Sąsiedzi znad wody - kormoran czarny
Data: 29-04-2004 o godz. 09:00:00
Temat: Przyroda


Kormoran czarny (Phalacrocorax carbo L.) to duży ptak wodny z rodziny kormoranowatych, zamieszkujący w zależności od gatunku niemal cały świat. Na świecie występuje 29 gatunków kormoranów z czego 3 występują w Europie: kormoran czarny, czubaty i mały. Kormoran należy do ptaków średnich i osiąga długość do 92 cm a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 140 cm.



Płci kormoranów nie da się rozpoznać po upierzeniu, są takie same, jednak samce są większe od samic. Kormoran jest cały czarny z metalicznym połyskiem, w szacie godowej ma policzki białe a na głowie delikatny czub. Jeden z podgatunków ma boki szyi białe, z gęstym, czarnym rysunkiem i również ten można zobaczyć w Polsce.

Kormoran gnieździ się kolonijnie, kolonia czasem osiąga ponad 1000 gniazd a zakłada gniazdo w zależności od miejsca gdzie przebywa. Nad morzem są to skaliste wysepki i brzegi morskie. Nad wodami słodkimi gniazdo zakłada na drzewach i bardzo rzadko w trzcinach. Samo gniazdo buduje samica, jest duże z luźno ułożonych gałęzi dostarczonych przez samca. W gnieździe od kwietnia do czerwca można spotkać 3 - 6 bladoniebieskich lub zielonkawych jaj, które są wysiadywane około czterech tygodni. Młode kormorany na spodzie ciała mają białawą plamę i dopiero po trzech latach uzyskują czarną, połyskującą barwę upierzenia.


fot.Janusz Monkiewicz www. monkiewicz.medi.net.pl

Kormoran czarny żywi się przede wszystkim rybami i jest do tego znakomicie wyposażony. Gdy poluje ciągle wsuwa głowę pod wodę aby wypatrzyć ofiarę, a gdy taką zobaczy po prostu się zanurza. Inne gatunki spadają na swe ofiary lotem nurkowym. Kormoran potrafi zanurzyć się do trzech metrów a pod wodą może przebywać około pół minuty. Podczas poruszania się pod wodą używa tylko nóg z błoną pławną rozpiętą między palcami.


fot.Waldemar Bzura www.jezioro.com

Zdobycz spożywana jest na wodzie zaraz po wypłynięciu lub jeśli jest zbyt duża żeby ją połknąć "na jeden raz", to jedzona jest na lądzie, gdzie zostaje rozdrobniona. Kormorany są tak żarłoczne, że młode osobniki przeceniają swoje możliwości przełykania i następuje zadławienie. W wodach słodkich najchętniej żywią się okoniami, sumami, leszczami i płociami. Po nurkowaniu kormoran musi wysuszyć pióra i wtedy przybiera charakterystyczną pozę z rozpostartymi skrzydłami.

Docio







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=836