Od cykania do wieszania
Data: 14-04-2006 o godz. 07:00:00
Temat: Nasza publicystyka


Od pewnego czasu zbierałem się do napisania kilku słów o przygotowywaniu fotek do galerii i artykułów. Mimo, że podobny tekst jest już na naszej stronie, to wielu z użytkowników ciągle ma problemy z prawidłowym przygotowaniem zdjęć.



Prace przygotowywane często są nieostre, mało żywe kolory lub kompresja masakruje je do tego stopnia, że niewiele na nich widać. Jest kilka prostych sposobów na poprawienie jakości zrobionych przez nas fotek. Osobiście używam do tego celu Photoshopa. Jest jednak wiele innych programów do obróbki zdjęć, niektóre darmowe, które można sobie ściągnąć z netu. Funkcje nam przydatne posiada większość z nich.

Cykamy

Żeby mieć co obrabiać trzeba najpierw zrobić zdjęcie. O kadrowaniu, ekspozycji, przysłonach, świetle i wszystkich podstawach fotografii można przeczytać w wielu książkach i publikacjach, stąd nie będę tu przytaczać tych wszystkich informacji. Każdy człowiek ma w sobie odrobinę dobrego smaku i wie, że ryba na tle kafelków i puszki piwa nie wygląda estetycznie, więc tego typu kadrów powinniśmy się wystrzegać. To samo tyczy się krzywych horyzontów, uciętych głów, rybich ogonów i wielu, wielu innych popełnianych często błędów.

Robiąc zdjęcia aparatem cyfrowym korzystajmy z najlepszej możliwej rozdzielczości, jaką oferuje dany aparat i jeśli zapisujemy obrazy w formacie JPG, to korzystajmy z jak najmniejszej kompresji, gdyż ta im większa, tym jakość zrobionych zdjęć gorsza.

Po powrocie do domu

Gdy już wróciliśmy z wyprawy, spaceru czy po prostu zrobiliśmy zdjęcia kilku ulubionych przynęt, w domu czas przygotować nasze obrazy do zamieszczenia w galerii. W przypadku aparatów 8-mio megapikselowych, szerokość otrzymanego w najlepszej rozdzielczości obrazka ma ok. 3546 pikseli. Wielkość obrazu, jaki możemy wysłać do naszej galerii to zaledwie 580 pikseli szerokości. Musimy więc zmniejszyć nasz obrazek. Można to zrobić jednym szybkim ruchem z 3546 szerokości na 580 pikseli. Jednak taki zabieg zabierze z naszego obrazu masę detali.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest zmniejszanie tego obrazu w kilku etapach. Z 3546 na 2500, pikseli, z 2500 na 1900, z 1900 na 1300, z 1300 na 800 i z 800 na 580. Pliki przygotowane w ten sposób zachowają znacznie więcej szczegółów niż te zmniejszone od razu z pierwotnej szerokości do wielkości wymaganej przez naszą galerię. Gdy już zmniejszyliśmy zdjęcie dobrym posunięciem jest ich wyostrzenie. W Photoshopie do tego celu idealnym narzędziem jest funkcja wzmocnienie. Gdy już do ostrości naszego zdjęcia nie można się przyczepić, dobrze jest czasem poprawić kontrast i nasycenie zdjęć. Tu każdy powinien dopracować swoje zdjęcia tak, jak uważa za stosowne.

Zapisywanie

Na tym etapie naszej pracy Photoshop daje nam kolejne użyteczne narzędzie, którym jest ,,Zapisz dla weba”. Dzięki tej funkcji obraz nie zostanie tak zmasakrowany kompresją jak podczas zwykłego zapisu w formacie JPG. Ustawiamy ciężar pliku na maksimum, jakie akceptuje nasza galeria, czyli jak najbliżej 150 kB i zapisujemy.
W ten sposób przygotowane zdjęcie wygląda tak...

Zaś ta sama fotka zgrana prosto z aparatu, zmniejszona jednym szybkim ruchem myszki, bez jakichkolwiek zabiegów wyostrzania i zmiany nasycenia i kontrastu oraz zapisana jako zwykły JPG wygląda tak…

Tak więc, przygotowując fotki do galerii czy artykułów nie zapominajmy o stopniowym zmniejszaniu obrazu. Wyostrzeniu go, by odzyskać utracone podczas zmniejszania detale. Dopasowanie nasycenia i kontrastu oraz zapisanie ich za pomocą "zapisz dla weba", o ile używany przez Was program posiada taką funkcję.
Jedyne czego pozostaje życzyć to udanej pracy…

Wykrzyknik

Od Redakcji:
Przypominamy, że zdjęcia nadsyłane jako ilustracje do tekstów powinny mieć szerokość 430 pikseli.







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1340