Forszmak
Data: 07-03-2006 o godz. 09:30:00
Temat: Ryby na stół


Pierwszy raz o forszmaku usłyszałem kilka lat temu, oglądając jakiś program kulinarny w TV. Akcja programu rozgrywała się w kuchni Domu Polonii w Pułtusku, a prowadzący program wraz z kucharzem tak zachęcająco przedstawili przepis na forszmak, że nie pozostało mi nic innego, jak przyrządzić sobie to danie (z pewnymi modyfikacjami, eliminującymi głównie nadmiar tłuszczu i mąkę w potrawie).



Od tego czasu pozostaję wierny forszmakowi szczególnie, gdy w perspektywie mam zamiar spożyć większą ilość napojów bezalkoholowych, a i następnego dnia nim nie wzgardzę. W programie TV przedstawiono wersję „bezrybną” forszmaku. Z czystej ciekawości zacząłem więc poszukiwania forszmaku rybnego i nawet udało mi się znaleźć jakieś przepisy, lecz jak na mój gust nie równały się one z przepisem z Domu Polonii, więc na bazie tegoż forszmaku powstał „mój” forszmak rybny. Dla pełnego obrazu dania podaję tu obydwa przepisy.

Forszmak I

Składniki:

    - ok. ¾ kg filetów z dowolnej ryby, pokrojonych w niezbyt duże paski
    - ok. ¼ kg boczku wędzonego, pokrojonego w niezbyt duże paski
    - 3 - 4 ogórki kiszone średniej wielkości, pokrojone w paski
    - 2 duże cebule pokrojone w piórka
    - ok. 1 litra bulionu drobiowego
    - 1 opakowanie przecieru pomidorowego w kartonie
    - śmietana 22%
    - olej
    - 2 kopiaste łyżki papryki czerwonej słodkiej
    - sól, pieprz, papryka czerwona ostra - do smaku.
Przygotowanie:

1. Zagotowujemy bulion i pozostawiamy na niewielkim ogniu tak, aby tylko „mrugał”.
2. Na rozgrzany olej wrzucamy boczek, rumienimy go, a następnie przekładamy łyżką cedzakową do bulionu.
3. Na pozostałość tłuszczu po boczku wrzucamy ogórki i na niewielkim ogniu przesmażamy je ok. 2 minuty, a następnie przekładamy do bulionu.
4. Na umytą patelnię z rozgrzanym olejem wrzucamy cebulę i rumienimy ją. Patelnię z cebulą zestawiamy z ognia i wsypujemy paprykę czerwoną słodką. Mieszamy ją z cebulą i przekładamy do bulionu.
5. Całość gotujemy ok. 10 minut. Dodajemy rybę i gotujemy kolejne 10 minut, a następnie do garnka wlewamy przecier pomidorowy i gotujemy dalsze 10 minut.
6. Na koniec danie zaprawiamy śmietaną i przyprawiamy solą, pieprzem i papryką ostrą.

Forszmak II

Składniki:

Zamiast ryby - ½ kg wieprzowiny (łopatka, szynka) i ¼ kg kiełbasy wieprzowej - pokrojonych w paski (można dać np. po kawałeczku kilku różnych rodzajów kiełbas). Pozostałe składniki pozostają bez zmian.

Przygotowanie:

1. Zagotowujemy bulion i pozostawiamy na niewielkim ogniu, tak aby tylko „mrugał”.
2. Na rozgrzany olej wrzucamy wieprzowinę, przesmażamy ją i łyżką cedzakową przekładamy do bulionu.
3. Na ten sam tłuszcz pozostały po wieprzowinie wrzucamy boczek, rumienimy go i łyżką cedzakową przekładamy do bulionu. Następnie na tych samych pozostałościach tłuszczu, przesmażamy kiełbasę i przekładamy do bulionu i to samo robimy z ogórkami kiszonymi.
4. Po około 20 minutach od tych czynności przechodzimy do dalszych działań opisanych w pkt 4 – 6 przepisu nr 1, pomijając oczywiście dodatek ryby.

Baczni obserwatorzy zauważyli z pewnością, że w podanych wyżej przepisach nie ma ani słowa o dodatku jakiegokolwiek zioła, czy to świeżego, czy suszonego. Nie wiem dlaczego tak się dzieje ale zapewniam, że danie bez ziółek też jest znakomite.

Czez







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1317