Czy wiesz, że...
Pierwszy w Europie podręcznik hodowli karpia w stawach napisał Dubravius (1547), biskup z Ołomuńca na Morawach. W polskiej literaturze pierwsz± wzmiankę o karpiu spotyka się u Długosza (1415 – 1480), który opisuj±c rycerzy bior±cych udział w bitwie pod Grunwaldem, przy nazwisku rodu Korzbok ze ¦l±ska mówi o trzech karpiach w herbie.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 570
 Zalogowani 0
 Wszyscy 570

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: [quote:f2a4672e65="jjj an"]W tym w±tku będę podawał wpłacone kwoty ...(18270) Mar 27, @ 16:07:40

lecek: Wielkanoc w Ustroniu. Zapowiedziałem małżonce, że ¶więto, ¶więtem ...(59110) Mar 26, @ 15:02:24

lecek: Pooszło. k ...(18270) Mar 26, @ 14:43:29

krzysztofCz: Za Lucka i Bedmara... poszło k ...(18270) Mar 26, @ 14:00:16

artur: Poszło ...(18270) Mar 26, @ 10:30:05

krzysztofCz: Poszło k ...(18270) Mar 26, @ 07:09:09

jjjan: Nikt się nie kwapi więc jeżeli kto¶ chce wpłacić,, to proszę blik ...(18270) Mar 25, @ 20:19:56

mario_z: Dzisiaj spotkanie jajeczkowe nad wod±, oczywi¶cie bez wędki bym n ...(59110) Mar 24, @ 20:50:03

Krzysztof46: nic nie trzeba ,zbierajcie na nastepny rok i tyle w temacie ...(18270) Mar 24, @ 17:30:00

krzysztofCz: To komu mamy wpłacać ;question Kto¶ zapłacił, to trzeba Mu się ...(18270) Mar 24, @ 17:27:29


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2103
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 1966
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 1986
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2227
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2056
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2114
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2026
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2065
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2427
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2247
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Szpargały - konkurs
Opublikował 15-11-2002 o godz. 23:55:41 Esox
Konkursy tester napisał

Zawsze należałem do tej grupy chłopaków, którzy posiadali bogaty skarbiec różno¶ci ukrywany po swych kieszeniach, szufladach i zakamarkach. Skarby te dzieliłem na dwie kategorie: te, które miały miano niezbędnych każdemu chłopakowi w każdej chwili, i te, które mogły się przydać w przyszło¶ci. Rzecz w tym, że ani te pierwsze nigdy nie okazały się niezbędnymi, ani te drugie, nigdy jako¶ nie miały się przydać. Siła zbieractwa i chomikowania czegokolwiek, była jednak silniejsza od m±drze podpowiadanego przez mój własny rozs±dek pytania - Taż chłopie! A po cóż ci to?



Ten stan charakteru, ta jego cecha, te skłonno¶ci, rosły wraz ze mn± i... zostały we mnie poniek±d do dzisiaj. Lubiłem wchodzić na strych lub schodzić do piwnicy, by zagl±dać do swoich skarbów-rupieci. Ilekroć kazano mi przynie¶ć stamt±d sztuczn± choinkę przed Wigili±, domowej roboty sok do herbaty czy kompot do obiadu, lubiłem znikać na dłużej niż wynikało to z potrzeby sięgnięcia ręk± na półkę po słoik. Tuż obok były stare wędki, kołowrotki, żyłki, haczyki. One zawsze w takich momentach przyci±gały wzrok, przypominały stare, dobre czasy, przywracały i od¶wieżały pamięć wspaniałych chwil spędzanych nad wodami.

Tym razem było trochę inaczej. Kiedy ogłoszono tu konkurs na wspomnienia, jakaż to prosta sprawa dla kogo¶, kto ma niezliczon± ilo¶ć starych wędkarskich drobiazgów, gdy każda z "pami±tek" ma swoj± historię, gdy każda z nich co¶ przecież przypomina. Postanowiłem, że pokażę Wam moje wspomnienia w ten sposób, iż sfotografuję kilka wędkarskich precjozów i sami oceńcie, czy one maj± szansę zaciekawić kogo¶ innego.

