Czy wiesz, że...
Wartością graniczną tlenu rozpuszczonego w wodzie, poniżej której ryby sną (w mg/litr) jest dla pstrąga potokowego 2,2; pstrąga tęczowego 1,2; leszcza 0,4-0,5; sandacza 0,5-0,8; okonia 0,2 - 0,6, płoci 0,7; szczupaka 0,3- 0,6; karpia 0,2-0,3; lina 0,1-0,2; karasia 0,1.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 540
 Zalogowani 0
 Wszyscy 540

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(380622) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(380622) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(380622) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(380622) Apr 03, @ 10:34:12

krzysztofCz: Gratulacje Lecku. U mnie na morzu albo wieje... albo nie biorą : ...(59426) Apr 03, @ 09:01:48

krzysztofCz: To prawie wieczność... mam nadzieję, że dożyjemy do następnej zbi ...(380622) Apr 03, @ 08:58:12

lecek: Byliśmy w Ustroniu. Dwa dni wędkowania w Wiśle. Na miejscu okazał ...(59426) Apr 02, @ 19:02:39

jjjan: Wpłaciłem za następne dwa lata. Są dwie faktury, każda za rok. N ...(380622) Apr 02, @ 17:57:24

jjjan: Wszystkim wszystkiego dobrego ...(165) Mar 30, @ 08:46:37

krzysztofCz: Święta już za pasem więc... Wszystkim życzę zdrowych, wesołych, R ...(165) Mar 29, @ 17:25:48


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2243
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2008
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2134
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2270
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2101
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2155
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2069
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2110
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2474
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2292
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Wobleroza - ostra infekcja cz. II
Opublikował 15-11-2002 o godz. 19:10:00 Marek_b
Zrób to sam Lecek napisał

W części drugiej zabierzemy się do pracy.
Nie będę opisywał ogólnie, jak robić woblery, ale skupię się na podaniu konkretnych wskazówek dla jednego modelu, opierając się na przykładzie tak, aby idąc krok po kroku zrobić przynętę. Na początek proponuję coś łatwego. Będzie to wobler zrobiony z deseczki balsy. W mojej nomenklaturze nazywa się to "wobler na trzy kreski", a to dla tego, że na rysunek przynęty składają się trzy kreski. Tak więc... do roboty.



Ze względu na łatwość obróbki proponuje deseczkę z balsy. Kupując dowolną deseczkę, np. o długości 1 m, szerokości między 10 - 15 mm i grubości 5 - 10 mm, rysujemy na niej wzór naszego przyszłego woblera. Proponuję zrobić wstępny rysunek na papierze milimetrowym, biorąc pod uwagę rozmiar materiału, a następnie nakleić go na tekturze lub innym twardszym podkładzie, aby na przyszłość mieć gotowy model. Następnie kształt obrabiamy średnim papierem ściernym. Przy pierwszej próbie nie przesadzajmy z wielkością przynęty. Wobler pomiędzy 3 - 5 cm jest na początek wystarczający. Mając wstępny kształt naszej przynęty, przystępujemy do następnego etapu, jakim jest wycięcie podłużnego rowka na druciany stelaż. Należy przy tym postępować ostrożnie, gdyż z racji obrabianego materiału, jest to delikatna operacja. Najlepiej zrobić tę czynność cienkim ostrzem małego scyzoryka lub nożem monterskim, a w ostateczności cienkim skalpelem (te, niestety, szybko się tępią). Na początku staramy się zaznaczyć rowek tak, aby dokładnie przebiegał wzdłuż środka przynęty. Następnie delikatnie pogłębiamy rowek, uważając, aby nie posunąć się za daleko w głąb, gdyż wtedy może dojść do pęknięcia przynęty. Do poszerzenie i pogłębienia rowka do odpowiednich rozmiarów używamy papieru ściernego. I tu mała uwaga. Ponieważ do środka woblera musimy włożyć drut oraz obciążenie, rowek musi być odpowiednio głęboki.

Teraz przystępujemy do zrobienia odpowiedniej długości stelaża. Tak, jak pisałem w pierwszej części: najlepiej na początek wybrać miękki drut o grubości 0,5 - 0,8 mm. Ułatwi nam to zrobienie oczek oraz odpowiednie wymodelowanie drutu stosownie do kształtu woblera. Grubość oczka kształtujemy według własnego uznania. Do tej czynności używam gwoździa umieszczonego w małym imadle, na którym owijam drut. Następnie płaskimi szczypcami zaciskam drut na gwoździu, kształtując pierwsze oczko. Małe woblery robię przeważnie z jedną tylną kotwiczką, umieszczoną pod brzuchem w 2/3 odległości lub w ogonie woblera. Początkującym proponuję drugi sposób - wybawi nas to od gimnastyki z wyginaniem drutu pod brzuchem przynęty.

Po zrobieniu pierwszego oczka, drut lekko modeluję na gwoździu w łuk. Dzięki temu stelaż wejdzie głębiej do środka woblera, co da nam odpowiednio dużo miejsca na umieszczenie ołowiu. Drut z pierwszym oczkiem przyciętym z odpowiednim zapasem, wkładam do wnętrza woblera, aby "złapać" odpowiednie miejsce na zagięcie drugiego, tylnego oczka. Robiąc ten przymiar staramy się umieścić przednie oczko na odpowiedniej wysokości. Lepiej, aby było ono trochę do dołu, niż wystawało za wysoko i zbyt z przodu "głowy" woblera. Operację zagięcia tylnego oczka wykonujemy podobnie jak przedniego, odcinając nadmiar drutu. Następnie, przeciągając na gwoździu drut, nadajemy mu łukowaty kształt tak, aby wszedł głębiej w przynętę.

