Czy wiesz, że...
Pierwszy w Europie podręcznik hodowli karpia w stawach napisał Dubravius (1547), biskup z Ołomuńca na Morawach. W polskiej literaturze pierwsz± wzmiankę o karpiu spotyka się u Długosza (1415 – 1480), który opisuj±c rycerzy bior±cych udział w bitwie pod Grunwaldem, przy nazwisku rodu Korzbok ze ¦l±ska mówi o trzech karpiach w herbie.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 463
 Zalogowani 0
 Wszyscy 463

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
lecek: Wreszcie się ryby na nim poznały. Albo kormorany wyjadły. Pew ...(198346) Jun 13, @ 13:39:34

krzysztofCz: Mariusz nie wierzę... pewnie co¶ przed nami ukrywasz :hihi ...(198346) Jun 12, @ 14:37:39

mario_z: a ja nadal bez ryb, nie wiem co jest grane, ostatnie trzy wypłyni ...(198346) Jun 10, @ 11:58:48

krzysztofCz: W tym roku z belonami szału nie było. Kilka dni brały, potem wo ...(198346) Jun 09, @ 08:33:37

lecek: Po ciężkiej końcówce tygodnia, spakowałem się i w pi±tek prosto z ...(198346) Jun 02, @ 13:57:41

lecek: Gdy wysyłałem post, pokazał się komunikat o zawieszeniu dostępu d ...(198346) May 24, @ 11:59:32

krzysztofCz: Lecku... Ty się j±kasz ;question :hihi :hihi :hihi Gratulac ...(198346) May 23, @ 07:04:50

lecek: Byłem ...(198346) May 21, @ 21:49:46

lecek: Byłem z wizyt± na Dunajcu. Łowiłem jeden dzień, potem pojechałem ...(198346) May 21, @ 21:47:44

mario_z: Kurcze, prawie połowa maja a ja tylko dwa razy byłem na szczupaka ...(198346) May 12, @ 18:58:21


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2313
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2088
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2199
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2334
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2167
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2222
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2135
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2169
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2543
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2365
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Zawsze tak to Robimy :))
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
Zawsze tak to Robimy :))
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Wichura
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 06, 2003
Posty: 895

Kraj: Polska
Miejscowość: Toruń
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 6:24 am    Temat postu: Zawsze tak to Robimy :)) Odpowiedz z cytatem

Czy o¶wiadczenie "Zawsze tak to Robimy" nie budzi w tobie jakiej¶
w±tpliwo¶ci?

1. Amerykański standard szeroko¶ci torów kolejowych (odstępu szyn) wynosi 4 stopy, 8.5 cala. Prawda, że to dziwaczna liczba? A czy wiesz dlaczego taki wła¶nie standard się stosuje?

2. Ponieważ w ten sposób buduje się linie kolejowe w Anglii, a wła¶nie angielscy przybysze budowali amerykańskie linie kolejowe. Dlaczego jednak Anglicy budowali je wła¶nie tak?

3. Ponieważ pierwsze linie kolejowe, budowali ci sami ludzie, którzy budowali wcze¶niej linie tramwajowe, a tam wła¶nie stosowano ten standard. Dlaczego jednak stosowano tam ten standard?

4. Ponieważ ludzie, którzy budowali linie tramwajowe, używali tych samych szablonów i narzędzi, jakich używali przy budowie wagonów tramwajowych, które miały taki odstęp kół. W porz±dku! Ale dlaczego wagony miały taki wła¶nie dziwaczny odstęp kół?

5. No cóż, gdyby próbowali zastosować jaki¶ inny odstęp, łamali by pewn± star± zasadę budowy dalekobieżnych dróg angielskich, ponieważ maj± one taki wła¶nie odstęp kolein na koła. Któż to budował te starodawne drogi z koleinami?

6. Pierwsze dalekobieżne drogi w Europie (i Anglii) zbudowało Imperium Rzymskie dla swoich legionów. Drogi te s± w użyciu dotychczas. Ale sk±d te koleiny?

