć metrów, przy różnych prędko¶ciach łodzi będzie inaczej widoczny na ekranie echosondy. OK! Można się z tym zgodzić, ale czy różnice s± aż tak widoczne?


W uproszczeniu: echosonda z jednym stożkiem rysuje to co widzisz na ekranie nanosz±c z okre¶lon± częstotliwo¶ci± u¶rednione dane ze stożka w postaci pojedyńczej pionowej linii. Poprzez dodawanie tych linii tworzy się ci±gły obraz. Im wolniej płyniesz, tym mniej zmienne s± odczyty ze stożka, dlatego obraz staje się płaski. Jeżeli zatrzymasz łódĽ na spadzie, to nie zobaczysz spadu tylko płaskie dno, bo stożek będzie obejmował ci±gle to samo miejsce (a scroll, o którym pisał Jotes cały czas równo działa). Jeżeli w tym czasie przepłynie pod łódk± ryba zobaczysz j± (stoj±c w miejscu) jako poziom± linię, cieńsz± na końcach, która pojawi się na jaki¶ czas. Jeżeli ryba będzie ci±gle w obrębie stożka echosondy i będzie się unosiła jednostajnie do góry zobaczysz j± na ekranie jako uko¶n± linię. Jeżeli znowu ruszysz łodzi±, zaczniesz widzieć zmienno¶ć głęboko¶ci (o ile takowa w tym miejscu występuje). Powyższe nie ma nic wspólnego z prędko¶ci± przewijania obrazu. Ten parametr pozwala zdecydować jak długo obraz (już historyczny) ma się ukazywać na ekranie. Rzecz najważniejsza - echosonda o wyższej rozdzielczo¶ci pozwala obserwować wszystko dużo dokładniej. Co do firm - za lidera (w klasie echosond wędkarskich) przez wielu uważany jest Lowrance. Eagle za¶ to taki tańszy Lowrance. Te same obudowy, funkcje, fabryki, itd., tylko grupa docelowa ciut niżej. Do tej pory miałem echa Eagle i Lowrance. W echu Eagle padł przetwornik (od pocz±tku szwankował, ale nie potrafiłem wtedy tego jeszcze zweryfikować). W wyższej klasy echu Lowrance padła elektronika w czasie gwarancji - po jakim¶ czasie od resetu danych, w miarę zapełniania pamięci, system się wieszał, gubił funkcje, w końcu pomagał tylko reset urz±dzenia. Testowałem pod k±tem zakupu Humminbird'y, ale po do¶wiadczeniach z Eagle i Lowrance s± one dla mnie... dziwne. Poza tym szkoda mi było hotspotów, które zgromadziłem na karcie pamięci w poprzednim echu. Teraz mam nowego Lowrance (tu podziękowanie dla kolegów którzy pomogli w zakupie). Dam mu szansę. Do trzech razy sztuka. Dla okre¶lonych przez Ciebie potrzeb X125 albo X135 - moim skromnym zdaniem - powinny być w sam raz.
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 12:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alfik napisał:
Kolorowe sonary s± jedynie bajerem, nic nie wnosz±cym do specyfikacji......


Ależ wnosz±cym... Trzeba przerabiać "covver", żeby pomie¶cił dwa akumulatory. wink: lol
Jotes
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 27, 2006
Posty: 2207

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 1:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Esox napisał:
Jotes napisał:
grubyzwierz napisał:
Przeczytałem że ten sam stok, który np z jednego metra przechodzi na pięć metrów, przy różnych prędko¶ciach łodzi będzie inaczej widoczny na ekranie echosondy.


Faktycznie kto¶ Ci robi wodę z mózgu. :roll: Nie może tak być! W echu masz ustawion± prędko¶ć przewijania obrazu i jest ona taka sama, jak płyniesz wolo i, gdy zapitalasz jak stru¶ pędziwiatr. wink:


Jotes - lito¶ci... lol 8O idea: lol Jeszcze mi powiedz, że jak stanę, to echosonda dalej mi spad narysuje... lol


Esox - lito¶ci... 8O oczywi¶cie, że paln±łem gafę. Echo ze stożka wy¶wietla się na ekranie z opóĽnieniem i rysowane jest od prawej strony do lewej... :oops:
Kolega pisze o pływaniu na wiosłach. A ja jedynie mam na my¶li to, że nie odczuje aż tak wielkiej różnicy. ¬le się trochę wyraziłem - mea culpa! z lekka się zamotałem :oops: - nawet bardzo Ľle, ale generalnie wiadomo, że płyn±c na wiosłach zobaczy stok łagodnie opadaj±cy, a jak będzie płyn±ł szybko na spalinie, to zobaczy go jako gwałtowny uskok dna. Ot i tyle!

