Zmiany, zmiany! Potrzebne zmiany!
Data: 23-11-2004 o godz. 10:50:00
Temat: Rybie prawo


Co jakiś czas na łamach PW mamy burzliwą dyskusję nad Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb. Dyskusja potrzebna, bo i zmiany są niezbędne. Jednak niestety mimo zaangażowania wielu światłych głów nic z tego nie wynika. Dlaczego?



Chyba dlatego, że nikt do tej pory nie zdobył się na zebranie w jedną całość wszystkich zgłoszonych uwag i próbę poprawienia istniejącego starego Regulaminu.

Ostatnio Czez prosił, aby zgłaszać pod jego postem uwagi odnośnie koniecznych zmian. Rozumiem, że Czez - jako prawnik - chciał wykorzystać je do próby napisania poprawek do Regulaminu. Niestety nie wszyscy właściwie zrozumieli jego intencje i dyskusja nie zawsze przebiegała we właściwym kierunku i tak po prawdzie niewiele z niej wynikło.

Miałem wziąć w niej udział, ale po trosze z braku czasu, a po trosze z przekonania, że chyba lepiej będzie, jak spróbuję samemu opracować konieczne poprawki, a Czez po wnikliwym ich przeanalizowaniu (myślę, że inni też spróbują iść moją drogą i nasz dyżurny prawnik dostanie więcej takich projektów) zdecyduje, co dalej z tym zrobić. Może na PW wspólnymi siłami napiszemy nasz społeczny projekt nowego, na miarę XXI wieku Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb.

Dosyć już tego wstępu - czas na konkrety czyli wnikliwą analizę Regulaminu.

Nie przytoczyłem pełnej treści Regulaminu (pełna treść dostępna na stronie ZG PZW). Przytoczyłem tylko te punkty, które moim skromnym zdaniem należy zmienić. Nie przytoczone fragmenty Regulaminu proponuję pozostawić bez zmian.

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb

1. WSTĘP

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, zwany dalej Regulaminem, stanowi zbiór przepisów dotyczących zasad uprawiania wędkarstwa i ochrony zasobów ichtiofauny. Postanowienia Regulaminu obowiązują wszystkich wędkujących w wodach, będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW) zarówno zrzeszonych w Związku, jak i nie zrzeszonych obywateli polskich oraz cudzoziemców.

Na łowiskach specjalnych PZW mogą obowiązywać odrębne lub dodatkowe regulaminy. W wodach PZW nie dopuszcza się połów ryb kuszą i agregatami prądotwórczymi. Nie dopuszcza się również odłowów sieciowych, z wyjątkiem odłowów kontrolnych prowadzonych przez ichtiologa i odłowów tarlaków do reprodukcji.

2. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW

§ 1
Nie rozumiem sensu istnienia punktu 7 i dlatego nie wykreśliłem go, ale poddaję pod publiczną dyskusję
7. Dopuszcza się wędkowanie kilkuosobowych grup młodzieży nie posiadających kart wędkarskich, pod nadzorem opiekuna posiadającego stosowne uprawnienia oraz zezwolenie wydane przez zarząd okręgu lub koła. Każda osoba z grupy ma prawo łowić wyłącznie na jedną wędkę, z zachowaniem uprawnień do własnego stanowiska i dziennego limitu połowu przysługującego członkowi PZW.

3. OBOWIĄZKI WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW

§ 2
5. Wędkarz zobowiązany jest posiadać przyrząd do wyjmowania haczyków z pyszczków ryb. Ryby z haczyka należy uwalniać z zachowaniem maksymalnej ostrożności.
a) Wędkarz wykorzystujący przy połowie ryb podpórki zobowiązany jest do korzystania z podpórek wykonanych z materiału innego niż drewno (nakaz ten spowoduje zaprzestanie wycinania drzew na podpórki).
6. Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 5 metrów. Wędkarz zobowiązany jest do posiadania na łowisku worka na śmieci.
Wykreśliłem zapis „bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu”, gdyż w dyskusjach wielokrotnie była mowa o niestosowności tego zapisu w odniesieniu do wędkarzy często zmieniających stanowisko wędkarskie, a więc spinningujących i łowiących na muchę.
7. Obowiązkiem wędkarza jest opuszczenie łowiska, jeśli rozgrywane mają być na nim zawody sportowe. Organizator zawodów musi posiadać pisemne zezwolenie uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim. To, że w zajmowanym przez wędkarza miejscu mają odbyć się zawody wędkarskie dla wędkarza nie może być żadnym zaskoczeniem. Musi być powiadomiony o tym (poprzez rozmieszczone na stanowiskach tablice informacyjne) przed przystąpieniem do wędkowania.

4. ZASADY WĘDKOWANIA

§ 3
1. Wędka
Proponuje dodać punkt:
f) Dopuszcza się używania tak zwanej podrywki do połowu małych ryb, wykorzystywanych do metody żywcowej. Podrywka może mieć maksymalne wymiary boków 1m na 1m i średnicę oczek nie mniejszą niż 5 milimetrów.

Punkt ten to, podobnie jak możliwość przechowywania ryb w sadzyku, konsekwencja dopuszczenia metody żywicowej. Jestem w stu procentach przekonany (może ktoś rzeczowymi argumentami jest w stanie zmienić moje zapatrywanie na ten problem) o etyczności takiej metody połowu.