7. Pierwotne koleiny uformowały rzymskie rydwany wojenne; każdy inny użytkownik tych dróg musiał się dostosować do nich, gdyż inaczej uszkodziłby koła swoich pojazdów. Ponieważ rydwany były wykonywane dla Imperium Rzymskiego, były one wszystkie do siebie podobne je¶li idzie o rozstęp kół. Jak widać amerykański standard odstępu szyn
kolejowych: 4 stopy i 8.5 cala, pochodzi od parametrów technicznych rzymskich rydwanów bojowych. A biurokracja jest wieczna.


A więc następnym razem, kiedy dostaniecie do ręki jak±¶ dokumentację techniczn± i zaczniecie podejrzewać, że może ona mieć co¶ wspólnego z końsk± dup±, będziecie mieli całkowit± rację, ponieważ rzymskie rydwany wojenne były konstruowane tak, aby ich szeroko¶ć była dostosowana do sumarycznej szeroko¶ci zadów dwu koni bojowych.

A teraz małe rozwinięcie tematu...

Kiedy spogl±dacie na kosmiczny wahadłowiec na stanowisku startowym, widzicie dwie duże rakiety startowe przymocowane po bokach głównego zbiornika paliwa. S± to rakiety na paliwo stałe, w skrócie: SRB, produkowane w firmie Thiokol, w Utah, w U.S.A. Inżynierowie, którzy projektowali SRB woleliby, aby były one nieco grubsze, ale... SRB transportuje się z wytwórni na stanowisko startowe kolej±. Tak się złożyło, że linia kolejowa biegnie na pewnym odcinku przez tunel wydr±żony w górze. Rakiety musz± się zmie¶cić w tym tunelu. Tunel jest tylko odrobinę szerszy niż linia kolejowa, a linia ta, jak już wiecie, ma szeroko¶ć dwu końskich tyłków. Tak więc jeden z głównych szczegółów konstrukcyjnych kosmicznego wahadłowca, być może najbardziej nowoczesnego systemu transportowego na ¶wiecie, został zdeterminowany ponad dwa tysi±ce lat temu przez szeroko¶ć końskiej dupy. wesoly wesoly wesoly
_________________
pzdr
Krętacz drobiu
wolff
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Aug 24, 2004
Posty: 1430

Kraj: Polska
Miejscowość: Bytom Górniki
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 8:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lol lol lol lol

Że wczoraj siedziałem bez efektów nad wod± ponad 6 godz zaczynam win± obarczać Rzymskie Imperium. A może to wina końskiej dupy? lol
_________________
Irek
------------------------------------------------
¦pieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodz±.
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 8:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, Irek, nie szukaj winnych w aż tak odległym czasie. Bo się wpleciesz w powszechny nurt szukania winnych z przeszło¶ci. Tyle, że sięgaj±cy zaledwie kilkudziesięciu lat.

Więc to nie końska d... ani dwie. To znaczy, że być może sam jeste¶ d... nie wędkarz :P Albo po prostu rybom nie chciało się je¶ć wesoly
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 8:43 am    Temat postu: Re: Zawsze tak to Robimy :)) Odpowiedz z cytatem

Wichura napisał:
Czy o¶wiadczenie "Zawsze tak to Robimy" nie budzi w tobie jakiej¶
w±tpliwo¶ci?

1. Amerykański standard szeroko¶ci torów kolejowych (odstępu szyn) wynosi 4 stopy, 8.5 cala. Prawda, że to dziwaczna liczba? A czy wiesz dlaczego taki wła¶nie standard się stosuje?


Rosjanie maj± o 7 cm szerzej. Anegdota głosi, że kiedy Rosjanie postanowili u siebie budować sieć dróg kolejowych, zapytano cara, czy maj± robić tak samo. A może by tak szerzej? Na ch... szerzej - odparł car. Co było w zasadzie pytaniem retorycznym, ale inaczej zostało zrozumiane - jako decyzja. St±d te 7 cm więcej usmiech

Podjęli się budowy kolei transsyberyjskiej. Cara poproszono, by osobi¶cie wytyczył szlak na mapie. Wzi±ł batiuszka ołówek i linijkę, poci±gn±ł po prostej. Tyle, że w jednym miejscu wystawał mu znad linijki koniuszek palca, więc ołówek, obrysowuj±c palec, nakle¶lił łuk.
Tory rzeczywi¶cie zataczaj± w tym miejscu półkole usmiech

To anegdoty. Ile w tym prawdy - nie wiadomo. Wiadomo jednak, z jakich względów szersze tory okazały się genialnym wynalazkiem strategicznym. Otóż żaden agresor, póki nie zdobył rosyjskiego taboru kolejowego lub nie wybudował sobie, do przewozu własnych wagonów, platform z dopasowanym rozstawem kół, nie mógł korzystać z rosyjskiego transportu kolejowego.