Wystarczyło zagl±dn±ć na piwniczn± półkę, zerkn±ć na tę cał± rupieciarnię i... zgłupieć od nadmiaru tego co można pokazać, czym można zainteresować. Zacz±łem to wszystko odkurzać, przegl±dać, wybierać. Ale co pokazać?

Może stary, z lekka zardzewiały radziecki kołowrotek obrotowy zwany katiuszk±, który pewnie wyci±gn±ł cetnary szczupaków, sandaczy, brzan, karpi i węgorzy w swoim długim życiu?

A może historyczny szwedzki Abu Cardinal 66, reklamowany wówczas podniecaj±c± lektur± Tadeusza Andrzejczyka pt. "Wędkarstwo jeziorowe", który kupiony za naprawdę "ciężkie" pieni±dze, sprawiał mi tyle rado¶ci na wodach rzek i jezior całej Polski? Jego na wskro¶ wówczas nowoczesna konstrukcja z regulacj± hamulca od tyłu, była zaskakuj±c± nowink± techniczn±, była dum± każdego korzystaj±cego z jego zalet wędkarza. Za¶ takie okonie jakie wówczas ci±gn±ł ten kołowrót s± dzisiaj wielk± rzadko¶ci±. Nie chcę nawet pomy¶leć, że dzisiejszy rybostan to zasługa jego zalet!

A może jeszcze starszy radziecki Delfin6 (typu "nie gniotsja, nie łamiotsja"), który jako że w znakomitej kondycji, z powodzeniem może jeszcze dzisiaj służyć każdej metodzie połowów i dać wiele satysfakcji niejednemu wędkarzowi? Jeszcze mam w pamięci dzień połowu przy jego pomocy aż 26. ¶winek na grunt, gdzie przynęt± było ciasto z płatków owsianych. Jak on się wtedy napracował!

Sięgn±łem również do wędzisk. Które z nich pokazać? Z każdym wi±że się jakie¶ wspomnienie, każde ma jak±¶ historię zapisan± w pamięci! Spróbuję pokazać może choć jedn±, dwie...

Oto radziecka produkcja (znowu ten napis CCCP, ale takie to były czasy!) ze szklanego włókna. Kilkakrotnie przerabiana dla własnych potrzeb, kilkakrotnie naprawiana własnym sumptem. Czy dzisiaj młodzież wie, że kiedy¶ porcelanowa przelotka była szczytem techniki, była najlepsz± jako ten element wędki? Tak± wła¶nie założyłem na szczycie tej wła¶nie, bo przy paru spinningowych wypadach, żyłka potrafiła przeci±ć najtwardsz± stal przelotki z drutu. Wędka, mimo wyraĽnych ¶ladów swego wieku, bezproblemowo mogłaby służyć i dzisiaj!

Na pewno nie mogę nie pokazać Wam rarytasu z mojej kolekcji "tamtych" wędzisk. Oto trzyczę¶ciowa muchówka z tonkinu (odmiana bambusa), robiona specjalnie na zamówienie. Osobi¶cie wybierałem na ni± materiał spo¶ród wielu bambusowych pędów i dogl±dałem jej produkcji na każdym etapie. Do dzisiaj zachwyca przesadn± niemal ilo¶ci± omotek. Obowi±zywał wówczas pogl±d (słuszny!), że im jest ich więcej, tym lepsza praca muchówki. Kosztowała wtedy maj±tek... Ale ileż pstr±gów i lipieni wyci±gnęła z górskich rzek i potoków! Ileż zachwytu widziała w oczach innych wędkarzy. I nadal jest cudownie piękna i sprawna.

