Spławikowe wędkarstwo wyczynowe (1)
Data: 14-01-2006 o godz. 21:00:00
Temat: Spławik i grunt


Wędkarstwo wyczynowe. Co to takiego? Czy każdy może być wędkarzem wyczynowym? Jaki sprzęt jest potrzebny?



Na początek krótko o wędkarstwie wyczynowym. To nic innego jak branie udziału w zawodach wędkarskich. Skoro zawody, to ograniczony i dokładnie określony czas wędkowania, miejsce, a przede wszystkim regulamin zawodów. Zawody wędkarskie można organizować z zastosowaniem różnych metod wędkowania. Są spławikowe, spinningowe, morskie, podlodowe... Są zawody, na których łowi się określony gatunek ryb, a nawet jednej konkretnej ryby. Na początek zapoznajmy się z zawodami spławikowymi.

Jest to chyba metoda, w której jest potrzebna największa ilość sprzętu. Do tej grupy sprzętowej, producenci stosują najlepsze materiały. Tutaj wędkarz musi mieć sprzęt, który jak najmniej męczy i jest najbardziej wytrzymały. Co roku wprowadza się lżejsze wędziska, coraz nowocześniejsze konstrukcje wyposażenia wędki. W dzisiejszym odcinku napiszę o wędziskach…

TYCZKA

Głównym wędziskiem w ekwipunku zawodnika jest tyczka czyli wędzisko nasadowe, charakteryzujące się dużymi długościami. Dotychczas posiadanie tyczki wiązało się ze sporym wydatkiem, jednak od jakiegoś czasu posiadanie takiej wędki leży w zasięgu każdego wędkarza.

Tyczka jest wędziskiem o długościach od 8 do 13 m. Główną cechą tego kija jest to, że możemy regulować jego długość poprzez odejmowanie segmentów, z których składa się cały kij. Kupując tyczkę o długości 13 m, mamy możliwość łowieni wędką o długości 11 m, 10 m, 9 m itp. Dużą wagę wyczynowcy zwracają na budowę kija i jego akcję. Nasadówka powinna charakteryzować się dużą sztywnością, a waga wędziska ma być jak najmniejsza. Tyczka jest delikatną wędką; trzeba bardzo uważać, by nie zarysować jej ścianek, a w złącza elementów nie dostał się piasek, gdyż wędzisko ulegnie zniszczeniu.

Jedynym elementem teleskopowym w tyczce jest tzw. top, czyli pierwsze części wędziska licząc od szczytówki. Długość topu jest różna, ale najczęściej wynosi ona 4 m. Istnieją także tyczki przeznaczone do połowu dużych ryb takich jak karp - top w tej wędce ma zazwyczaj długość 5 m. Pierwsze dwa albo trzy elementy topu uzbrojone są gumowym amortyzatorem, a jego średnica zależy od ryb jakie zamierzamy łowić. Na końcu szczytówki wklejona jest plastikowa tulejka, która uniemożliwia przetarcie gumy o krawędzie szczytówki.

Coraz częściej stosuje się jeszcze dodatkowy element do topa - pralungę, inaczej zwana „dopalaczem”. Pralunga jest wykorzystywana w wędziskach nasadowych. Nie wszystkie wędki mają możliwość doczepienia dopalacza, bo po prostu nie każda firma je produkuje. Są one zazwyczaj w zestawie, ale możliwość dokupienia osobno też jest możliwa. Długości pralungi wahają się od 0,5 do 1m. Służy ona głównie do szybkiego przedłużenia wędziska, jeśli wędzisko ma długość 11m to dzięki pralundze może mieć 12 m, co umożliwia dotarcie zestawu do oddalonych ryb.

BATY

Są to wędziska o długości od 2 do 8 metrów, choć za uniwersalną uznaje się długość 5 metrów. Baty nie posiadają przelotek i nie używa się w nich kołowrotków. Łowi się nimi tzw. „zestawem pełnym” co oznacza, że długość żyłki zamocowanej na szczytówce jest zbliżona do długości wędziska. Dzięki temu łowienie batem jest szybsze niż łowienie tyczką.

Żyłkę mocuje się do wędziska za pomocą plastikowego łącznika, co pozwala na szybką wymianę zestawu. W zależności od akcji bata i rodzaju szczytówki, stosuje się - lub nie - amortyzatory. Batem łowione są zazwyczaj małe lub średniej wielkości ryby.

WĘDZISKO ODLEGŁOŚCIOWE ( MATCH )

Wędzisko to umożliwia wędkarzowi łowienie ryb w wodach stojących wtedy, gdy żerują one daleko od brzegu i są poza zasięgiem bata czy tyczki. Zazwyczaj trójskładowe odległościówki mają długość od 3,90 do 4,5 m. Charakterystyczną cechą wędek typu match jest zamontowanie na blanku kilkunastu przelotek na wysokich stopkach, o niewielkiej średnicy oczek, co pozwala na dalekie rzuty.

Do wędzisk tych używa się specjalistycznych kołowrotków o specjalnie wyprofilowanej szpuli i dużym przełożeniu (od 1:5,2 do 1:7). Na szpuli kołowrotka powinna znaleźć się dość cienka, specjalistyczna żyłka o średnicy 0,12 - 0,16 mm, co umożliwia dalsze rzuty zestawem. Żyłka ta ma właściwości tonące, co znacznie ułatwia łowienie nawet przy dużym wietrze.

Całość metody dopełnia stosowanie spławików typu wagler, wstępnie dociążanych, mocowanych przelotowo na żyłce. Nie wyklucza to jednak używania spławików mocowanych dwupunktowo. Wszystko uzależnione jest od warunków, jakie panują na łowisku i odległości łowienia. Prawidłowo dobrany sprzęt w metodzie odległościowej oraz poprawnie zmontowany zestaw pozwalają łowić nawet w odległości 40 metrów od stanowiska wędkarza.

BOLONKA

Jest to kolejny rodzaj wędziska służący do łowienia odległościowego, ale tym razem w rzekach, nawet o dużym uciągu wody. Wędzisko to ma długość od 5 do 8 m. Bolonki ze względu na swą długość są wędkami teleskopowymi, budowanymi głównie z włókien węglowych i grafitowych. Wędziska polecane przez wielu wyczynowców i adeptów tej sztuki powinny się charakteryzować dość dużą sztywnością i harmonijną akcją, posiadając przy tym miękką szczytówkę. Przy wyborze bolonki należy zwrócić uwagę na długość jej rękojeści, co pozwala na dalekie wyrzuty zestawu i wygodne trzymanie wędziska podczas łowienia.

Wyczynowcy dużą uwagę poświęcają przelotkom. Przelotki te powinny być jak najlepszej jakości; ich ilość powinna być równa ilości segmentów wędki plus jeden oraz dwie dodatkowe, ruchome przelotki na szczytówce.

Ważne jest nie tylko rozmieszczenie i ilość przelotek, ale również wysokość ich stopek, co pozwala uniknąć „klejenia” się żyłki do blanku wędki w deszczowe dni.

To tyle o podstawowych wędziskach do zawodów spławikowych. Nie będziemy omawiać wędzisk do połowu podlodowego z tej przyczyny, że nie różnią się od wędzisk amatorskich.

Na koniec jeszcze dodam, że na wszystkie wymienione wędziska, można łowić nie tylko na zawodach, ale i podczas rekreacyjnego wędkowania.

Ciąg dalszy o sprzęcie, a właściwie o dodatkach do wędzisk, przeczytacie w kolejnym odcinku...

Sitek







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1281