I jeszcze dowcipas:
W poci±gu transsyberyjskim, noc±, na korytarz wychodzi na papierosa pasażer. Zaraz, z s±siedniej kuszetki, wychodzi drugi. Popalili w milczeniu, wreszcie jeden nawi±zuje rozmowę:
- Daleko jedziesz?
- Do Władywostoku. A ty?
- Ja do Moskwy.

Chwila zadumy. Jeden wreszcie kręci głow± z podziwem i niedowierzaniem:
- Nu smatri, kakaja u nas tiechnika!

P.S. Że ¶wiat się wokół d... kręci, to słyszałem. Ale żeby wokół końskiej? 8O
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 8:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel napisał:
St±d te 7 cm więcej


no to pozbyłem się kompleksów :oops: lol
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

swietne wesolywesolywesoly
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
no to pozbyłem się kompleksów :oops: lol


Gdyby co¶, to weĽ na jaki¶ wyci±g. Np. zrobiona z gumowej ta¶my "smycz" reklamowa, dysktretnie schowana pod koszul±. Lub niewielki odważnik, równie dyskretnie wpuszczony w nogawkę.
Za miesi±c będziesz z siebie naprawdę dumny. Szczególnie, je¶li "przed" spożyjesz mleko z domieszk± gipsu lol
farti
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 19, 2003
Posty: 1983

Kraj: UK
Miejscowość: ...
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel napisał:
Cytat:
Za miesi±c będziesz z siebie naprawdę dumny. Szczególnie, je¶li "przed" spożyjesz mleko z domieszk± gipsu


W takim razie radzę zdecydować się na smycz . Ostatnio używałem gipsu do zaklejania dziur w ¶cianie, więc jestem na bierz±co z wła¶ciwo¶ciami.
Po zastosowaniu odważników jedyn± satysfakcj± może pozostać ,,bycie dumnym" . wink:
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 11:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuje za dobre rady - przecie napisałem jasno POZBYŁEM SIĘ... lol wink: a to co mam to mi starcza ,potem to pozostanie nitka przywi±zana do szlufki :P :P
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
Bombel napisał
Cytat:
St±d te 7 cm więcej


no to pozbyłem się kompleksów :oops: lol

¬le to zrozumiałe¶. Chodziło nie o długo¶ć a szeroko¶ć. No i wracamy do tego konia - oczywi¶cie że końskiego :-)
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 1:56 pm    Temat postu: Re: Zawsze tak to Robimy :)) Odpowiedz z cytatem

Bombel napisał:
Wichura napisał:
Czy o¶wiadczenie "Zawsze tak to Robimy" nie budzi w tobie jakiej¶
w±tpliwo¶ci?

1. Amerykański standard szeroko¶ci torów kolejowych (odstępu szyn) wynosi 4 stopy, 8.5 cala. Prawda, że to dziwaczna liczba? A czy wiesz dlaczego taki wła¶nie standard się stosuje?


Rosjanie maj± o 7 cm szerzej. Anegdota głosi, że kiedy Rosjanie postanowili u siebie budować sieć dróg kolejowych, zapytano cara, czy maj± robić tak samo. A może by tak szerzej? Na ch... szerzej - odparł car. Co było w zasadzie pytaniem retorycznym, ale inaczej zostało zrozumiane - jako decyzja. St±d te 7 cm więcej usmiech


