Jak wypuszczać ryby?
Data: 12-12-2002 o godz. 13:26:20
Temat: Nasza publicystyka


Zasada "no kill", choć wydaje się prosta, wymaga znajomości kilku podstawowych reguł obchodzenia się ze złowioną rybą. Jeżeli bowiem zdecydujemy się w szlachetnym geście zwrócić jej wolność, warto zrobić to tak, aby miała jak największe szanse przeżycia. Na podstawie wieloletnich doświadczeń i badań naukowych wypracowano pewien uniwersalny zbiór reguł, będący kodeksem dla tych, którzy wypuszczają złowione ryby. Warto pamiętać, że te same zalecenia odnosza się także do ryb, które zgodnie z regulaminem wypuścić należy, dlatego warto, aby znał je każdy wędkarz.



1. Sprzęt

a) Haczyk

Osobom stosującym zasadę "Złów i uwolnij" zaleca się stosowanie haczyków bezzadziorowych. Pozwalają one na łatwiejsze i szybsze odhaczenie ryby, pozostawiają mniejszą ranę, a to z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji.

b) Zestaw
Wskazane jest łowienie na sprzęt możliwie mocny, bowiem długotrwała walka na cienkiej żyłce bardzo wyczerpuje rybę, zmniejszając jej szanse przeżycia. Wtedy też wytwarzają się w mięśniach szkodliwe metabolity zatruwające organizm i powodujące - podobnie jak u człowieka, po długotrwałym wysiłku fizycznym - bóle mięśni. Pamiętać należy o tym, że lepiej jest wyholować rybę i ją uwolnić, niż "dać jej szansę" i pozwolić na odpłynięcie z przynętą w pysku.

2. Postępowanie z rybą

a) Podebranie

Jeżeli jest to możliwe, rybę należy wyhaczyć bez wyjmowania z wody. Istnieją bowiem specjalne chwytaki, pozwalające na przytrzymanie ryby i jej łatwe wypięcie. W przeciwnym razie - trzeba pamiętać o kilku zasadach. Czas przebywania ryby poza wodą powinien być możliwie krótki. Do jej wyjęcia najlepiej jest użyć podbieraka, o miękkiej siatce, nie obcierającej ochronnego śluzu. Z uwagi na możliwość otarć lub innych uszkodzeń nie jest wskazane, aby ryba znalazła się na brzegu czy też dnie łodzi. Często stosuje się specjalne pojemniki, nosiłki czy inne urządzenia, które przytrzymują rybę w pozycji horyzontalnej i chronią przed kontaktem z otoczeniem. Nie wolno wyjmować ryby za żyłkę ani przytrzymywać w pozycji pionowej, bo może to spowodować poważne wewnętrzne obrażenia na skutek przesunięcia narządów wewnętrznych, szczególnie u większych okazów. Należy unikać dotykania skrzeli ryby, a w żadnym razie nie wolno chwytać jej za oczy.

b) Odhaczanie
Jeżeli chcemy dotknąć rybę, czy to pozując do zdjęcia, czy odhaczając ją - powinniśmy koniecznie zwilżyć dłonie, a bezpośredni kontakt z rybą ograniczyć do minimum. Do wyjęcia haczyka dobrze jest użyć odpowiedniego narzędzia - np. szczypiec lub peana. Trzeba pamiętać o tym, aby zbyt mocno nie ściskać ryby, a także dbać, aby znajdowała się ona w pozycji poziomej, odpowiednio podparta.

c) Wypuszczanie
Ryby do wody nie wolno wrzucać. Należy ją możliwie delikatnie włożyć do wody i przytrzymując u nasady ogona w horyzontalnej pozycji poczekać, aż nabierze sił. W rzece najlepiej ustawić ją głową pod prąd. Po krótkiej chwili ryba powinna sama się uwolnić z delikatnego uchwytu.

3. Inne uwagi

a) Temperatura wody

Według badań naukowych krytycznym czynnikiem, który ma wpływ na przeżywalność złowionych ryb jest temperatura wody. Im wyższa - tym łatwiej o zakażenie rany. Dlatego jest niezmiernie istotne, aby wszelkie reguły postępowania ze złowioną rybą zaostrzyć szczególnie w cieplejszych porach roku.

b) Przechowywanie ryb
Dosyć popularne wśród wędkarzy jest wrzucanie do siatki ryb "jak leci" po to, aby po zakończeniu łowienia dokonać wyboru - które wziąć, a które zostawić. Decyzję tę należy jednak podjąć wcześniej, bowiem przetrzymywanie ryby w siatce ma sporo negatywnych konsekwencji - naraża ją na dodatkowe manipulacje, wzmaga dodatkowy stres (są badania potwierdzające, że sam stres ma wielki wpływ na przeżywalność ryby), powoduje otarcie ze śluzu, latem zaś – skazuje na przebywanie ryby w strefie najbardziej nagrzanej wody (większa podatność na infekcje). Dlatego, jeżeli ryby mają być zwrócone wodzie, zaleca się to zrobić możliwie szybko po ich złowieniu.

Esox







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=107