Naprawa woblera
Data: 25-06-2005 o godz. 07:15:00
Temat: Zrób to sam


Zaklinowany wobler w zaczepie, mocne szarpnięcie i wyciągamy przynętę ze złamanym sterem. Obławiamy kamienistą rafę. Ster często stuka o dno. Nagle wobler przestaje pracować - ster wypadł. Wyciągamy szczupaka. Podbierak wkładamy do łodzi, ryba raz szarpie łbem, uderza woblerem o dno – ster w dwóch częściach. Często to łowna przynęta, nierzadko też droga - szkoda więc ją wyrzucać, lepiej naprawić.



Co będziemy potrzebowali?

1. Narzędzia
- Ostry nożyk z cienkim ostrzem (najlepiej modelarski)
- Pilniczek: cienki, płaski, drobny
- Mały pędzelek
- Małe szczypczyki, kombinerki
- Nożyczki
- Papier ścierny drobny

2. Materiały
- Klej (np. Poxipol)
- Lakier modelarski
- Materiał na stery (poliwęglan, plastik z opakowań np. po śledziach)

Jeżeli kawałek steru tkwi jeszcze w woblerze musimy najpierw go usunąć. Bierzemy nożyk i wsuwamy ostrze między ster a wobler. Robimy to bardzo delikatnie. Niektóre przynęty wykonane są z dość miękkiego materiału i dość łatwo wciśniemy ostrze, niektóre z twardego i musimy uważać, by się nie skaleczyć.

Czynność powtarzamy z góry i z dołu steru. Podważony ster usuwamy szczypczykami. Po usunięciu steru szczelinę w woblerze czyścimy i wygładzamy za pomocą pilniczka.

Mamy zatem wobler bez steru. Teraz musimy wykonać ster. Wycinamy go nożyczkami z poliwęglanu, bądź innego materiału. Krawędzie wygładzamy pilniczkiem, a następnie papierem ściernym. Czasem potrzebny jest rowek w sterze. Ten wycinamy nożykiem i wykańczamy pilniczkiem. Sprawdzamy, czy na pewno dobrze pasuje do naszego woblera i ewentualnie nanosimy poprawki.

Pozostaje wkleić ster. W szczelinę na ster „wpuszczamy” trochę kleju, smarujemy też część steru, która będzie wklejana i umieszczamy go w woblerze.

Na zdjęciach pokazany jest klej szybko schnący. Można go używać, jednak trzeba mieć bardzo wprawioną rękę, gdyż na korektę ułożenia steru mamy tylko kilka sekund. Polecam zatem poxipol, który wiąże wolniej i w związku z tym mamy czas na dokładne ułożenie steru oraz na usunięcie nadmiaru kleju. Po wklejeniu steru i wyschnięciu kleju, bierzemy pędzelek i nakładamy cieniutką warstwę lakieru w miejscu łączenia steru z woblerem. Zabezpieczamy też odpryski starego lakieru.

Po wyschnięciu lakieru wobler gotowy do ponownego użycia. W większych woblerach - zwłaszcza trollingowych - czasem zdarza się, że ster pęka podczas uderzenia o burtę lub dno łodzi. Wystarczy wtedy wziąć klej typu „kropelka”, posmarować dwie części pękniętego steru i połączyć je.

Po kilku minutach możemy dalej łowić na tę przynętę.

Koszt materiałów i narzędzi potrzebnych do naprawiania woblerów to około 20-30 zł. Wystarczy nam to na ogromną ilość woblerów i niesie za sobą oszczędności (nie wydajemy pieniędzy na nowe przynętu). Zachowujemy też w pudełkach ulubione wabiki, które nieraz przyniosły nam rybę.

Torque





Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1143