Żyłki – początek (?) subiektywnego przeglądu
Data: 22-04-2006 o godz. 09:00:00
Temat: Nasza publicystyka


Jeden z polskich mistrzów boksu zwykł mawiać, że nie ma bokserów odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni. Mój kolega, od 15 lat pracujący w branży reklamowej mawia z kolei, że nie ma ludzi odpornych na reklamę, a są tylko tacy, do których ona jeszcze nie trafiła.



Powodem dla którego tym razem sięgnąłem po pióro (klawiaturę) była dyskusja, w której zachwalano pewną japońską żyłkę. W odpowiedzi na post, jeden z użytkowników zwrócił uwagę, że zachwalana żyłka ma niemalże dwukrotnie większą wytrzymałość od bardzo znanej amerykańskiej żyłki, a następnie zaczął żartować, że niebawem drukarnie rozpoczną produkcję etykietek z takimi wytrzymałościami, że przekroczą one moc plecionek. Przypomniała mi się w tym momencie inna internetowa dyskusja, gdzie przytoczono dialog ze sprzedawcą w sklepie wędkarskim, który stwierdził, że nie zamawia żyłki „X”, gdyż ma ona zapisaną na szpuli wytrzymałość „tylko” 3 kg, podczas gdy inne o tej samej średnicy mają 4, a nawet 5 kg.

Akurat w segmencie żyłek, od kilku lat bazuję – poza nielicznymi wyjątkami – na sprawdzonych (przez siebie i innych) markach, a zakup „nowości” zawsze konsultuję z kolegami po kiju. Dlatego też wchodząc do sklepu, proszę po prostu o określoną żyłkę, podając jej średnicę i przyznam się, że zapytany o wytrzymałości żyłek, których używam nie byłbym w stanie ich podać bez spojrzenia na etykietkę.
Powyższe zaintrygowało mnie do tego stopnia, że postanowiłem przyjrzeć się wytrzymałościom żyłek dostępnych na polskim rynku.

Aby mieć pełniejszy obraz tych wytrzymałości, wybrałem 24 żyłki - różnych producentów - o średnicach 0,16 mm, 0,20 mm i 0,25 mm. Skupiłem się na żyłkach określonych przez producenta jako spinningowe lub uniwersalne. Pominąłem żyłki, które można określić mianem specjalistycznych np. karpiowe lub przeznaczone do jednej tylko metody np. match. Wśród nich są takie, na które łowiłem i łowię nadal, chwaląc je sobie, takie o których istnieniu dowiedziałem się dopiero podczas przeglądania witryn sklepów internetowych i wreszcie takie, których z pewnością już nigdy nie kupię.

Chciałby wyraźnie podkreślić, że nie jest moim celem:

    • Polecanie, którejkolwiek z wymienionych poniżej żyłek lub ostrzeganie przed jej zakupem;
    • Kwestionowanie wskazywanych przez producentów wytrzymałości;
    • Wywoływanie dyskusji n.t. „żyłka musi być świeża”;
    • Dyskutowanie, czy podana wytrzymałość dotyczy węzłów, czy też nie;
    • Twierdzenie, że którakolwiek z wymienionych poniżej żyłek jest przegrubiona.
Skupiam się tu wyłącznie na dwóch parametrach podawanych na każdej szpuli tj.: średnicy wyrażonej w milimetrach i wytrzymałości wyrażonej w kilogramach. Poniższa analiza ma wyłącznie charakter „matematyczno – statystyczny”.

Zacznę od żyłki, której nie mogłem umieścić w poniższej tabeli, a mianowicie Jaxon Crocodile Premium. Producent opisuje tę żyłkę w katalogu w taki sposób: „W przypadku żyłek Jaxon Crocodile ograniczamy się do podania dwóch parametrów – średnicy żyłki i naszej wizji maksymalnej wagi ryb, do łowienia których może być wykorzystana dana średnica żyłki”.*
Na szpuli widnieje napis „Fish up to” i dalej podawana jest waga ryby. Zachowując systematykę tabeli, wytrzymałość tej żyłki to:
    • 0,16 mm – 5 kg;
    • 0,20 mm – 7 kg;
    • 0,25 mm – 12 kg;
Pozostałe żyłki prezentują się w następujący sposób: KLIKNIJ.
Jak wynika z porównania średnich wytrzymałości z wytrzymałościami podawanymi dla poszczególnych żyłek można zauważyć, że średnia żyłek 0,16 mm oscyluje w granicach deklarowanej wytrzymałości niektórych żyłek 0,20 mm, zaś średnia żyłek 0,20 mm, w granicach żyłek 0,25 mm. Postanowiłem więc sprawdzić, czy podobne relacje będą miały miejsce, gdy średnią wyliczę bez uwzględniania 5-ciu żyłek o najwyższej deklarowanej wytrzymałości. Średnia ta przedstawia się następująco: Nowa strona 1
0,16 mm 0,20 mm 0,25 mm
3,10 kg 4,57 kg 6,89 kg

To samo uczyniłem eliminując 5 żyłek o najniższej deklarowanej wytrzymałości:
Nowa strona 1
0,16 mm 0,20 mm 0,25 mm
3,54 kg 5,32 kg 7,98 kg

Jak widać, niezależnie od konfiguracji dokonywanych wyliczeń wspomniana powyżej tendencja jest faktem. Trzeba przypomnieć, że różnice w średnicy żyłek wynoszące 0,05 mm oznaczają przeciętnie różnicę 2 kg w podawanej wytrzymałości.

W pierwszej tabeli, kolorem zielonym zaznaczyłem żyłki, których wytrzymałość mieści się w ww. widełkach średnich np. dla żyłki 0,16 mm w przedziale 3,10 – 3,54 kg.

Wnioski

Myślę, że każdy powinien wyciągnąć je sobie sam... W tytule artykułu, po słowie „początek”, dodałem znak zapytania. Mam nadzieję, że temat żyłek nie zostanie zakończony na tym wątku. Opisywane tu parametry można przecież zweryfikować tj. zbadać faktyczną średnicę, jak również wytrzymałość. Jestem gotów zaangażować się w takie przedsięwzięcie, lecz sam nie będę w stanie tego dokonać. Jeśli dojdzie do takiego „sprawdzianu”, wtedy przyjdzie czas na właściwe wnioski.

Czez

* źródło: Katalog Jaxon 2006





Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1347