A odpowiadaj±c na Twoje (hmm) pytanie: mówię NIE, wtedy echosonda pokarze Ci płaskie dno, ponieważ sygnał będzie odbierany ci±gle z jednego punktu. :roll:
ziomek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 25, 2006
Posty: 1546

Kraj: Polska
Miejscowość: Tam gdzie Odra i Bóbr
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 8:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

grubyzwierz napisał:
Czy wiosłuj±c zbyt szybko zamiast pięknego stoku o długo¶ci np 15 metrów mogę zobaczyć ledwo co opadaj±c± skarpę długo¶ci 30 metrów?? HELP! usmiech

Się podł±czę.
Czy na skali poziomej echa jest podawana długo¶c (odległo¶c)? To byłaby odpowiedĽ na postawione przez kolegę, w/w, pytania.
Czy też ow± długo¶c stoku muszę sobie sam ocenic na podstawie odległo¶ci jaka przepłyn±łem (i oczywi¶cie wskazań echa)?
_________________
"Człowiek będzie zdobywał coraz więcej i więcej, aż przyjdzie dzień, kiedy ¶wiat rzeknie: "Nie mam już nic więcej do ofiarowania" "
jjjan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 17, 2002
Posty: 2419

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 8:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ziomek napisał:
Czy też ow± długo¶c stoku muszę sobie sam ocenic na podstawie odległo¶ci jaka przepłyn±łem (i oczywi¶cie wskazań echa)?

Wła¶nie tak .
Jeżeli echo jest z gps-em to można sprawdzać przepłynięty dystans , ale nie widzę w tym sensu jeżeli stok jest na długo¶ci kilku lub kilkunastu metrów .
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jjjan napisał:
ziomek napisał:
Czy też ow± długo¶c stoku muszę sobie sam ocenic na podstawie odległo¶ci jaka przepłyn±łem (i oczywi¶cie wskazań echa)?

Wła¶nie tak .
Jeżeli echo jest z gps-em to można sprawdzać przepłynięty dystans , ale nie widzę w tym sensu jeżeli stok jest na długo¶ci kilku lub kilkunastu metrów .

wynika z tego jasno , iż do każdej echo, powinni dodawać metrówke lol
dzepetto
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: Jan 14, 2007
Posty: 3532

Kraj: Polska
Miejscowość: Łężyca
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... i skafander do nurkowania, żeby porównać odczyt z rzeczywisto¶ci±.
szmundek
Dyrygent holu
Dyrygent holu


Dołączył: Dec 10, 2007
Posty: 199

Kraj: Polska
Miejscowość: Gdańsk
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem posiadaczem Eagle Fish Mark 640C, kupiłem j± w ubiegłym roku na allegro od sprzedawcy który je sprowadza z USA na dzień dzisiejszy można je u niego kupić za jakie¶ 1600zł. Jak za te pieni±żki jest naprawdę godna polecenia , bardzo wysoka rozdzielczo¶ć 640x480, prosta w obsłudze i bardzo czuła.Używam jej na Wi¶le i Zatoce Gdańskiej. Osobi¶cie polecam
_________________
http://www.kfe.most.org.pl/
jjjan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 17, 2002
Posty: 2419

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 8:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzepetto napisał:
... i skafander do nurkowania, żeby porównać odczyt z rzeczywisto¶ci±.

Lepiej nie nurkować , bo okaże się że w wodzie ryby jednak s± , tylko nie chc± przeszkadzać temu na łódce , bo wiatr ze wschodu , ci¶nienie nie tego , kolor nie taki . usmiech
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jotes napisał:
Kolega pisze o pływaniu na wiosłach. A ja jedynie mam na my¶li to, że nie odczuje aż tak wielkiej różnicy.


