Pytanie do zawodnika
Data: 09-06-2003 o godz. 23:55:00
Temat: Pytania do zawodnika


Jaką grubość żyłki preferujesz, gdy łapiesz na bata w rzece? Słyszałem, że 0,14 mm to max co można dać przy łowieniu na liścia. Jeżeli dam grubszą to zestaw będzie źle szedł. Czy jest to prawdą? A jeśli tak, to jak dużą rybę zdołam wyciągnąć na takiej żyłce przy bacie?

Dopiero zaczynam zabawe z batem, dlatego też chciałbym poznać odpowiedź na
to pytanie. Bo wiele musze się jeszcze nauczyć.



Linisko, ograniczenie w maksymalnej grubości żyłki stosowanej w zestawie sugeruje nam tylko wytrzymałość wędki. W przypadku tyczki, producent podaje ograniczenie w grubości stosowanych do niej gum, a co za tym idzie także żyłek, gdyż nie można dać żyłki o większej wytrzymałości niż przeznaczenie gumy.

W bacikach sprawa zależy też od kija, a dokładniej od grubości szczytówki. Jeśli masz solidnego bata, to zastosowanie żyłki głównej nawet do 0,18 nie powinno mu zaszkodzić. Nie można stwierdzić, czy liść będzie szedł z taką żyłką dobrze, a z inną gorzej. Grubość żyłki wpływa na poruszanie się przynęty w wodzie. Wiadomo, że im żyłka grubsza, tym sztywniejsza, a co się z tym wiąże, przynęta porusza się w sposób bardziej nienaturalny.

Grubość żyłki dobierasz do gramatury spławików, na jakie będziesz łowił, co jest związane z siłą uciągu oraz do ryb jakich się spodziewasz. Żyłka główna 0,16 z przyponem 0,14 może pozwolić na wyholowanie w rzecze 2-4 kg leszcza. Dużo zależy od siły uciągu oraz od techniki holu. Wiadomo, że jeśli 2 kg leszcz postawi się w poprzek nurtu o uciągu na 20 gram, to masz poważny problem. Z drugiej zaś strony wiadomo, że leszcz nie należy do zbyt walecznych ryb w wodzie stojącej, więc jeśli Twoja rzeczka będzie leniwie płynęła, to spokojnie poradzisz sobie nawet z dużo większym leszczem.


Tego leszcza wyholowałem na odległosciówkę, w wodzie stojącej w Rybniku, na przypon 0,08 praktycznie bez większej walki, miał on dokładnie 51,5 cm

Zauważyłem jeden, ale za to bardzo duży problem, który stoi przed Tobą. Mianowicie: listek jest przeznaczony do łowienia na tyczkę i to nie dlatego, że jego producent tak sobie zastrzegł. Listek na rzece służy do przytrzymywania zestawu, gdyż kształt powoduje mniejszy opór w rzece. Metoda skróconego zestawu (tyczka) umożliwia nam łowienie pod szczytówką, co pozwala nam na przytrzymywanie zestawu w rzece. Jak wiadomo, batem łowi się w wodzie stojącej "za kijem". Kiedy więc używasz bata w rzece? Wtedy gdy chcesz łowić na przepływankę, a przy tej technice nie listek będzie Ci potrzebny tylko spławik w kształcie bombki.


Łowienie w rzece na tyczkę.


Łowienie w rzece na bata.

Domyślam się, że nie jesteś posiadaczem tyczki i zapewne chciałbyś łowić batem na listek. Znalazłem dla Ciebie zastępcze rozwiązanie. Nie wiem jakiej długości batem dysponujesz, lecz będziesz musiał łowić w odległości od brzegu równej długości Twojego bata. Na początku może to być odrobinę kłopotliwe ze względu na długość żyłki pomiędzy spławikiem a szczytówka, ale myślę, że powinno Cię to zadowolić. W jaki sposób możesz łowić przedstawiłem Ci na poniższym rysunku.


Ram







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=399