Czy wiesz, że...
Prawie 90% występujących współcześnie ryb ma swe początki nie, jak się sądzi, w morzu, lecz w wodach słodkich.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 15
 Zalogowani 0
 Wszyscy 15

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
Krzysztof46: Byłem i nic nie złowiłem . ...(198) May 10, @ 15:55:00

Tiur: https://zapodaj.net/ Tam wybieram zakładkę na forum. Następnie ...(44) May 08, @ 12:51:12

Krzysztof46: Koledzy jak wy wklejacie zdjęcia ? Za cholerę nie mogę tego rozg ...(44) May 08, @ 10:01:58

Krzysztof46: Mariuszszsz... gdzie Ty jesteś ;question :eek :hihi[/quote ...(198) May 08, @ 10:00:09

mario_z: [quote:7c5d5d9083="krz ysztofCz"] Mariuszszsz... gdzie Ty jeste ...(198) May 07, @ 19:44:01

krzysztofCz: Ja wczoraj byłem na Odrze. Jednak zamiast szczupaka znowu bolki, ...(198) May 07, @ 08:12:10

Krzysztof46: ja planuje wybrac sié w soboté ze spiningiem troché pochodzic za ...(198) May 05, @ 20:10:24

lecek: Pojechałem pierwszego maja nad Wkrę. Padało. Na dole woda zimna i ...(198) May 05, @ 19:29:00

Tiur: Ja Wam zdrowo zazdroszczę. U mnie aura i tarło leszczy popsuło mo ...(198) May 05, @ 14:04:27

krzysztofCz: To już przecież maj :hihi Ja 1 byłem na Odrze, jednak zamiast ...(198) May 03, @ 18:20:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 1151
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 1031
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 1086
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1262
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1100
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1179
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1139
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1166
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 1488
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 1354
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Świdno, Błędów, grill oraz „chłopski” staw
Opublikował 19-07-2006 o godz. 00:00:00 Monk
Tu łowię Czez napisał

Tegoroczna zima, tudzież upalne lato dokonały takiego spustoszenia w wielu łowiskach znajdujących się w okolicach mojej działki, że co tu dużo ukrywać zostałem zmuszony do „przeproszenia się” z dawno nie odwiedzanymi miejscami, które ileś tam lat temu darzyły mnie rybą.Wstępny rekonesans nie nastrajał optymistycznie. Wszelkie rozmowy z tubylcami, jak również własne dotychczasowe doświadczenia można sprowadzić do wspólnego mianownika pt. WSPOMNIENIA. Wspomnienia o rybach - rzecz jasna. Ponieważ samymi wspomnieniami żyć się nie da, a łowić się chce, weekend zaplanowałem metodycznie. Sobotni poranek Świdno: karaś i lin. W drodze powrotnej ze Świdna, specłowisko w Błędowie i pstrągi z przeznaczeniem na grill. W niedzielę „chłopski” staw i jego skarby w postaci japońców.

Świdno

W informatorze PZW Radom widniejące jako „Jezioro Świdno”, w rzeczywistości jest starorzeczem Pilicy, zlokalizowanym niedaleko wsi o tej samej nazwie. Pod koniec lat 90-tych łowiłem tam przede wszystkim wzdręgi, szczupaki, liny i karasie. Okrasę tego miejsca stanowią: trudny dostęp do wody, legendy o zatopionych niemieckich czołgach, liczne zaczepy, chmary komarów oraz dyskretny dreszczyk, towarzyszący każdemu przejazdowi przez łąki nad Pilicą, a związany z taką nową świecką tradycją układania – przez miejscowe chłopstwo - na wyjeżdżonych przez samochody miejscach, desek nabitych gwoździami.

Dojeżdżamy z teściem na miejsce bez problemów. Komarów brak, koła całe, żadna lufa czołgu nie wystaje z wody. Nad wodą nie ma nikogo poza nami (tak nam się wydawało), a na dodatek znajdujemy miejsca, z których da się zarzucić zestaw z nad głowy. Jest zbyt fajnie, by mogło być pięknie.

Łowimy w miejscu o głębokości ok. 3,5 m. Pierwszy rzut teścia, taki rekonesansowy, przynosi od razu branie niewielkiego bastarda wzdręgi z krąpiem.