Mając już zrobiony stelaż, zaznaczamy i wycinamy w woblerze poprzeczny rowek pod przyszły ster. Tę czynność wykonuję małą cienką piłką do metalu lub włosową piłką modelarską, przy włożonym do środka naszej przynęty stelażu. Cienka, ale szersza piłka do metalu, pozwala nam na dokładne i dowolne wycięcie rowka. Możemy wtedy oprzeć piłkę o przednie oczko i wypiłować rowek pod odpowiednim kątem, w zależności od tego czy wobler ma być głębiej, płycej, ostro czy delikatniej pracujący. Zwróćmy uwagę na to, żeby rowek był wycięty równo (pozwoli nam na proste wklejenie steru) oraz żeby znajdował się on jak najbliżej przedniego oczka.

Teraz zabieramy się do zrobienia steru. Można pisać wiele o jego kształtach jak i wykorzystywanych materiałach. Najłatwiej zrobić go z pleksi, poliwęglanu lub poliestyrenu o grubości między 0,5 - 0,8 mm. Materiał na ster może być bezbarwny, jak również kolorowy. Aby nie tracić czasu oraz uzyskać powtarzalność wzoru, najlepiej wykorzystać odpowiedniej wielkości skrzydełko od wirówki, które przykładamy na wyciętym prostokącie, obrysowujemy rysikiem, wycinamy nożyczkami i dopieszczamy pilnikiem. Rowek pod ster, podobnie jak wycięcie pod stelaż, obrabiamy delikatnym papierkiem ściernym. Po tej czynności wycinamy w sterze rowek, do środka steru, który pozwoli nam na umieszczenie steru głębiej w przynęcie za stelażem.

Przed włożeniem do wnętrza woblera ołowiu, umieszczamy w nim stelaż oraz ster. Wszystko to ma na celu obranie odpowiedniej odległości oraz głębokości umieszczenia ołowiu. Teraz odpowiedniej grubości wiertełkiem lub okrągłym pilnikiem iglakiem, wywiercamy tuż za sterem otwory na ołów. Jeżeli drewno jest twardsze lepiej zrobić to wiertłami. Na początku cienkim, później grubszym. W balsie jednak łatwiej jest zrobić to okrągłymi pilnikami iglakami, gdyż wiertła powodują wyrywanie materiału. Do obciążenia woblera możemy zastosować ołowiane śruciny lub taśmę, którą składamy w kilka warstw. W tym drugim przypadku zamiast otworów wycinamy rowek. Zawsze starajmy się umieścić ołów tak, aby nie wystawał poza środek przynęty. Zawsze lepiej jest, gdy główny ciężar znajduje się zaraz za sterem. Z ilością ołowiu też nie należy przesadzać.

Gdy wszystko już dopasujemy do siebie, zabieramy się za klejenie. Jak zwykle w takich przypadkach są różne szkoły, osobiście wklejam wszystko na raz. Do klejenia używam dwuskładnikowego Distalu. Na początku odpowiednio zaostrzoną wykałaczką wkładam do wnętrza klej. Potem wkładam stelaż i ponownie dokładam kleju. Następnie mocuję ster i umieszczam ołów (nie za głęboko, tylko tyle, żeby nie wystawał na zewnątrz woblera). Zbieram nadmiar kleju lub dokładam i kładąc woblerka na "plecach", pozostawiam do wyschnięcia. Po wyschnięciu, pozostaje nam już tylko polerowanie woblera gładzikiem nr 1000 oraz wyrównanie nadmiaru kleju pilniczkiem, impregnacja przynęty i malowanie. Ale o tym w części trzeciej...

c.d.n.


WŁW


 
Pokrewne linki
· Więcej o Zrób to sam
· Napisane przez Marek_b


Najczęœciej czytany artykuł o Zrób to sam:
Oklejanie bez kleju i oczko 3D. Czyli mój sposób na oklejanie woblera


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyœlij ten artykuł do znajomych Wyœlij ten artykuł do znajomych


Komentarze sš własnoœciš ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialnoœci za ich treœć.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Wobleroza - ostra infekcja cz. II (Wynik: 1)
przez Arek2 (kruczyslaw@wp.pl) dnia 15-11-2002 o godz. 21:38:03
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Super że dołączyłeś zdjęcia do tekstu, osobiście czekam na następną część bo ja wszystko zniszczę podczas malowania woblerka.



Re: Wobleroza - ostra infekcja cz. II (Wynik: 1)
przez Monk (macwrob1@o2.pl) dnia 15-11-2002 o godz. 22:04:27
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Wojtuś: warto wg mnie byłoby wspomnieć o przybliżonej wielkości ołowiu stosowanej do Twoich "cukiereczków". Z góry dziękuję.



Re: Wobleroza - ostra infekcja cz. II (Wynik: 1)
przez jaco dnia 18-11-2002 o godz. 12:39:25
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
MOJ TEMAT JESTEM SPININGOWCEM PRZEDE WSZYSKIM. MOJA OCENA 4.5


Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.09 sekund :: Zapytania do SQL: 56