Czy wiesz, że...
Samiec ciernika samotnie buduje gniazdo i podejmuje opiekę nad wylęgiem. Samica ciernika przebywa w gnieździe tylko w momencie składania jajeczek.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 13
 Zalogowani 0
 Wszyscy 13

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
Krzysztof46: Byłem i nic nie złowiłem . ...(198) May 10, @ 15:55:00

Tiur: https://zapodaj.net/ Tam wybieram zakładkę na forum. Następnie ...(44) May 08, @ 12:51:12

Krzysztof46: Koledzy jak wy wklejacie zdjęcia ? Za cholerę nie mogę tego rozg ...(44) May 08, @ 10:01:58

Krzysztof46: Mariuszszsz... gdzie Ty jesteś ;question :eek :hihi[/quote ...(198) May 08, @ 10:00:09

mario_z: [quote:7c5d5d9083="krz ysztofCz"] Mariuszszsz... gdzie Ty jeste ...(198) May 07, @ 19:44:01

krzysztofCz: Ja wczoraj byłem na Odrze. Jednak zamiast szczupaka znowu bolki, ...(198) May 07, @ 08:12:10

Krzysztof46: ja planuje wybrac sié w soboté ze spiningiem troché pochodzic za ...(198) May 05, @ 20:10:24

lecek: Pojechałem pierwszego maja nad Wkrę. Padało. Na dole woda zimna i ...(198) May 05, @ 19:29:00

Tiur: Ja Wam zdrowo zazdroszczę. U mnie aura i tarło leszczy popsuło mo ...(198) May 05, @ 14:04:27

krzysztofCz: To już przecież maj :hihi Ja 1 byłem na Odrze, jednak zamiast ...(198) May 03, @ 18:20:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 1151
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 1031
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 1086
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1262
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1100
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1179
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1139
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1166
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1488
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 1354
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Rzuć i zwiń – Tak zaczynałem.
Opublikował 01-10-2010 o godz. 16:05:00 Monk
Spinningowe łowy Jotes napisał

Pacholęciem będąc rozpocząłem swoją przygodę z wędkarstwem. W arkana tego hobby wprowadzał mnie mój śp. Ojciec.
Był przede wszystkim spławikowcem, ale i spinning nie był mu obcy.
W ówczesnych czasach – lata sześćdziesiąte! – nasza kochana Pilica tętniła życiem. Zaliczana do jednych z najczystszych rzek w kraju, potrafiła obdarzyć łowcę każdą rybą – nie wyłączając pstrągów i lipieni.Czasy, w których przyszło mi zaczynać przygodę z wędką nie były łatwe. Nie istniały jeszcze wtedy typowo wędkarskie sklepy, nie było w sprzedaży naturalnych przynęt i zanęt, ani komponentów do ich przygotowania, a i spinningowe przynęty były rzadkością. W moim mieście istniał jeden jedyny sklep sportowy, gdzie stała jedna lada z szybą, w której znajdowały się haczyki, taśma ołowiana, parę topornych spławików, kilka rozmiarów gorzowskiej żyłki, jakieś skuwki do wędzisk bambusowych, kilka blach wahadłowych, itp. W kącie sklepu natomiast znajdowały się stojaki z wiązkami różnej grubości bambusa, z których dopasowywało się i kompletowało przyszłe wędziska. Czasem w dostawie "zaplątał" się jakiś gotowy kij.

Swojego pierwszego, własnego kijka „dorobiłem” się w pierwszej klasie podstawówki. Był nim piękny wypasiony bambus ok. 3,5 m. Służył mi do połowu na spławik ryb i żab – no wiecie jak to jest, gdy dziecku się nudzi – oraz do spinningu. Mój kijek wyposażony był w kołowrotek o ruchomej szpuli. Żeby wykonać takim zestawem rzut Gnomem, należało najpierw odwinąć na ziemię odpowiedni zapas żyłki i dopiero cisnąć blaszyskiem. Jednak do roku 1974 musiało mi to wystarczyć, zresztą i tak nie wolno było mi łowić jeszcze na spinning ze względu na zbyt młody wiek.
Dopiero w roku 1973 rozpoczął się mój kontakt ze spinningiem, ale tylko przez dotyk – chwilowo tylko przez dotyk i jedynie w domu! - kiedy dostałem od ojca swój pierwszy i z prawdziwego zdarzenia zestaw spinningowy przywieziony ze Szwecji. Na ówczesne czasy był to prawdziwy hicior – kijek ABU 1,60 m z włókna szklanego, kołowrotek tej samej firmy, poza tym: żyłki, przypony i wreszcie odpowiednie przynęty – wirówki ABU Droppen. Tak zaopatrzony musiałem jeszcze tylko wytrzymać do najbliższej wiosny, kiedy to stałem się pełnoprawnym członkiem PZW i – o dziwo! – jako czternastolatek otrzymałem znaczek spinningowy. Swój pierwszy spinningowy sezon, rozpocząłem w maju 1974 roku, mając już za sobą wcześniejsze treningi na sucho w domu, naukę wiązań, nieco teorii, etc.