Rzucam pod przeciwległy brzeg. Spławik zaczyna swój deliryczny taniec. Branie z opadu i „emocjonujący” hol wzdręgi, która ma ok. 15 cm.

Takich holi zaliczamy z teściem po kilkanaście. Wystarczy. Nie przyjechaliśmy tu bawić się wzdręgowym narybkiem, tylko stoczyć walkę z kilowym karasiem lub linem. Do wody leci zanęta. Po trzech godzinach bez jakiegokolwiek brania, zaczynamy toczyć walkę ze snem (przekleństwo wygodnych foteli). Aby nie przybić przysłowiowego gwoździa, zaczynam spacer wokół wody i natrafiam na zakamuflowanego wędkarza. U niego jeszcze gorzej niż u nas. Tylko dwie wzdręgi, ale za to ile wspomnień, gdyż łowi tu od 20 lat. No to sobie wspominamy, bo cóż innego mamy do roboty.

Błędów

O 8.00 zbieramy się i jedziemy z teściem do Błędowa po pstrągi na grill. Poza specłowiskiem, w Błędowie jest woda PZW zwana szumnie zalewem, zlokalizowanym na urokliwej Mogielance. Podobnie jak i inne niewielkie zbiorniki gospodarowane przez PZW, charakteryzuje się swego rodzaju sezonowością połowów. Sezon rozpoczyna się wraz z zarybieniem karpiem i kończy po wytłuczeniu zarybienia, co trwać może niekiedy nawet miesiąc. Potem następuje proza życia, czyli co jakiś czas, jakiś stały bywalec trafi jakąś konkretną rybę, co powoduje swoisty szum w eterze i przez następne dwa tygodnie nie ma gdzie kija wcisnąć. Każdy z indagowanych miejscowych powie natomiast, że jest tu „każda ryba”, co pewnie jest zgodne z prawdą, ale trzeba pamiętać, że np. 1 sztuka szczupaka nie rozwiązuje zapotrzebowania kilku setek wędkarzy. Naszym celem jest jednak specłowisko, zajmujące obszar kilku hektarów z wieloma stawami.

Do celów wędkarskich przeznaczone są dwie wanny z rybami i jeden 4 ha naturalny staw. Nas interesuje wanna z pstrągami. Jako jedyny człek w Polsce nie złowiłem nigdy nawet zapyziałego okonka na effzetkę w ukośne czerwone paski, zwaną przez Bombla „lepperką”. Decyduję się zatem na tą wirówkę i... tradycji staje się za dość. Przez 15 minut biczowania wanny nie mam brania. W tym czasie teść na robala wyciąga dwa tęczaki. Zmiana przynęty na Aszychminkę przynosi efekty. Szybko doławiam 3 tęczaki i jest po sprawie. Po południu grill.

Wracając do dużego stawu nie będącego wanną z rybami, łowisko uważam za bardzo ciekawe. Zrobiłem na jego temat wywiad i obfituje ono w potężne karasie, liny, karpie, szczupaki, a nawet sumy. Są tutaj jednak dwa problemy. Po pierwsze, ograniczony dostęp do wody, a tym samym konieczność łowienia ze środków pływających, których właściciel nie zapewnia. Uciąłem sobie pogawędkę z właścicielem i pierwszą rzeczą o jaką zapytałem były właśnie łódki. Otrzymałem obszerne wyjaśnienia, które można podsumować znakiem firmowym naszego kraju, czyli hasłem „Teraz Kolska” (dla osób nie z Warszawy wyjaśniam, iż na Kolskiej znajduje się żłobek). Drugi problem wiąże się z regulaminem łowiska, który zakazuje wypuszczania złowionych ryb. O ile nie mam nic przeciwko dużemu karasiowi w śmietanie, o tyle niestety nie wyobrażam sobie konsumpcji karpia ca. 7 kg, choć oczywiście są i tacy, którzy stwierdzą, że naprawdę pycha jest dopiero dycha.

Odnośnie samego łowiska i jego organizacji mogę jeszcze dodać, że jest czysto i schludnie. Duży parking, zimne piwo, dania gorące, możliwość zgrillowania złowionej przez siebie ryby, miła obsługa. Dziwnym trafem niczego w tym miejscu nie wspominam.