No to teraz wszystko jasne. Chociaż w tym przypadku też będzie różnica przy pokonywaniu spadu z prędko¶ci± 4-5 km/h i przecinaniu go w powolnym dryfie. Praktyczny wniosek z tego taki, że w czasie postoju echosonda przyda się tylko jako głęboko¶ciomierz i ewentualnie sonda twardo¶ci dna. Aby zobaczyć zmiany głęboko¶ci trzeba być w ruchu. Aby poznać dobrze dane łowisko warto nad nim popływać pod różnymi k±tami (za pierwszym napłynięciem nigdy nie wiadomo, czy wpłynęli¶my prostopadle do spadu). W przypadku echa z GPS można sobie nanie¶ć punkty tworz±ce po poł±czeniu, w uproszczeniu, izobaty. Ba - można sobie nawet zgrać logi z echosondy do programu modeluj±cego trójwymiarowy obraz dna. Ale to już inna bajka. Równie fascynuj±ca... wink:

Co ważne - omawiana wła¶ciwo¶ć echosondy (spłaszczenie obrazu przy mniejszej prędko¶ci) jest praktycznie niezależna od modelu, więc nie ma znaczenia dla jego wyboru.
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 11:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ziomek napisał:
Czy na skali poziomej echa jest podawana długo¶c (odległo¶c)?


Nie jest. Technicznie pewnie byłoby to możliwe, gdyby skala była dynamicznie zmienna, echo posiadało funkcję pomiaru prędko¶ci, a ruch odbywał się po prostej. Byłoby to też teoretycznie możliwe w echosondzie z GPS (w wariancie odległo¶ci do punktu "po prostej" i "po torze ruchu"), acz obarczone sporym błędem. Z takim rozwi±zaniem (o¶ odległo¶ci pod wykresem) jednak się nie spotkałem. Cała istota działania echosondy polega na... względno¶ci. Każdy poprzedni pomiar jest punktem odniesienia dla następnego. Stoj±c na spadzie bez ruchu nie zobaczymy spadu, tylko poziom± linię. Dopiero ruch łodzi spowoduje, że zobaczymy zmienno¶ć na wykresie. O ile oczywi¶cie występuje ona na przepłyniętym odcinku...
grubyzwierz
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 23, 2007
Posty: 694

Kraj: Polska
Miejscowość: Zielona Góra/Pszczew
PostWysłany: Sro Lis 05, 2008 12:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Panowie za t± dyskusję, każde Wasze uwagi s± cenne, proszę o więcej. ;)
A tak swoj± drog±, chyba najszybciej jest się nauczyć tego wszystkiego juz nad wod±, nad znanym sobie fragmentem zbiornika. Wówczas można porównać dane z echosondy z informacjami, które już posiadamy.
_________________
http://www.grubyzwierz.pl
Max60
Miotacz nęciwa
Miotacz nęciwa


Dołączył: Jun 16, 2005
Posty: 126

Kraj: Polska
Miejscowość: Wrocław
PostWysłany: Sro Lis 05, 2008 10:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Stoj±c na spadzie bez ruchu nie zobaczymy spadu, tylko poziom± linię.

Sorki że się wtr±cam ,ale nie bardzo rozumiem takie stwierdzenie ,dlatego że nie raz używaj±c echa stałem na spadzie i na echu było widać spad ,a nie płask± linie.Dodam że nie jestem może za bardzo obeznany we wszystkich możliwo¶ciach echa i użytkuje tylko ustawienia fabryczne.W zasadzie potrzebuje od echosondy tylko dwóch rzeczy ,głęboko¶ci i wła¶nie pokazania pofałdowania dna.
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Lis 05, 2008 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Max60 napisał:
Sorki że się wtr±cam ,ale nie bardzo rozumiem takie stwierdzenie ,dlatego że nie raz używaj±c echa stałem na spadzie i na echu było widać spad ,a nie płask± linie.


Być może używasz echosondy z przetwornikiem wielostożkowym i funkcj± 3D. Wtedy jest to poniek±d możliwe. W przypadku echa z jednym stożkiem, jeżeli stoisz w miejscu, stożek obejmuje cały czas ten sam fragment dna. Kolejne kreski dorysowywane na ekranie echosondy s± zatem identyczne (o ile nie zmieni się co¶ w obszarze stożka). A ponieważ ekran się "przewija" powstaje pozioma linia dna. Jeżeli masz echosondę z jednym stożkiem, a stoj±c nieruchomo w miejscu widziałe¶ na ekranie spad, to nie jest to normalna sytuacja (chyba tylko gwałtownie zmieniaj±cy się poziom wody może dać taki efekt, ale taka dynamika zmian to może tylko w wannie być ;) ).
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: 24.01.2003
Posty: 4305

Kraj: Polska
Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Sro Lis 05, 2008 11:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Max60 napisał:
użytkuje tylko ustawienia fabryczne.