A może mam pokazać uszyty osobi¶cie przez moj± żonę pokrowiec do tej wła¶nie muchówki? Mój Boże! Ma już wieki, a jeszcze znakomicie służy ochronie malowanej bezbarwnym lakierem powierzchni wędki! Niesamowite, ale pamiętam jak dzi¶, że jej blank malowany był palcem maczanym w lakierze (nie było lepszego sposobu!). A dlaczego akurat ten wła¶nie szczegół tkwi we mnie, doprawdy, nie wiem.

Przegl±dam jaki¶ worek nylonowy. Po jakiego diabła ja trzymam te rupiecie? O! Stary, wysłużony spławik z gęsiego pióra. O! Spławik z kory topolowej! No, nie! Co to tu jeszcze robi? To przecież ten, na który tak znakomicie brały płocie tamtej pamiętnej wiosny. Czuję jeszcze ich zapach. I tych czerwonych kompostowych robaczków również. Pamiętam, że najmniejsza z płoci ważyła 80 dkg! S± jeszcze takie w naszych wodach?

Zagl±dam do następnego worka. Jakie¶ przypony, pudełka z ciężarkami, zardzewiałe haczyki, pełne i puste szpule po żyłkach, pęczek własnoręcznie zrobionych spławików, zapomniana rybia łuska, kula wodna, zardzewiałe błystki... Ile one mog± mieć lat? Wstyd przyznać. O rany! Siatki do przechowywania ryb! Całkiem dobre! Nawet dziur nie maj±. Dzisiaj wzbudzaj± jedynie u¶miech politowania...

Jedna z siatek ma jeszcze linkę do jej zaciskania i mocowania plecion± przeze mnie "warkoczowym" splotem z jakiego¶ mocnego, żółtego, choć mocno już wyblakłego sznurka. Zadaję sobie w my¶lach głupie pytanie - ile złowionych ryb mogła przetrzymywać w swym życiu?

Po co ja w tym wszystkim grzebię teraz jak ¶mieciarz? Czemu ja tego wszystkiego dawno już nie wyrzuciłem? I znowu ci¶nie się nachalnie pytanie, kogo może dzisiaj interesować ta rupieciarnia, to osobliwie ciekawe, prywatne mauzoleum wędkarstwa?

Moment! Przecież to konkurs na opowiastkę o wspomnieniach! Minęły lata, a ja dalej jestem małym chłopcem z wypchanymi od skarbów kieszeniami! Tyle, że zawarto¶ć moich kieszeni wysypałem na piwniczne półki i w pudełka wyniesione na strych. Nie chcę, nie mam sumienia tego wyrzucić na ¶mietnik. Swych wspomnień również.


 
Pokrewne linki
· Więcej o Konkursy
· Napisane przez Esox


Najczęściej czytany artykuł o Konkursy:
Sandacz


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez serano (serano@o2.pl) dnia 16-11-2002 o godz. 00:10:15
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Ja daje 5 :) przynajmniej za te zdjecia, a teraz to spać ide.



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez wlodek dnia 16-11-2002 o godz. 11:56:05
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Piękna kolekcja wspomnień,proponuję aby¶ znalazł dla nich k±cik inny niz piwnica.Mog± być uciech± dla oka,nie tylko Twojego (koledzy wędkarze,może Cię odwiedzaj±?).Moja nota 4,5.



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez salmiak (salmiak@wp.pl) dnia 16-11-2002 o godz. 13:46:06
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
za trud, prace i zdjęcia ocena 4



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez Monk (macwrob1@o2.pl) dnia 16-11-2002 o godz. 15:09:06
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
4,0



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez PiECIA dnia 17-11-2002 o godz. 03:57:32
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
5 za fotki, fajny tekst, wyzwala wspomnienia, przylozyl sie autor do konkursu jak nalezy.



