Rzeka Bug - Sumowa Plaża
Data: 29-12-2004 o godz. 07:00:00
Temat: Tu łowię


Jest to jedna z najbardziej znanych miejscówek na granicznym Bugu. Nazywana przez przyjezdnych „Plażą”. Miejscowi zaś nazywają ją „Końską” lub „Zwrotnicą”.



Łowisko ma dosyć dużą powierzchnię, ale tylko niewielki jego kawałek stanowi rybodajną miejscówkę.

Plaża plaży nierówna. Jedna ma w nurcie rynnę, inna głęboki dół. Ta jednak przechodzi z płycizny, która znajduje się pod polskim brzegiem w głęboką ni to rynnę, ni to dół – ot, taki głęboki fragment dna. Dno jest dosyć nierówne, poprzecinane małymi przykosami, dołkami, garbami i mulistymi blatami.

Rok temu odnalazłem na dnie mały kamienny blacik, znajdujący się niewiele poniżej głównego łowiska. Znalazłem go dzięki sondowaniu dna ciężkim ołowiem. Miejsce to było sygnalizowane przez szczytówkę, która przyginała się, gdy zaczepiałem ciężarkiem o kamyki. Ten „bystrzyk” obdarzył mnie jedynie przez rok pięknymi płociami i klonkami, które brały z gruntu na czerwone robaki.

Ale nie to było potęgą tej miejscówki. Plaża była mekką sumiarzy i boleniarzy, a także nocnych tropicieli sandacza i leszcza. Padały tam najpiękniejsze sumy (17,20 i większe) i bolenie (od 2 kg wzwyż). Skuteczną bronią na tamtejsze sumy była ciężka gruntówa z pękiem rosówek lub żywcem, wyrzucona pod białoruski brzeg. Bolenie łowiono na gumy i wahadłóweczki. Leszcze tradycyjnie na feeder z koszyczkiem i białymi na haczyku. Sandacze trafiały się rzadko albo mało kto o nich wiedział.

Zima na plaży to czas połowów szczupłych na spinning. To na tej plaży w grudniu marzłem, próbując przechytrzyć tego największego. Przynętą numer jeden w zimnych miesiącach jest wahadłówka, a w szczególności Morsy 3 i Algi 2.

Na plaży łowione są także inne gatunki ryb, takie jak: szczupak, krąp, ukleja, kiełb, jazgarz (są wszędzie), głowacz, sapa i wiele innych, których nie mogę spamiętać.

Co rok miejscówka jest zmieniana przez nurt. Kiedyś była pięknym dołem, a teraz wypłyciła się nieco i sumy rozproszyły się po rzece. Zostały jedynie małe sumki, tak na otarcie łez i jako wspomnienie świetności tego łowiska.

Salmo_Salar







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1012