Konopie przez cały rok
Data: 11-02-2005 o godz. 08:00:00
Temat: Spławik i grunt


Polscy wędkarze coraz częściej sięgają po dodatek zwany konopiami w różnych postaciach - zmielonych, całych, czy też gotowanych. Ziarna konopi wabią przede wszystkim płocie, liny, amury oraz karpie - warto więc popróbować.



Konopie są dodatkiem całorocznym bardzo sycącym, dlatego latem w zanętach nie powinno ich być więcej niż 10 - 20 % całości. Zimą, gdy ryby poszukują pokarmu wysokokalorycznego, może to już być nawet 50 % zanęty.

Przedstawię w tym tekście kilka sposobów na przyrządzanie konopi domowymi sposobami jako dodatków do zanęt, jak i również do przynęt lub ciast.

Przyrządzanie konopi w warunkach domowych może być dość uciążliwe dla pozostałych domowników, więc przygotujcie się na to. :) Zalecam przygotowanie sobie specjalnych naczyń do tego poświęconych (garnki, termosy), a kto chce uniknąć kłopotów, niech idzie do sklepu po gotowe mieszanki. Ostrzegam jednak, że produkt nie jest trwały i nigdy nie ma się pewności czy kupi się świeże konopie.

Konopie można gotować, zaparzać lub prażyć i tu podaję kilka sposobów.

I sposób
Do gotowania segregujemy nasiona o podobnej wielkości (przesiać klika razy przez drobne sito i dobrze je wypłukać), aby ugotowały się w tym samym czasie.
Zalewamy konopie zimną wodą i moczymy przez cała dobę, po czym gotujemy na małym ogniu aż ziarna zaczną pękać i pokażą się białe kiełki. Pozostałą po gotowaniu wodę można użyć do rozrabiania zanęty. Ugotowane nasiona zalewamy zimną wodą, po czym odcedzamy (nie do końca by ziarna nie wyschły) i przekładamy do innego pojemnika. Takimi nasionami można nęcić na kilka sposobów: samymi ziarnami, zmieszać je z zanętą albo przed dodaniem do zanęty zmielić je, wtedy będą wabić bardziej efektywnie.

II sposób
Tak samo oczyszczonymi i posegregowanymi nasionami napełniamy do połowy słoik, zalewamy prawie do pełna zimną wodą i na koniec dodajemy łyżeczkę sody jako środka spulchniającego. Całość odstawiamy na 12 - 15 godzin. Następnie wstawiamy słoik do garnka z wodą i pasteryzujemy jak weki gotując na wolnym ogniu, aż ziarna będą pękać. Trwa to około godziny. Przed gotowaniem należy upewnić się czy konopi w słoiku nie jest zbyt dużo, w przeciwnym wypadku napęczniałe ziarna go rozsadzą. Po ugotowaniu ziarna można zmielić lub użyć w całości.

III sposób
Suche ziarna mielimy kilkakrotnie w młynku do kawy i przesiewamy przez gęste sitko aby usunąć pozostałości osłonek. W ten sposób otrzymaną mączkę zaparzamy w termosie (szczelnym) wrzątkiem i odstawiamy na kilka godzin. Uzyskaną w ten sposób papkę konopną mieszamy pół na pół z tartą bułką i szczyptą coco belge oraz z dodatkiem wanilii i biszkoptu.
Z zaparzonej mączki można również uzyskać ciasto wyrabiając z mączką kukurydzianą i zapachem np. z nostrzykiem, wanilią. Na koniec dodajemy ciut oleju jadalnego (ciasto można zabarwiać).

IV sposób
Prażone konopie można przygotować samemu w piekarniku lub na patelni.
(Uwaga! Koniecznie róbcie to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, gdyż podczas prażenia wydziela się nieprzyjemny, ostry, szczypiący w oczy zapach.)
Oczyszczone konopie rozkładamy cienką warstwą i prażymy w temperaturze 150 - 200 stopni C, aż przybiorą złotawo-brązowy kolor i zaczną pękać (będą słyszalne ciche trzaski). Trzeba uważać aby się nie spaliły. Uprażone ziarna mielimy, najlepiej z bułką.

Jak nęcić konopiami i jak na nie łowić?
Na łowisko które zamierzamy wcześniej zanęcić, wybieramy miejsce dość płytkie do 2 - 2,5 m, ponieważ konopie są dość lekkie i mogłyby spłynąć w inne miejsce na głębszych łowiskach. Do nęcenia używamy procy do robaków. Łowisko zanęcamy regularnie przez 5 - 7 dni bez łowienia. W regularnie nęconych łowiskach ryby nie będą chciały brać na nic innego jak tylko na konopie.

Zestaw i metoda łowienia
Zestaw będzie się składał ze spławika od 0,5 g do 1 g, haczyk nr 18 - 20, żyłka - odpowiednio 0,08 mm przypon i główna 0,10 mm. Zestaw powinien być wyważzony ciężarkami typu still, aby pominąć efekt mylenia się ryb, które pociągają za śruciny. Gruntujemy zestaw tak, aby przynęta była podana od 3 do 5 cm nad dnem i co jakiś czas poruszamy zestawem, podczas łowienia donęcamy procą.

Gdzie kupić ziarno?
Konopie można nabyć w sklepach wędkarskich. Nie polecam jednak tam kupować gdyż są bardzo drogie, zalecam w sklepach z ziarnami lub na rynku z worka od chłopa. Takie ziarno będzie różnej wielkości, więc zalecam przesianie go przez 3 rożne sita. Najmniejsze do gotowania, średnie do prażenia, a największe na haczyk.

Xion







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1038