„Szeroko¶ć standardowa toru kolejowego wynosi 1435 mm mierzona między główkami szyn ustawionych na podkładach drewnianych, żelbetowych, stalowych itp. Jest to rozmiar ustanowiony przez jednego z pionierów kolejnictwa - George'a Stephensona (podobno taki rozstaw kół miały rzymskie kwadrygi), a obowi±zuje do dzi¶ w większo¶ci państw ¶wiata, w tym także w Polsce. Szeroko¶ć ta równa jest 4 stopy 8 i pół cala w angielskim systemie miar.
W Finlandii używana jest jednak szeroko¶ć 1524 mm (5 stóp), podobnie w Rosji oraz niektórych państwach powstałych po rozpadzie ZSRR jest używana szeroko¶ć 1520 mm. Jednak to w Polsce znajduje się najdalej na zachód na ¶wiecie wysunięta linia kolejowa szerokotorowa (397 km), ł±cz±ca Polskę z systemem kolejowym Ukrainy i Rosji, która została wybudowana w latach siedemdziesi±tych XX wieku przy okazji budowy Huty Katowice. Linia ta nosiła pierwotnie nazwę Linii Hutniczo-Siarkowej, a obecnie funkcjonuje pod nazw± Linia Hutnicza Szerokotorowa.
3 inne kraje europejskie również używaj± torów szerszych od normalnych. W Irlandii używa się torów kolejowych o szeroko¶ci 1600 mm (5 stóp i 3 cale). W Portugalii obowi±zywała szeroko¶ć 1665 mm, w Hiszpanii - 1674 mm (obecnie używa się zunifikowanej szeroko¶ci 1668 mm w obu krajach iberyjskich).”

Wynika z tego że nie 7cm tylko 85mm.
_________________
Politycznej poprawno¶ci moje stanowcze NIE!
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oldi Ty jeste¶ górnik czy kolejorz? fedrowałe¶ czy wagony ładowałe¶? lol

a koń to się nazywał nie pamiętam ale był z pokładu... i tu również reset... lol lol
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 4:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
¬le to zrozumiałe¶. Chodziło nie o długo¶ć a szeroko¶ć. No i wracamy do tego konia - oczywi¶cie że końskiego :-)


W sprawie szeroko¶ci to by trzeba rozklepać. Młotek gumowy lub drewniany, ciszej będzie wink:
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 4:15 pm    Temat postu: Re: Zawsze tak to Robimy :)) Odpowiedz z cytatem

Jarpo napisał:
Wynika z tego że nie 7cm tylko 85mm.


Zenonowi tego nie mów. Bo po paru godzinach samozadowolenia znów gotów popa¶ć w jakie¶ kompleksy zly: Szczególnie, gdy sobie popływa w zimnej wodzie lol
bonski
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Jun 27, 2006
Posty: 1424

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wichura SUPER wykrzyknik wykrzyknik wykrzyknik :P :P :P
_________________
Wszystkie nurty mistyczne wspominały o konieczno¶ci u¶miechu i "obowi±zku rado¶ci".Wędkarstwo nie pozostaje w tyle.
majkel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 19, 2006
Posty: 767

Kraj: Polska
Miejscowość: ŁódĽ
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 5:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego typu ciekawostek, dlaczego pomimo prostego terenu, drogi s± często kręte? Dotyczy to zwłaszca dróg w Europie, odpowiedĽ podam jutro do południa.
yankee_r
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 11, 2006
Posty: 434

Kraj: Polska
Miejscowość: Rybnik
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wichura zaje...fajne !!! A może by tak jeszcze co¶ rozłożyć na czynniki pierwsze?
_________________
Kobiety trzeba trzymać krótko ! Najwyżej dwa tygodnie.
bonski
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Jun 27, 2006
Posty: 1424

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

majkel napisał:
z tego typu ciekawostek, dlaczego pomimo prostego terenu, drogi s± często kręte? Dotyczy to zwłaszca dróg w Europie, odpowiedĽ podam jutro do południa.


Nie mogę się doczekać. lol
Będę musiał dziewczyny jutro w pracy od netu "odsadzić". lol wink:
_________________
Wszystkie nurty mistyczne wspominały o konieczno¶ci u¶miechu i "obowi±zku rado¶ci".Wędkarstwo nie pozostaje w tyle.
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 6:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

majkel napisał:
z tego typu ciekawostek, dlaczego pomimo prostego terenu, drogi s± często kręte? Dotyczy to zwłaszca dróg w Europie, odpowiedĽ podam jutro do południa.


Bo woĽnica i koń byli pijani?
_________________
Politycznej poprawno¶ci moje stanowcze NIE!
Wichura
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 06, 2003
Posty: 895

Kraj: Polska
Miejscowość: Toruń
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 6:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
...a koń to się nazywał nie pamiętam ale był z pokładu...