Grill

Po południu był grill. Ponieważ ja też chcę być trendy, więc powiem tylko tyle, że widoczne na zdjęciu ryby OCZYWIŚCIE wróciły do wody.

„Chłopski” staw

Niedzielny poranek postanawiam spędzić na jednym z licznych w okolicy stawów. Kilka lat temu łowiłem tam na pęczak ładne karasie po ca. 25 cm i to w ilościach hurtowych. Przez ok. dwie godziny nie odnotowuję żadnego brania. Zaczynają mi się włączać szare komórki (wiem, wiem trudno uwierzyć, ale zdarza mi się). Dlaczego nie ma nawet puknięcia drobnicy, której było tu pod dostatkiem? Dlaczego nie ma innych wędkarzy? Robię sobie krótki spacer i zastaję taki oto widok.

Wracają wspomnienia. Zaczynam się łapać na tym, że mój wędkarski żywot zdominowały wspomnienia. Szczęście w nieszczęściu, że mam co wspominać, ale tak się zastanawiam, czy ON będzie miał co wspominać?!

Czez


 
Pokrewne linki
· Więcej o Tu łowię
· Napisane przez Monk


Najczęœciej czytany artykuł o Tu łowię:
''Moje ulubione łowisko'' - Supraśl


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyœlij ten artykuł do znajomych Wyœlij ten artykuł do znajomych


Komentarze sš własnoœciš ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialnoœci za ich treœć.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Świdno, Błędów, grill oraz „chłopski” staw (Wynik: 1)
przez old_rysiu dnia 20-07-2006 o godz. 05:43:24
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Takich tekstów mi brakuje. Jest napisane o naszej prawdzie. Teraz przynajmniej nie jest mi głupio, że nie złowiłem nawet takiej wzdręgi, na moim ( a jakże rybnym ) łowisku. Upały? Podobno ryby karpiowate więcej zżerają podczas wyższych temperatur wody.
Co zaś dotyczy się karpii, tych dużych, to prawda. Im większy ( ale tylko po okresie zimowym - czytaj wiosna ), tym smaczniejszy. Nie będę Cię o tym przekonywał, po prostu sam musisz to sprawdzić :-)Re: Świdno, Błędów, grill oraz „chłopski” staw (Wynik: 1)
przez sqza (sqzaanna@tkdami.net) dnia 20-07-2006 o godz. 09:32:57
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć) http://www.kotuszow.pl
Miałem się we wrześniu wybrać na to starorzecze, ale mnie zniechęciłeś :-) Wydaje mi się, że na tego typu zbiornikach łowienie w lecie z marszu nie da efektów, trzeba by spędzić tam kilka dni zanęcając, albo wybrac się raczej wiosną. Ciekawe, czy rzeczywiście jest tak tak krucho z rybami czy może po prostu nie brały?Re: Świdno, Błędów, grill oraz „chłopski” staw (Wynik: 1)
przez Robert (gosia67@wanadoo.fr) dnia 20-07-2006 o godz. 11:52:32
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Taki tekst w upaly, dziala jak dobrze schlodzone piwo.Do tego trzeba geniuszu!:-).Nawet jesli w jego zawartosci znalazlem troche goryczy.To dobrze bo lubie "pils".Re: Świdno, Błędów, grill oraz „chłopski” staw (Wynik: 1)
przez Bombel dnia 20-07-2006 o godz. 13:37:34
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Czarek, tramwaja się czepnij!
Nie ja wymyśliłem ksywkę "lepperka". Jedynie powtarzam czasem, bo mi się pomysł (na WCWI ktoś to podrzucił) spodobał.
A blaszka, jeśli oryginał (podrób jest sporo), bywa rewelacyjna:)

Deski nabite gwoździami to raczej nie przeciwko wędkarzom czy innej stonce, a przeciwko funkcjuszom usiłującym złapać kłusoli. Skoro żadnej takiej deski żeście nie znaleźli, to znaczy, że tambylcy tego dnia akurat nie kłusowali:)Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.08 sekund :: Zapytania do SQL: 80