Na początku łowiłem mnóstwo okoni, malutkie Droppeny Black Furry były do tego idealne, a i nauka rzutów posuwała się do przodu. Potem przyszła wreszcie kolej na Droppeny nr 3… i stało się!
Do obrzucenia wybrałem klatkę między główkami, w której zbudowana była skocznia z betonowych bloczków i darni. Blaszkę ściągałem w odległości ok. 1 m od skoczni, gdy nagłe i silne targnięcie omal nie wyrwało mi kijka z ręki. Nie patyczkowałem się, ryba w szybkim tempie znalazła się na brzegu. Był to oczywiście mój pierwszy szczupak, coś ok. 60 cm. To właśnie już wtedy zajarzyła mi się zielona lampka i byłem pewien, że tej metody za nic w świecie nie zarzucę. Tak też jest po dzień dzisiejszy – jestem wciąż wierny spinningowi.

Z czasem jednak moje super przynęty zaczęły się wykruszać na podwodnych przeszkodach, a wuja ze Szwecji wstyd było prosić zbyt często o odświeżanie zapasów. No niby sam od siebie podsyłał w paczkach co nieco, ale była to jedynie kropla w morzu potrzeb. Tak też zresztą dostałem swoje pierwsze woblery Rapala, wodery Shakespeare i wiele innych – jeden z tamtych woblerów nadal jest w moim posiadaniu. Wszystko zdobywało się na "drapanego" – takie czasy paskudne.

W miarę jak moje zapasy za którymś razem zaczęły topnieć, postanowiłem robić samemu przynęty – miało się żyłkę majsterkowicza. Najpierw narobiłem sobie wirówek. Do dyspozycji miałem blachę mosiężną, miedzianą i alpagę. W międzyczasie pożegnałem się już z podstawówką, a na warsztatach szkolnych w TM, zacząłem robić też wahadłówki i boleniówki. Później przyszła kolej na woblery. A w sklepach wciąż ani widu, ani słychu – jedynie w Pewexach za obcą walutę. Musieliśmy mocno kombinować, by móc uprawiać wędkarstwo i jednocześnie je rozwijać w Polsce. Mocno nas też zasilali ci ludzie, którzy pracowali w DDRze: kije Germina, kołowrotki Rex, Forel, żyłki Platil, itp. Z Czechosłowacji przywozili kije Sona i kołowrotki Tap. Od Ruskich teleskopy, kołowrotki Delfin, jakieś paskudne wirówki, wahadłówki i sprzęt podlodowy: blaszki, mormyszki, kijki podlodowe, świdry, itp. Z czasem na bazarach zaczął się pojawiać sprzęt "z wyższej półki": Daiwa, Silstar, DAM, Rapala, Mepps, etc., ale to już w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych – po taki sprzęt musiałem jeździć do Łodzi na bałucki rynek, albo na bazar brzeziński.