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez Docio dnia 17-11-2002 o godz. 09:58:23
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Tak się złożylo, że ten tekst został u mnie mianowany wzorcowym :) Czytaj±c go w każdej chwili spodziewałem się zobaczyć beżowego Rexa :)))
Ocena - 5



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez cif dnia 17-11-2002 o godz. 13:52:54
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Dobre, ale nie wyciskaj±ce łezki, daję 4.



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez minkof dnia 17-11-2002 o godz. 14:31:21
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Daję 5!



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez sigi (sigi@secal.com.pl) dnia 17-11-2002 o godz. 21:47:17
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://www.eurofishing.pl
daje 5.8 :-)



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez Karpiarz dnia 17-11-2002 o godz. 22:13:06
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Dla mnie bomba, i mimo ze wiem w 99,9% wiem kto jest autorem tego tekstu, daje pelne 6. Faktem jest jednak ze i ja doszukiwalem sie mojego zielonkawo-seledynowego reksa i ciemnej bambusowej pieprzowki ale nic to byl delfin i inne bambusy brawo znany mi kolego :). - 6!!!



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez adalin (adalin@poczta.onet.pl) dnia 18-11-2002 o godz. 09:08:11
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://www.youtube.com/watch?v=2bprl-wGqnc
5,0



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez rognis_oko (infinity@onet.pl) dnia 18-11-2002 o godz. 09:53:13
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://jerkbait.pl/
Ja daję 4.Tak wysoka ocena przede wszystkim za sfotografowany sprzęt.



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez jaco dnia 18-11-2002 o godz. 12:34:34
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
PODOBA MI SIE TEN ARTYKOL.
DUZO WLOZONE CIEKAWEJ PRACY.MOJA OCENA 5.0



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez rafkow dnia 18-11-2002 o godz. 13:34:24
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
daje 4
dla mnie zabraklo germiny z pomaranczowa szpula i recznie struganych podporek pod wedke ;)



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez Jig dnia 18-11-2002 o godz. 14:18:24
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
daje 5 fajne fotki



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez Marek_b (m.bak@secal.com.pl) dnia 18-11-2002 o godz. 21:43:15
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Dobre, ale mało emocji. 4



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez seba (astro@t-online.de) dnia 18-11-2002 o godz. 21:48:35
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Pierwsze wrazenie - praca podoba mi sie najbardziej ze wzgledu na zdjecia . Lecz bylo to tylko pierwsze wrazenie. Teraz juz bez rozterek daje 6.



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez old_rysiu (szreter@interia.pl) dnia 19-11-2002 o godz. 02:53:55
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Sazanku - nie moglem dac komentarza - ale ten czerwony splawik z kory topolowej - identyczny jak moj.
Czyżby kiedys byla taka moda - czytaj fason - splawikowa?
Siatka taka - to tez wspomnienie - ale juz zdazyłem wyslac text - niedlugo sie pojawi razem z Syrenk±.
Prócz takiego cardinala i wedek - wypisz wymaluj - moj sprzet - takie to byly czasy :-)
Oj gdyby wtedy był sprzet taki jak dzi¶....



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez sandal (s.rzeszotek@chello.pl) dnia 19-11-2002 o godz. 03:40:04
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
No tak, powinienem się domy¶leć .Toż to sazan napisał! Przyjmij WASZECI gratulacje ,super tekst , super zdjęcia ! Tak ,tak my wszyscy dalej jeste¶my w ¶rodku ci sami , ino na zewn±trz troszku inni. P.S. Bardzo ładna kolekcja! Przyszło mi na my¶l ,że mogliby¶my zrobić tak± wirtualn± kolekcje dla potomnych



Re: Szpargały - konkurs (Wynik: 1)
przez maro (mj1.mj1@interia.pl) dnia 19-11-2002 o godz. 10:49:24
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Chyba na wszystkich działaj± takie zdjęcia. I ja miałem podobny sprzęt. Miło znowu popatrzeć. Dzięki, że dałe¶ na niego jeszcze raz popatrzec! :-)


Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund :: Zapytania do SQL: 160