Możliwość wędkowania w parku narodowym
Data: 23-08-2006 o godz. 09:00:00
Temat: Rybie prawo


Tym razem temat dość marginalny, tudzież mało kontrowersyjny, ale być może kogoś zainteresuje. Kwestie wędkowania w parku narodowym są regulowane przede wszystkim przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz. 880 ze zm.).



Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 pkt 14 ww. ustawy – w parkach narodowych zabrania się amatorskiego połowu ryb, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych. Jak wynika z przytoczonego przepisu, co do zasady amatorski połów ryb w parkach narodowych jest zabroniony. Z zapisem tym koreluje dyspozycja art. 12 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, gdzie wyłącza się z podziału na obwody rybackie, publiczne śródlądowe wody powierzchniowe znajdujące się w granicach parków narodowych.

Ustawodawca wprowadza tu jednak dwa wyjątki od tej zasady, a mianowicie miejsca wyznaczone w planie ochrony lub miejsca wyznaczone w zadaniach ochronnych, gdzie amatorski połów ryb będzie dozwolony. Innymi słowy, jeżeli plan ochronny lub zadania ochronne nie wspominają o udostępnieniu obszarów i miejsc do uprawiania amatorskiego połowu ryb, to połów taki jest z mocy prawa zakazany.

Zacznijmy zatem od zadań ochronnych, które stanowią swego rodzaju substytut planów ochronnych. Zadania ochronne zgodnie z art. 22 ww. ustawy, ustanawia minister właściwy do spraw środowiska w drodze zarządzenia, ale tylko do czasu ustanowienia planu ochrony. Z kolei plan ochrony przygotowuje się dla każdego parku narodowego. Jego projekt sporządza dyrektor parku narodowego. Następnie projekt jest opiniowany przez właściwe organy, po to by finalnie plan ochrony został ustanowiony przez ministra właściwego do spraw środowiska w drodze rozporządzenia. Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 3 pkt 5 omawianej ustawy - plan ochrony dla parku narodowego zawiera wskazanie obszarów i miejsc udostępnianych dla celów amatorskiego połowu ryb oraz określenie sposobów ich udostępniania.

Powyższe przepisy wyjaśniają zatem kwestie możliwości dokonywania amatorskiego połowu ryb na terenie parków narodowych. Aby zobrazować w praktyce, w jaki sposób miejsca takie są opisywane posłużę się przykładem dwóch z ośmiu miejsc udostępnionych dla amatorskiego połowu ryb, wskazanych w zadaniach ochronnych dla Parku Narodowego "Ujście Warty":
Miejsce udostępnione - prawy brzeg Warty: ok. 15 km linii brzegowej.
Sposób udostępnienia - przez cały rok, także nocą.
Maksymalna liczba osób mogących przebywać jednocześnie w danym miejscu - 100.
Miejsce udostępnione - Kanał Czerwony - prawy brzeg : ok. 6 km linii brzegowej.
Sposób udostępnienia - od 16.06. do 31.12. od jednej godziny przed kalendarzowym wschodem słońca do jednej godziny po zachodzie słońca.
Maksymalna liczba osób mogących przebywać jednocześnie w danym miejscu - 20.

Skoro w zadaniach ochronnych lub planie ochrony wskazano już miejsca udostępnione do wędkowania, pozostaje zatem kwestia określenia warunków legalnego dokonywania połowu w parku narodowym.

W kontekście powyższych wywodów oczywistym jest pierwszy warunek, wynikający wprost z zadań ochronnych lub planu ochrony, jaki należy spełnić aby legalnie wędkować w parku.
Otóż po pierwsze, wolno łowić tylko w miejscach udostępnionych.
Po drugie, wolno łowić wyłącznie w okresie wskazanym w sposobach udostępniania.
Po trzecie, należy przestrzegać limitu łowiących (jest to nic innego jak limitowanie dostępu wędkarzy do łowiska, które powinno mieć miejsce nie tylko na wodach znajdujących się na obszarze parku narodowego).

Drugi z warunków jest równie oczywisty, a mianowicie posiadanie karty wędkarskiej.

Pozostaje zatem trzeci warunek, wymagający pewnych wyjaśnień, tj. opłata za wędkowanie w parku narodowym. Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody za wstęp do parku narodowego lub na niektóre jego obszary oraz za udostępnianie parku narodowego lub niektórych jego obszarów mogą być pobierane opłaty. Wysokość tych opłat ustalana jest przez dyrektora parku narodowego. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż przepis ten ma charakter fakultatywny. Oznacza to, że dyrektor parku równie dobrze może ustalić opłaty za wędkowanie (udostępnianie parku do wędkowania), jak i tego nie czynić. Wypada dodać, że wniesienie składek za wędkowanie na wodach PZW nie ma żadnego związku z opłatami, o których mowa w ustawie o ochronie przyrody. Chcąc więc wędkować w wodach parku narodowego należy uiścić stosowną opłatę (o ile takowa została ustalona), niezależnie od składek PZW.

Czez







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1409