Czy wiesz, że...
Pierwszą wędkującą kobietą była Juliana Bernes (Barnes) – autorka traktatu o myślistwie, który wraz z rozprawami o sokolnictwie i heraldyce ukazał się w Anglii w 1486 roku. Wolumin nosi nazwę "Księga z St. Albans". W uznaniu zasług federacja wędkarska International Game Fish w 1998 roku przyznała jej miejsce z Salonie Chwały (Hall of Fame).

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 587
 Zalogowani 0
 Wszyscy 587

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(391494) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(391494) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(391494) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(391494) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(391494) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(391494) Apr 03, @ 10:34:12

krzysztofCz: Gratulacje Lecku. U mnie na morzu albo wieje... albo nie biorą : ...(59445) Apr 03, @ 09:01:48

krzysztofCz: To prawie wieczność... mam nadzieję, że dożyjemy do następnej zbi ...(391494) Apr 03, @ 08:58:12

lecek: Byliśmy w Ustroniu. Dwa dni wędkowania w Wiśle. Na miejscu okazał ...(59445) Apr 02, @ 19:02:39

jjjan: Wpłaciłem za następne dwa lata. Są dwie faktury, każda za rok. N ...(391494) Apr 02, @ 17:57:24


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2261
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2040
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2154
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2290
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2121
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2179
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2086
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2130
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2492
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2314
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Czy wolno łowić w okresie ochronnym?
Opublikował 05-10-2004 o godz. 23:20:00 Esox
Rybie prawo

Często przewijającym się ostatnio tematem wędkarskich dyskusji jest kwestia ochrony ryb. A dokładnie - sposobów jej ominięcia. Niestety zarówno wędkarze, jak i strażnicy rybaccy spotykają nad wodą osoby, które celowo poławiają ryby w okresie ochronnym. Usprawiedliwieniem dla połowu ryb w tarłowym amoku ma być ich wypuszczanie. Czy taki połów jest dozwolony prawem? Na to pytanie odpowiedzieć może dokładna analiza zapisów ustawy o rybactwie śródlądowym.



Jednym z najważniejszych dla wędkarzy jest artykuł ósmy ustawy, który wprowadza istotne zakazy i ograniczenia w połowie ryb. I tak, w punkcie tym czytamy między innymi:

Art. 8.1. Zabrania się połowu ryb:
(...)
2) o wymiarach ochronnych,
3) w okresie ochronnym,
(...)

Okazuje się, że ten dość prosty przepis nastręcza trudności interpretacyjnych zarówno wędkarzom, strażnikom, jak i przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości. A wszystko dlatego, że nie dość precyzyjnie definiuje samo pojęcie połowu. Dla jednych w pojęciu łowienia ryb mieści się tylko ich przetrzymywanie, zabicie albo zabranie z łowiska, podczas gdy dla innych jest to sam fakt dokonywania czynności, w konsekwencji których ryba może opuścić swoje naturalne środowisko. Aby rozstrzygnąć ten problem w odniesieniu do wędkarzy, należałoby się odwołać do definicji amatorskiego połowu ryb. W najogólniejszej postaci pojawia się ona w ustawie i brzmi:

Art. 7.1. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ich wędką lub kuszą.

Aby dokładnie zrozumieć literalną (językową) wykładnię tego przepisu należałoby zbadać znaczenie słowa "pozyskiwanie". Słownik Języka Polskiego PWN podaje, że "pozyskać" znaczy "zdobyć, osiągnąć, zyskać (w odniesieniu do wartości abstrakcyjnych)". Jako, że ryba wartością abstrakcyjną nie jest, wywnioskować można, że słowo "pozyskiwanie" użyte zostało przez ustawodawcę dość niefortunnie. Niektórzy poloniści, mając na względzie upowszechnienie się tego słowa w pewnych sytuacjach, postulują jednak zastosowanie go w stosunku do bogactw naturalnych. Miałoby oznaczać "wchodzenie w posiadanie, pobieranie ze środowiska naturalnego określonych dóbr". Co ważne - taka interpretacja nie jest zależna od czasu na jaki dobra zostały pobrane, ani celu, w którym tego dokonano.

