Zabawy z obrazem
Data: 12-08-2004 o godz. 08:15:00
Temat: Wędkarska elektronika


Dawno dawno temu Jarbas napisał artykuł o echosondzie, poniżej którego odbyła się ciekawa dyskusja. Padł wtedy pomysł wykorzystania pewnych możliwości niektórych modeli echosond, jaką jest nagrywanie obrazu.



Ten tekst jest próbą wspólnego pobawienia się z interpretacjami sygnału w oparciu o zapis rzeczywistego obrazu z jeziora Śniardwy, jakie wspólnie z Jarbasem zapisaliśmy w czerwcu.

Aby móc swobodnie oglądać obraz potrzebny Wam będzie odpowiedni program (PC), można go ściągnąć ze stron firmy Lowrance ŚCIĄGNIJ - (ściągamy i klikamy na "tak" w oknie, które nam wyskoczy), wybieramy Instal now i wyrażamy zgodę na zainstalowanie programu (I understand the security risk and wish to continiue).

Drugi element jaki nam będzie potrzeby to zapis logu LOG (uwaga duże około 8 MB potraktowane zipem). Zapisujemy go w dowolnym miejscu na komputerze po czym rozpakowujemy.

Po uruchomieniu Sonar Viewera kasujemy tips'a (poradę która nam się otwiera), a następnie poprzez menu File wybieramy Open chart i wskazujemy miejsce gdzie zapisaliśmy log (Chart2.SLG). Po jego otwarciu klikamy na strzałce obraz powinien zacząć się przesuwać jak w prawdziwej echosadzie. Dodatkowo jeśli komuś przeszkadza kolor, w menu Sonar chart wybieramy opcje sonar color mode i wskazujemy Grayscale.

Głównym elementem, który będzie widać, to ławice ryb oraz towarzyszce im luki - tego typu obraz może zwiastować obecność szczupaka i warto się przyłożyć do łowienia. Głębokość podana w stopach oscyluje w granicach 10 m (1 stopa = ok. 30 cm), więc metoda przy tak mało urozmaiconym dnie to generalnie trolling.

Pod koniec wykresu widać napłynięcie na górkę oraz wyraźnie moment występowania zielska - takie miejsce to czas na postój i obłowienie skrajów zielska.

Jeśli kogoś zainteresuje jakiś element możemy pokusić się o zinterpretowanie obrazu. Jak wskazać interesujące nas miejsce?

Otóż, jeśli najedziecie myszą na obraz i przytrzymacie ją odpowiednio długo na interesującym Was miejscu, pojawi się okienko z parametrami. Jednym z nich jest sounding - należy podać go w komentarzu. Pozwoli nam to na odnalezienie interesującego Was miejsca np. 1287 (praktycznie koniec logu to początek zielska na stoku górki). Zapraszam do zabawy.

Jeśli takie podejście do tłumaczenia czym jest obraz w echosondzie przypadnie Wam do gustu może znajdę w sobie trochę samozaparcia i doczekamy się cyklu.

Asknet







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=923