Na własnej roboty wirówki łowiłem okonie, szczupaki, sandacze i brzany. Na wahadłówki wyłącznie szczupaki. Na własne woblery łowiłem chyba wszystkie dostępne u nas ryby. Trzeba się było nieźle narobić, ale satysfakcja była ogromna. Wszystkiego musiałem się uczyć samemu, czytania rzeki, zwyczajów ryb na podstawie własnych obserwacji, sposobu podania i prowadzenia przynęty – nie miałem, gdzie o tym poczytać. To wszystko zajmowało mi mnóstwo godzin spędzonych nad wodą i ustawicznego wpatrywania się w wodę. Z biegiem czasu nabierałem coraz większej wprawy, zarówno w łowieniu ryb, jak też tak podstawowej, jak celność rzutów. Potrafiłem ze znacznej odległości trafić w obrany punkt. Trenowałem na spływających liściach, gałązkach, wiankach puszczanych w czerwcu...Ta umiejętność zaprocentowała też podczas połowu w trudnych warunkach "szuwarowych", kiedy trzeba było posłać przynętę pod gałąź lub krzaczek.
Za moich młodych lat uważano, że boleń jest nie do złowienia na spinning – no chyba, że przypadkiem. I ta ryba właśnie najbardziej mnie fascynowała. Poświęciłem jej najwięcej godzin obserwacji i mnóstwa przeróżnych przynęt własnego pomysłu, aż wreszcie stworzyłem przynętę, na którą łowiłem je regularnie. A było to w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, kiedy jeszcze nie pisało się o metodach na tę rybę. Zresztą! Mieliśmy do dyspozycji jeden jedyny magazyn wędkarski WW i to w ograniczonym nakładzie i tylko spod lady. Możecie sobie zatem wyobrazić jak mieliśmy ciężko w tamtych czasach. Niczego nie podawano nam na tacy, jak obecnie mają młodzi wędkarze: sklepy pełne sprzętu, że aż trzeszczą w szwach, internet pełen wszelakiej wiedzy, mnóstwo prasy wędkarskiej, książek i filmów.

Dzisiaj pisząc o "Rzuć i zwiń" trudno nie wspomnieć dawnych, ciężkich czasów i nie ulecieć w przeszłość. Trudno nie wspomnieć o własnej historii związanej ze spinningiem i w ogóle z wędkarstwem, bo przecież to my – „średnio starsze” pokolenie braliśmy czynny udział w rozwoju wędkarstwa. To m. in na naszym doświadczeniu bazują nowe pokolenia wędkarzy, sięgając po gotowe materiały, rady i wszelką wiedzę. Niestety! Są w o tyle gorszej sytuacji, że nie mogą sięgać po takie ryby i po takie ich ilości, jakie my mieliśmy w wodach z naszego dzieciństwa i młodości. A było wtedy tak, że będąc nad wodą nie było chwili spokoju, by coś nie pogoniło niezliczonych ilości drobnicy. Mieliśmy nieprzebrane stada świnek, kleni i furkoczących płetwami o świcie i wieczorem brzan. Było ogrom boleni, szczupaków, sandaczy i wszelkiego innego drapieżcy, że można było wybierać, co w danym dniu chcemy łowić. Niestety, tego wraz z wiedzą, nie jesteśmy w stanie przekazać teraźniejszym młodym i przyszłym pokoleniom wędkarzy.

Dlatego nie będę się rozpisywał o metodach na poszczególne ryby – nie teraz, może następnym razem... - tylko poprzestanę na wspomnieniach, o trudzie i znoju dawnych spinningistów w dążeniu do jak najlepszych wyników. Prawdziwy "wyścig zbrojeń", choć nad wodą spotykało się sporadycznie wędkarza ze spinningiem. Po prostu nie można ominąć tej lekcji historii polskiego spinningu. Myślę, że więcej kolegów na PW ma podobne wspomnienia i doświadczenia ze swoich spinningowych początków.
I co by nie mówić i pisać, to my - mimo wszystko! - mieliśmy lepszy start (choć niełatwy!), rybniejsze wody i o wiele więcej satysfakcji z hobby. "Ożywiając”"cokolwiek, choćby zwykły kawałek pomarańczowej lub żółtej gumy z rękawic roboczych, nanizany na haczyk dociążony taśmą ołowianą – protoplasta twistera? – łowiliśmy ogromne ilości ryb i to pięknych ryb. Wtedy wystarczyło jedno pudełko przynęt w kieszeni, a teraz?...

O ironio! – My nie mieliśmy na co łowić, choć ryb było bez liku, a ONI nie mają już co łowić, choć sprzętu mają bez liku.

Jotes


 
Pokrewne linki
· Więcej o Spinningowe łowy
· Napisane przez Monk


Najczęœciej czytany artykuł o Spinningowe łowy:
Trokizm


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyœlij ten artykuł do znajomych Wyœlij ten artykuł do znajomych


