Sąsiedzi znad wody - czapla siwa
Data: 27-04-2004 o godz. 08:00:00
Temat: Przyroda


Czapla siwa (Ardea cinerea) występuje w Europie, Azji, Afryce Północnej i na Madagaskarze. W Polsce jest najpospolitszą z krajowych czapli, głównie na obszarach nizinnych, Pojezierzu Mazurskim i Pomorskim. Jest ptakiem przelotnym, przylatuje do nas w marcu, odlatuje w listopadzie a część ptaków pozostaje na zimę.



Czapla siwa ma grzbiet i skrzydła popielate, głowę białą, nad oczami czarny pasek, przechodzący w okresie godowym w czub. Na szyi pióra jasnopopielate, w dolnej części zwisają dość długie pióra, dziób żółto-czarny, nogi żółte u góry czarniawe. Samica różni się od samca wielkością i mniejszym czubem. Czapla siwa jest dość dużym ptakiem i osiąga wysokość do 110 cm, a rozpiętość skrzydeł do 170 cm.


www.zoo.wroclaw.pl

Czapla gniazduje parami, a gdy pozwalają na to warunki w dużych koloniach zwanych czaplińcami. Zaraz po przylocie przystępuje do budowy gniazda najczęściej jednak zajmuje stare gniazdo i w razie potrzeby naprawia je. Gniazdo zakłada na jednym z wysokich drzew, które rośnie w grupie. Krótko potem w gnieździe pojawia się 2 - 5 niebieskozielonych jaj i wysiadywanie trwa około czterech tygodni. Przy wysiadywaniu i karmieniu młodych bierze również udział samiec a młode zaczynają latać po 6 - 7 tygodniach. Czapla rodzina po wychowaniu młodych rozbija się i każda żyje pojedynczo aż do czasu odlotu, kiedy znowu łączą się w stada. W czasie długich przelotów czaple lecą kluczem.


www.zoo.wroclaw.pl

Czapla gniazduje w zasadzie w pobliżu wody, lecz często także i z dala od niej, natomiast żeruje w różnych miejscach, nieraz daleko od miejsca gniazdowania. Czapla żeruje cały dzień. Żerowanie rozpoczyna o brzasku dnia i kończy bardzo późno, w pełnym zmroku a w okresie karmienia młodych również w nocy. Żeruje najchętniej w płytkich partiach zbiorników wodnych, żywiąc się rybami, a także płazami, gadami, drobnymi ssakami i większymi owadami. Typowe żerowiska to brzegi jezior i rzek, bagniska a także pola uprawne.

Czapla jest bardzo żarłoczna. Głównym pożywieniem czapli są ryby, które zjada w ilości około 330 g na dobę. Złowione ryby i żaby, nawet do długości 20 cm połyka w całości. Atakuje również większe ryby, których nie może połknąć pozostawiając je okaleczone. W czasie łowów czapla potrafi godzinami stać nieruchomo w wodzie, w oczekiwaniu na zdobycz.

Docio







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=831