Łysek mu chyba było wesoly
_________________
pzdr
Krętacz drobiu
majkel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 19, 2006
Posty: 767

Kraj: Polska
Miejscowość: ŁódĽ
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 8:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

majkel napisał:
z tego typu ciekawostek, dlaczego pomimo prostego terenu, drogi s± często kręte? Dotyczy to zwłaszca dróg w Europie, odpowiedĽ podam jutro do południa.


Kręte i obsadzone drzewami drogi zaczęto buduwać po wojnie, aby zabezpieczyć szlaki przed bombardowaniami idea:
PóĽniejsza koncepcja prostych autostrad była ¶wiadectwem bezpieczeństwa naszych czasów.

Sięgaj±c wstecz, kręte drogi wytyczali również przewoĽnicy, którym płacona od odległo¶ci, ale tego typu dukty do dzisiaj istniej± chyba już tylko na południu Europy, w przeciwieństwie do krętych dróg powojennych na całym kontynencie wykrzyknik

Wichura zapocz±tkował fajn± zabawę, wyja¶nienie rzeczy "oczywistych" często bywa zaskakuj±ce, mam nadzieję, że kto¶ co¶ jeszcze dorzuci.
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 8:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wichura napisał:
Zenon napisał:
...a koń to się nazywał nie pamiętam ale był z pokładu...


Łysek mu chyba było wesoly

wink: wiem ,ale nie chciałem nikogo obrazać lol
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z ciekawostek:

- rozporek wymy¶lili Turcy gdzie¶ ok. XVI - XVII wieku. My¶l± przewodni± wcale nie było ułatwienie załatwiania potrzeby fizjologicznej. Chodziło o ułatwienie, uproszczenie i przy¶pieszenie dokonywania gwałtów.

- termoaktywna odzież liczy sobie z tysi±c lat, je¶li nie więcej. Wymy¶liły j± ludy mieszkaj±ce poza kołem podbiegunowym. Doskonale wiedzieli, skór jakich zwierz±t użyć na poszczególne warstwy ubrania i jak je wyprawiać, żeby w tym samym odzieniu nie pocić się przy +5 stopniach i nie zmarzn±ć przy -50. Do czasu, póki nie wymy¶lono polarów, goretexów i innych tkanin sztucznych, chyba wszyscy polarnicy korzystali z tych do¶wiadczeń.

Oni też byli prekursorami okularów przeciwsłonecznych. By odbite od powierzchni ¶niegu czy lodu nie raziło, używali płytek kostnych z bardzo w±skimi, poziomymi szczelinami.

- tymczasem dopiero w drugiej połowie XX wieku kto¶ dostrzegł, że człowiek nie jest w stanie ugryĽć się we własny łokieć wesoly
yankee_r
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 11, 2006
Posty: 434

Kraj: Polska
Miejscowość: Rybnik
PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 4:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel jestem ciekaw ilu po Twoim po¶cie sprawdzało czy rzeczywi¶cie się nie da lol
_________________
Kobiety trzeba trzymać krótko ! Najwyżej dwa tygodnie.
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 8:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

He he, czekałem na to pytanie wesoly
Statystyki głosz±, że sprawdza ok. 3/4 czytaj±cych lol
Ja sprawdziłem wink:
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6562

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 9:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel napisał:

Ja sprawdziłem wink:

I udało się :?: bo mi nie lol
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

yankee_r
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 11, 2006
Posty: 434

Kraj: Polska
Miejscowość: Rybnik
PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel,po przeczytaniu o tym łokciu,to tylko k±tem oka spojrzałem jak daleko mam do niego. lol
_________________
Kobiety trzeba trzymać krótko ! Najwyżej dwa tygodnie.
dariusz_dyl_pl
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 19, 2007
Posty: 524

Kraj: Polska
Miejscowość: Ostroleka
PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaka miejscowo¶ć na Wyspach Brytyjskich ma najdłuższ± nazwę i jak brzmi jej tłumaczenie na Polski?