Opieranie się na językowej wykładni, w przypadku omawianego artykułu ustawy, jest jak widać nie do końca pewne, choć daje pewien pogląd na sytuację. Instytucja prawa przewiduje jednak inne formy interpretacji przepisów prawnych, w sytuacji, kiedy wykładnia literalna nie jest jednoznaczna. Jedną z nich jest wykładnia systemowa, polegająca na tym, że budzący wątpliwości zapis rozpatruje się w kontekście innych norm prawa. W tym celu sięgnąć należy jeszcze raz do kontrowersyjnego zapisu, tym razem w pełnym brzmieniu. Otóż obok zakazu połowu ryb niewymiarowych i w okresie ochronnym, przewiduje on cały szereg innych zakazów i ograniczeń, których wspólnym mianownikiem są słowa "Zabrania się połowu ryb". Zakaz dotyczy między innymi poławiania ryb w przypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody (np. w niektórych rezerwatach przyrody), w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę, narzędziami elektrycznymi nie odpowiadającymi obowiązującym normom, za pomocą materiałów wybuchowych, itp. W kontekście pozostałych punktów zakazu jest oczywiste, że zakaz dotyczy samego faktu dokonywania połowu w określonych okolicznościach lub w określony sposób, bez względu na jego konsekwencje. Byłoby bzdurą twierdzić, że wolno ryby poławiać na przepławce, granatem lub w zamkniętym rezerwacie, pod warunkiem zwrócenia im wolności. Tak samo należy rozumieć zakaz poławiania ryb niewymiarowych i w okresach ochronnych. Sam fakt ich wypuszczania nie usprawiedliwia celowego połowu.

Jest jeszcze jeden argument, przemawiający za tym, że mówiąc o "połowie ryb", ustawodawca ma na myśli w przypadku wędkarzy samą czynność, a nie jej efekt. Fragment artykułu 7.2. ustawy brzmi: "Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu (...)". Ustawodawca zezwala na dokonywanie czynności połowu tylko po spełnieniu określonych warunków. Nie ma tu znaczenia, czy ryby zostaną złowione i co się z nimi stanie.

Skoro zatem łowienie ryb niewymiarowych i w okresie ochronnym jest zakazane, to ciśnie się na usta pytanie - czy zawsze da się uniknąć złowienia ryby niewymiarowej lub o wymiarze ochronnym? Oczywiście, że się nie da. Ale możliwe jest, niestety, celowe nastawienie się na połów takich ryb, znane skądinąd z widzenia na naszych wodach. Często bowiem zdarzają się "treningi" muszkarzy na chronionym już pstrągu, spinningistów na sandaczu przy tarłowym gnieździe, albo żywczarzy na szczupaku – na wiosennych, zalanych łąkach. Takie przykłady można mnożyć i im właśnie ma zapobiec omawiany zapis w ustawie. Na wypadek zaś przypadkowego połowu ryby chronionej – już to z powodu lichych rozmiarów, już to z powodu okresu ochronnego – istnieją dodatkowe przepisy, dokładnie instruujące, w jaki sposób należy z nią postąpić.

Tyle prawo. A jak problem wygląda w praktyce? Niestety niewesoło. Jak mówi Robert Kucyk z warszawskiej PSR - przepis ustawy budzi duże wątpliwości, zarówno przy jego egzekwowaniu przez strażników, jak i sądy. Wątpliwości nie ma Jerzy Korszuń – komendant podlaskiej PSR. Według niego zapis ustawy ewidentnie służy przeciwdziałaniu celowym połowom ryb niewymiarowych i w czasie okresu ochronnego. Niestety i on przyznaje, że praktycznie nie ma możliwości, aby udowodnić wędkarzowi działanie w złej wierze.

- Zdarzają się przypadki - mówi Korszuń - że kontrolowany nad Narwią wędkarz łowi w kwietniu na zestaw z przyponem stalowym, główką 20-gramową i 10-centymetrowe kopyto. Na pytanie strażnika odpowiada z uśmiechem, że poluje w ten sposób na duże okonie, bo nie lubi łowić palczaków. Niestety, mimo ewidentnej złej woli wędkarza, dopiero w chwili kiedy złowiona ryba, niewymiarowa lub w okresie ochronnym, zostanie zatrzymana (choćby wpuszczona do siatki) - PSR ma możliwość przeprowadzenia skutecznej interwencji.


rys. Tom_Roy

W niektórych krajach europejskich obok wymiarów i okresów ochronnych istnieją okresowe zakazy stosowania określonych metod połowu. Mają one na celu ucięcie spekulacji na temat legalności połowu ryb w okresie ochronnym. Niestety proceder takiego połowu coraz częściej ma miejsce nad polskimi wodami. Prędzej czy później może to skłonić stanowiących prawo do wprowadzenia podobnych zapisów w kraju. Lokalnie takie zakazy już się pojawiają.

Powyższe rozważania skłaniają do znanej nie od dzisiaj konkluzji, że nie wszystkie kwestie da się uregulować prawnie. Obok przepisów prawa są pewne zasady moralne, które nie pozwalają wędkującemu nastawiać się na celowy połów ryb chronionych. Obserwując zaś taki proceder, nie powinniśmy nań patrzeć przez palce. Godzi on bowiem nie tylko w same ekosystemy wodne, ale także w wizerunek wędkarza, który - przyznajmy - w dzisiejszych czasach jest już mocno nadszarpnięty.