Oby nie opcji demo ;)
Możliwe... długa linka, wiatr zmienny... Stoj±c na mocnym spadku a na długiej lince łódka się przesuwa. Kwestia z jakiego kierunku w jaki...
Z głebszego na płytkie lub odwrotnie można mieć ciekawe efekty (górki, pagórki) Sztuka interpretacji obrazu. Stoj±c nieruchomo zamurowany na amen masz linie prost± nie ma bata chyba że masz sprzęt o jakim pisze Esox powyżej
_________________
http://www.jarbas.com.pl
Zwolennik naturalnej metody planowania rodziny.
Max60
Miotacz nęciwa
Miotacz nęciwa


Dołączył: Jun 16, 2005
Posty: 126

Kraj: Polska
Miejscowość: Wrocław
PostWysłany: Czw Lis 06, 2008 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno echosondy jedno stożkowe i raczej nie najnowsze ,pierwsza z 95r.,firmy Eagle ,a spad naprawdę ostry ,ale faktycznie ,może minimalne przesunięcie się zdarza ,bo na kotwicy nigdy nie ustawi się łodzi nieruchomo,ale zawsze widziałem na echu odzwierciedlenie dna ,bo skoro stoj±c na stoku echo pokaże że jest dno płaskie to nas oszuka więc po kiego nam oszukuj±ce echa wink:
grubyzwierz
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 23, 2007
Posty: 694

Kraj: Polska
Miejscowość: Zielona Góra/Pszczew
PostWysłany: Czw Lis 06, 2008 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Max60 napisał:
bo skoro stoj±c na stoku echo pokaże że jest dno płaskie to nas oszuka więc po kiego nam oszukuj±ce echa wink:


Z powyższych postów wynika, że będziesz widział stok tylko wtedy, gdy wył±czysz przwijanie obrazu. Je¶li obraz wci±ż będzie "dokładany" to rzeczywi¶cie dno będzie widoczne na ekranie jedna ci±gła linia.

Czy echosondy posiadaj± hm... "pauze" ? Tak żeby w czasie postoju był widoczny rzeczywisty zarys dna jaki echosonda pokazywała nam w trakcie ruchu?
_________________
http://www.grubyzwierz.pl
ZIPPO
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 16, 2006
Posty: 1607

Kraj: Norwegia
Miejscowość: Sola
PostWysłany: Czw Lis 06, 2008 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

grubyzwierz napisał:
Max60 napisał:
bo skoro stoj±c na stoku echo pokaże że jest dno płaskie to nas oszuka więc po kiego nam oszukuj±ce echa wink:


Z powyższych postów wynika, że będziesz widział stok tylko wtedy, gdy wył±czysz przwijanie obrazu. Je¶li obraz wci±ż będzie "dokładany" to rzeczywi¶cie dno będzie widoczne na ekranie jedna ci±gła linia.

Czy echosondy posiadaj± hm... "pauze" ? Tak żeby w czasie postoju był widoczny rzeczywisty zarys dna jaki echosonda pokazywała nam w trakcie ruchu?

Brniecie panowie w ¶lep± uliczkę. W zrozumieniu zasad "rysowania" obrazu dna pomog± Wam artykuły Czarka Karpińskiego. Do znalezienia na PW usmiech wink:
grubyzwierz
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 23, 2007
Posty: 694

Kraj: Polska
Miejscowość: Zielona Góra/Pszczew
PostWysłany: Czw Lis 06, 2008 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ZIPPO napisał:

Brniecie panowie w ¶lep± uliczkę.


hehe usmiech

Dzięki Zippo za sugestię, zaraz szukam te arty usmiech Mam nadzieję, że one mnie w końcu "o¶wiec±" usmiech
_________________
http://www.grubyzwierz.pl
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Czw Lis 06, 2008 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

grubyzwierz napisał:

Czy echosondy posiadaj± hm... "pauze" ? Tak żeby w czasie postoju był widoczny rzeczywisty zarys dna jaki echosonda pokazywała nam w trakcie ruchu?

Moje echo posiada tak± pauzę i mogę zatrzymać przewijanie obrazu w dowolnej chwili.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

jjjan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 17, 2002
Posty: 2419

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 06, 2008 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każde echo posiada " pauzę " . Jednak po zatrzymaniu funkcji " Chart Speed " obraz na echu nie będzie od¶wieżany .
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.17 sekund :: Zapytania do SQL: 150