OdpowiedĽ moja w sobotę.
_________________
Jak nie ma ryb w realu, to może będ± w wirtualu FS2
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro już zagadka lingwistyczna, to i lingwistyczna anegdota.
Anglik i Polak spieraj± się, który język jest trudniejszy.
- U nas się pisze Shakespeare, a czyta Szekspir.
- To to pryszcz - Polak na to - u nas się pisze Bolesław Prus, a czyta: Aleksander Głowacki!
Kowalski
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 16, 2007
Posty: 391

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pamięć dobra...tylko nie ta.
Łysek z pokładu Idy.
_________________

Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kowalski napisał:
Pamięć dobra...tylko nie ta.
Łysek z pokładu Idy.

Co Ty !!
POWAZNIE?? :roll:
MichalTch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 20, 2006
Posty: 692

Kraj: UK
Miejscowość: Nuneaton
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 12:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dariusz_dyl_pl napisał:
Jaka miejscowo¶ć na Wyspach Brytyjskich ma najdłuższ± nazwę i jak brzmi jej tłumaczenie na Polski?

OdpowiedĽ moja w sobotę.



Nie tłumaczy się nazw własnych (w tym miejscowo¶ci), nie musimy czekać do soboty.
_________________
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mog± nie dostrzec różnicy
yankee_r
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 11, 2006
Posty: 434

Kraj: Polska
Miejscowość: Rybnik
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 4:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dariusz_dyl_pl nie pamiętam jaka dokładnie ale to szło chyba tak: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (mogłem co¶ pomylić) lol a tłumaczenie chyba tak: Ko¶ciół ¦więtej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym oraz Ko¶ciół ¦więtego Tysilio przy czerwonej jaskini. Z tym że nie nie dam sobie ręki obci±ć że to poprawnie wink: lol
Bombel zacz±ł z anegdotami więc też co¶ dodam,odno¶nie nazwy miejscowo¶ci rzecz jasna.

Z nazw± miasta zwi±zany jest popularny w Walii dowcip:


– Halo! Tu Informacja Kolejowa. Czym mogę służyć?

– Dzień dobry. Chciałbym zasięgn±ć informacji na temat poci±gu relacji Londyn Euston - Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch...

– Przepraszam, czy mógłby Pan przeliterować?

– Proszę uprzejmie: E-U-S-T-O-N.
_________________
Kobiety trzeba trzymać krótko ! Najwyżej dwa tygodnie.
dariusz_dyl_pl
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 19, 2007
Posty: 524

Kraj: Polska
Miejscowość: Ostroleka
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 5:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yankee_r - zgadza się.

Ale to jeszcze nie jest najdłuższa nazwa miejscowo¶ci. W innym państwie, na innym kontynencie jest jeszcze dłuższa, ta walijska jest dopiero na 3 miejscu.
_________________
Jak nie ma ryb w realu, to może będ± w wirtualu FS2
yankee_r
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 11, 2006
Posty: 434

Kraj: Polska
Miejscowość: Rybnik
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 7:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dariusz_dyl_pl i to się zgadza,bo najdłuższ± nazw± jest....Bangkok a mianowicie:กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์,

Co w prostym tłumaczeniu oznacza: Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobywalne miasto boga Indry, wspaniała stolica ¶wiata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczę¶liwe, obfituj±ce w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce gdzie rz±dzi zreinkarnowany bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Wisznu.
_________________
Kobiety trzeba trzymać krótko ! Najwyżej dwa tygodnie.
Megalodon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 01, 2006
Posty: 379

Kraj: USA
Miejscowość: Floryda
PostWysłany: Pon Wrz 03, 2007 6:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super teksty Panowie. Pogratulować erudycji. Wichura ciesze się, że znowu wpadasz na PW. Tak jako¶ wsi±kłe¶ gdzie¶ ostatnio.
Wichura
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 06, 2003
Posty: 895

Kraj: Polska
Miejscowość: Toruń
PostWysłany: Pon Wrz 03, 2007 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Megalodon napisał:
Super teksty Panowie. Pogratulować erudycji. Wichura ciesze się, że znowu wpadasz na PW. Tak jako¶ wsi±kłe¶ gdzie¶ ostatnio.


Jestem cały czas tylko tak jako¶ czasu nie ma żeby co¶ pisać wesoly
_________________
pzdr
Krętacz drobiu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund :: Zapytania do SQL: 128