Esox


 
Pokrewne linki
· Więcej o Rybie prawo
· Napisane przez Esox


Najczęœciej czytany artykuł o Rybie prawo:
Rejestracja pontonu w praktyce


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyœlij ten artykuł do znajomych Wyœlij ten artykuł do znajomych


Komentarze sš własnoœciš ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialnoœci za ich treœć.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Czy wolno łowić w okresie ochronnym? (Wynik: 1)
przez Czez dnia 06-10-2004 o godz. 08:51:33
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Po pierwsze, chciałbym wyrazić niekłamane oburzenie, że artykuł ten nie znalazł się w dziale "Rybie prawo" :-))) Uprzejmie proszę, o ile jest to możliwe, o niezwłoczną korektę tego nagannego stanu rzeczy :-)

Po drugie, za bardzo smutny należy uznać fakt, iż elementarne (dla wędkarzy) normy prawa muszą być w tak drobiazgowy sposób wyjaśniane i interpretowane, a jeszcze smutniejsze jest to, że budzą one wątpliwości przedstawicieli prawa.

Po trzecie, bardzo się cieszę, że taki tekst powstał. Powinien on stanowic obowiązkową lekturę wszystkich oszołomów twierdzących, że połów ryb to jest wtedy jak rybkę wali się w łeb.Obawiam sie jednak, że ich rozprostowane fałdy mózgowe i tak nic z tego nie pojmą.

PS. Zastosowałeś tutaj wykładnię systemową wewnętrzną, a co z zewnętrzną ? Zastanawiałeś się nad tym ?



Re: Czy wolno łowić w okresie ochronnym? (Wynik: 1)
przez Jarpo dnia 06-10-2004 o godz. 09:54:02
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Niby wszystko powinno być jasne. Każdy wędkarz chyba czytał regulamin. Tam wyraźnie zaznaczono. „Zabrania się łowić ryb w ustalonych dla nich okresach i miejscach ochronnych, takich jak: tarliska, w tym krześliska, zimowiska, mateczniki oraz w obrębach ochronnych i hodowlanych.” Więc, o co jeszcze kruszyć kopię? Ja wędkarstwa uczyłem się od wędkarzy, którym zdarzało się stawiać sznury na węgorza a wiec możemy ich nazwać kłusownikami. Ale żadnemu z nich nie przyszło do głowy, aby łowić ryby podczas tarła czy założyć na żywca niewymiarową płoć pomimo ze płoci było wtedy od groma. Płoć leszcz i okoń zawsze miały wymiar ochronny i ludzie ci gonili młodych, którzy nie przestrzegali tych wymiarów. Wędkarstwo mimo ze w kufajkach w gumofilcach i z bambusami w rękach wydawało mi się bardziej elitarne niż dzisiaj. Ci ludzie wyznawali pewną zapisaną i niezapisaną etykę. Po prostu mieli klasę. Nie łowili ryb dla zabawy jak to czynią dzisiejsi mistrzowie wyznający zasadę no kill którzy dla własnej satysfakcji męczą ryby. No kill w wykonaniu myśliwych powinno wyglądać mniej więcej na organizowaniu polowań z wykorzystaniem broni na ładunki usypiające. Myśliwy po „zastrzeleniu” zwierzaka robi sobie z nim pamiątkowe zdjęcia, po czym zwraca swej ofierze wolność. Czy takie polowania są organizowane? Nic o tym nie słyszałem. Dlaczego nie są to spytajcie myśliwych (jak jeszcze nie wiecie). Niestety dzisiejsze wędkarstwo schodzi na psy. Nie mam nic przeciwko psom to taka przenośnia będąca ciągle w obiegu, bo psy nie maja w tym temacie nic do gadania niestety. Elitarność wędkarstwa dzisiaj mylona jest ze snobizmem a zdrowe etyczne podejście do wędkarstwa musi mieć dorabiane różne ideologie, które niestety mu nie służą. Już nieraz pisałem z obrzydzeniem o trenujących zawodnikach – spławikowcach (pisze o, spławikowcach bo nie wiem i już nawet nie chce wiedzieć jak trenują muszkarze czy spiningisci), którzy męczą małe rybki (niekiedy na tarlisku), aby nabyć jeszcze większej wprawy w meczeniu ryb. Piszę w mecz

Przeczytaj dalszy cišg komentarza...


Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.09 sekund :: Zapytania do SQL: 48