Moje argumenty są bardzo proste: łowiąc małe rybki podrywką łowimy bardzo selektywnie. Zabieramy tylko te ryby, które nas interesują, a innym bez najmniejszego zagrożenia ich życia momentalnie darujemy wolność. Łowiąc wędką oczywiście też możemy rybki wypuścić, ale musimy je wziąć do ręki (delikatna łuska) i odhaczyć, co też niekiedy nie jest takie proste i ryba nie zawsze ten zabieg przeżyje, a już na pewno nie powróci do wody w tak dobrej kondycji, jak przy połowie podrywką.

Przykład z życia. Łowię na żywca kiełbie na wędkę (spokojnie nie wszystkie kiełbie są pod ochroną, a tych niechronionych przynajmniej w moich stronach jest dużo), ale może nie wszyscy wiedzą, że w tym samym środowisku co kiełbie występują również jelce, a te jak wiadomo mają wymiar ochronny. Bardzo dobrze, że mają wymiar, bo jest to niestety gatunek zanikający. Łowiąc kiełbie na wędkę, co jakiś czas łowię niewymiarowego jelca. Łowiąc na podrywkę oczywiście też, ale wtedy po prostu zanurzam podrywkę do wody i jelce bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu odpływają. Myślę, że tym przekonałem do podrywki nawet najbardziej jej zadeklarowanych przeciwników. To nie o to chodzi, że rybak łowi siecią, a wędkarz wędką tylko o to, aby postępować w ten sposób, aby chronić zagrożone gatunki.

2. Przynęty

Istniejący zapis:
c) Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania jako przynęt martwych ryb, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym.
Proponuję zastąpić:
c) Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania jako przynęt żywych lub martwych ryb, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym.
Skoro dopuszczono możliwość stosowania na przynętę żywych ryb to zmiana ta wydaje mi się naturalną koleją rzeczy.

Punkt:
3.5. Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach. Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby z tym, że zabrania się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godziny.
Proponuje rozszerzyć:
3.5. Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach. Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby, z tym że zabrania się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godziny. Zapis nie dotyczy przechowywania ryb przeznaczonych do połowu na tak zwanego „żywca”. Takie ryby mogą być przechowywane w odpowiednich sadzykach, najlepiej zaopatrzonych w instalację natleniającą wodę.

Punkt
3.6. Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie z ostrożnością wypuszczone do wody, nawet gdy ich stan wskazuje na niewielkie szanse przeżycia.
Proponuję rozszerzyć:
3.6. Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie z ostrożnością wypuszczone do wody, nawet gdy ich stan wskazuje na niewielkie szanse przeżycia. Ryby, których nie mamy zamiaru zabierać z łowiska również muszą być bezwzględnie i ostrożnie wypuszczone do wody.
Wybaczcie, ale nie rozumiem, po co męczyć ryby w siatce skoro i tak mamy zamiar je wypuścić?

5. ŁOWIENIE RYB SPOKOJNEGO ŻERU

§ 4
Istniejący punkt:
2. Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może określić dopuszczalną ilość zanęt w danym łowisku.
Proponuję zastąpić:
2. Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim powinien określić dopuszczalną ilość zanęt w danym łowisku.

Rozdziały 6, 7, 8 dotyczące kolejno: połowu ryb drapieżnych, łososiowatych i spod lodu proponuję pozostawić bez zmian.

9. OCHRONA RYB

§ 8
7. Wprowadza się następujące limity ilościowe ryb do zabrania z łowisk:
7.2. W ciągu doby (w godz. 0.00 - 24.00)
Istniejący zapis:
- boleń, karp, lipień, pstrąg potokowy, amur biały, sandacz, szczupak, brzana (łącznie) 3 szt.
- sieja, węgorz, lin (łącznie) 4 szt.
- jaź, kleń (łącznie) 10 szt.
Proponuje zastąpić:
- boleń, lipień, pstrąg potokowy, sandacz, szczupak, węgorz (łącznie) 2 szt.
- sieja, lin, karp, amur biały, brzana (łącznie) 4 szt.
- jaź, kleń (łącznie) 6 szt.

Jeszcze sprawa karpia i amura. Jako gatunki obce może nie powinny być chronione? Problem ten zostawiam do rozwiązania przez ichtiologów.

Punkt
11. Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim w uzasadnionych przypadkach ma prawo do zaostrzenia wymiarów, okresów ochronnych i limitów ilościowych ryb.
Proponuję zastąpić:
11. Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim w uzasadnionych przypadkach ma obowiązek do zaostrzenia wymiarów, okresów ochronnych i limitów ilościowych ryb.
Łowienie ryb podczas zawodów wędkarskich regulują odrębne przepisy zawarte w "Zasadach Organizacji Sportu Wędkarskiego".

Nad tym należy poważnie się zastanowić. Jako następne proponuję wziąć pod lupę właśnie wspomniane wyżej Zasady Organizacji Sportu Wędkarskiego. Ale to już całkiem inna bajka.

10. KONTROLA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ WĘDKUJĄCYCH W WODACH PZW

Bez zmian

11. INFORMACJE KOŃCOWE

Dotychczas wykorzystywane zapisy prawne wzbogacone o możliwe nowe ustawy i rozporządzenia.

To tyle na gorąco moich propozycji. Myślę, że do rzeczowej dyskusji nad Regulaminem włączy się więcej wędkarzy, co pozwoli nam opracować coś, co będzie miało ręce i nogi i skuteczniej będzie przyczyniało się do ochrony naszych coraz uboższych w ryby wód, a jednocześnie pozwoli wędkarzom na maksimum satysfakcji z uprawiania ich pięknego hobby.

Jarpo







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=994