Komentarze sš własnoœciš ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialnoœci za ich treœć.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Rzuć i zwiń – Tak zaczynałem. (Wynik: 1)
przez Monk dnia 02-10-2010 o godz. 16:11:54
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Znasz li ten kraj... Nic dodać, nic ująć - samo życie. Czytając te słowa odbierałem je niemal jak własne.
A z innej beczki: przyjemnością jest wieszanie tekstów, w których trzeba tylko dopisać niezbędne do publikacji znaki. Szacun dla Autora!Re: Rzuć i zwiń – Tak zaczynałem. (Wynik: 1)
przez losos24 dnia 02-10-2010 o godz. 22:51:51
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Czytając dwa teksty, Twój i Darka, dwa różne pokolenia, różne doświadczenia, inne wody i tyleż różnic. Jednak pasja ta sama, odkrywanie "jedynie słusznej metody" bez względu na wyżej wymienione różnice. Gratki za tekst.Re: Rzuć i zwiń – Tak zaczynałem. (Wynik: 1)
przez dzepetto dnia 03-10-2010 o godz. 17:54:59
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Pokolenia inne, ale i ja łowiłem na leszczynowy kijek, a bambus był, również dla mnie, towarem luksusowym, więc conieco pamiętam, choć nie ukrywam, że byłem wtedy małym smrodem.
Pamiętam też stada uklei, które pływały w Odrze, a których teraz po prostu nie ma. Nie chodzi mi o jakiś narybek, ale prawdziwe, duże ukleje, które nierzadko osiągały prawie 20 cm, na których pasły sie drapieżniki. Niestety byłem wtedy za mały, aby łowić "metodami dla dorosłych" Szkoda, bo wtedy ataki na drobnicę były częstsze i głośniejsze...
Największe jednak rozczarowanie czuję, gdy czytam opisy pstrągowych rzek opracowane np. przez pana Mariana Paruzela szczególnie, gdy miałem "przyjemność" łowić na danej wodzie. Porównanie tego co było z tym co jest obecnie daje do myslenia.Re: Rzuć i zwiń – Tak zaczynałem. (Wynik: 1)
przez cichy dnia 06-10-2010 o godz. 08:25:06
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Pamiętajmy jednak, że rzeki były tak brudne aż strach. Te żeglowne były odbarczane. Przykładem może być Brda. Można było prowadzić przynętę, jaka by nie była, bez większych problemów. Odpady z kolektorów nie przeszkadzały rybkom. Nam dostarczały średnich doznań. Obecnie wody w regionie są czystsze. Skuteczność wędkarska była dawniej o min. 50% mniejsza. Krótkie kije, słabsze żyłki itd. Nie można nawet porównać wytrzymałości obecnych sprzętów do tamtych. Przekłada się to na ilość wyciąganych ryb z wody. Ładne, duże sztuki potrafili wyholować tylko najlepsi. Obecnie mogą prawie wszyscy. Rzeki bardziej zarastają zielskiem, więcej zaczepów, więcej wędkarzy z dostępnym, dobrym sprzętem, echosondy, silniki spalinowe do łodzi, dostępność samochodów, mniej ryb. Dawniej rowerkiem kilka godzin w jedną stronę. Dziś można być w tym samym miejscu po około 30 minutach. No i wspomniane przez Was celowe działania degradacyjne.Re: Rzuć i zwiń – Tak zaczynałem. (Wynik: 1)
przez sumo2 (sumo2@poczta.onet.pl) dnia 06-10-2010 o godz. 09:00:09
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
He,he ! Ja dotąd z czułością wspominam ten maleńki sklepik na 22 lipca w Kluczborku ,gdzie pod koniec lat 70-tych można było kupić wspaniałe spławiki z balsy!
No i oczywiście Sklep Harcerski-przy wyjeżdzie z Rynku,gdzie kupowałem cały sprzęt ,a podbierak DDR-ski służy mi w idealnym stanie do tej pory ! :)Re: Rzuć i zwiń – Tak zaczynałem. (Wynik: 1)
przez bodzio8247 dnia 11-10-2010 o godz. 21:09:58
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Miło się Jarku powspominało, czytając Twoje początki z wędką.Takie troszkę nostalgiczne opowiadania przenoszą mnie do czasów ,które już nigdy nie wrócą.Gratki i pozdrowionka :)Re: Rzuć i zwiń – Tak zaczynałem. (Wynik: 1)
przez Robert (gosia67600@numericable.fr) dnia 14-10-2010 o godz. 12:12:50
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Późno, bo jak wiesz nie miałem możliwości technicznych.
Kawał pięknej historii, doskonale podanej. Takie chwile trzeba zatrzymywać i przekazywać młodszym. Zrobiłeś to wspaniale, wielkie dzięki Jarku :-).


Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.11 sekund :: Zapytania do SQL: 90