Czy wiesz, że...
Nasza rodzima troć w systematyce ichtiologicznej została wyróżniona już w roku 1780 i występowała pod nazwą łososiopstrąg. Swoją właściwą nazwę troć otrzymała dopiero w roku 1864.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 5
 Zalogowani 0
 Wszyscy 5

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
farti: Wszystko ładnie, a gdzie foty ;question ...(4490) May 21, @ 22:56:22

wlodek: Połowiłem na ile zdrowia starczyło! Szkoda, że mnie "połamało". A ...(4490) May 21, @ 22:17:47

Tiur: Potwierdzam słowa Krzysztofa, że było mega pod każdym względem. P ...(4490) May 21, @ 12:58:40

krzysztofCz: No cóż, Beloniada, Beloniada i... po Beloniadzie Pogoda ...(4490) May 21, @ 11:15:24

mario_z: Krzysiu nie ma znowu tego aż tyle bym nie mógł tego policzyć a na ...(1705) May 16, @ 19:14:39

krzysztofCz: Tych mistrzowskich tytułów to już chyba nie zliczysz, a belona je ...(1705) May 16, @ 16:29:45

mario_z: Zazdroszczę [/quote:5fabe 44916] To przyjedź na Beloniadę na ...(1705) May 15, @ 15:05:02

krzysztofCz: Będziesz miał okazję podrzucić im ładowarkę ...(1705) May 15, @ 07:46:39

Tiur: Bateria padła 2 dni temu ...(1705) May 14, @ 20:37:44

krzysztofCz: Tiurek, Ty jeszcze masz dodatkowo połączenie telefoniczne z belon ...(1705) May 14, @ 20:31:58


Artykuły komentowali
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...
farti w ''Znowu Ta Szwecja'': Nie mówię nie, dajcie znać wcześniej. Ale z drugiej strony obiecać tak na 10...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': Się zapisujta chłopy na wyjazd 2018 i jedźta z nami! :) Będzie więcej gęb do...
Monk w ''Znowu Ta Szwecja'': Święte słowa Farti. Zacne towarzystwo, piękne widoki, rybna woda. Ech = gdzi...
farti w ''Znowu Ta Szwecja'': Przeglądałem 3x zdjęcia , czegoś mi brakowało. Po prostu zabrakło na nich mo...
darogryf w ''Znowu Ta Szwecja'': Krzysiu wielu schowało się pod blatem. i do kraju nie wrócili.
Darek w ''Znowu Ta Szwecja'': Gratuluję udanej wyprawy, tym bardziej że w tym roku Szwecja nie darzy rybam...
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Tyko dla swoich, Kamil, tylko dla swoich... :-)

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 444
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 369
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 407
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 569
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 451
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 480
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 445
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 486
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 779
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 649
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Z pamiętnika wędkarza cz. - 15
Opublikował 06-11-2008 o godz. 08:00:00 Woytas
Bajania i gawędy Wykrzyknik napisał

Kolejny zapis w pamiętniku. O zdradzie wędek, pasji, dążeniu do wolności i pogoni za swobodą. O pasji, nie związanej z wodą i rybami, jednak tak wielkiej, że bez jej opisu pamiętnik był by niekompletny.Sobotni, letni poranek. Rozciągam się w namiocie. Słońce zaczyna się przebijać przez sosnowe korony i suszy rosę na tropiku. Zaczyna robić się gorąco w moim małym, przenośnym domku. Rozsuwam suwak i wychylam głowę ku ciepłym promieniom. Jeszcze śpiące oczy powoli przyzwyczajają się do światła. Jest pięknie, powietrze pachnie mokrą trawą i jeziorem. Śpiew ptaków jest tak oszałamiający, że staram się nie oddychać żeby nie zakłócić tego koncertu.

Robię głęboki wdech podziwiając otaczający mnie widok. Jezioro szumi drobnymi falami rozbryzgującymi się o kilka kamieni wklejonych w brzeg jakby na siłę. Jakby, nie pasujących, zgubionych przez Stwórcę podczas formowania tego zakątka.

Rozpalam małe ognisko i robię śniadanie. Czas staje w miejscu, przyglądam się drzewom delikatnie kołyszącym się na wietrze. Cały ten spokój zakłóca głośne chlapnięcie ryby w szuwarach. Czasz ruszać dalej.

Pakuję wszystkie tobołki w sakwy, dogaszam ognisko i jeszcze raz spoglądam na jezioro. Wsiadam na motor, zapinam skórę i odpalam silnik. Trochę niechętnie rozrusznik z lekkim jękiem ożywia 1600 centymetrów sześciennych mojego Road Stara. Pozwalam mu przez kilka chwil połykać paliwo na ssaniu. Wibracje silnika budzą mnie lepiej niż kawa.
Wyjeżdżam na leśną drogę, by już po kilku set metrach pozwolić nawijać kolejne kilometry asfaltu na koła mojego stalowego rumaka.

Obiad zjem w Mrągowie, kolację, to się jeszcze zobaczy. Mijam kolejne miasteczka, jeziora i przydrożne kapliczki. Nie martwię się niczym, moje myśli błądzą gdzieś między drogą a kolejnym zakrętem. Nie liczy się ani czas, ani to gdzie jestem, tylko droga niknąca gdzieś za plecami i to, co może mnie jeszcze spotkać.

Zatrzymuję się, rozprostować nogi na leśnym parkingu. Bawiące się dzieci podbiegają obejrzeć ryczącego potwora. Z wrodzoną ciekawością i jak by lękiem któryś z chłopców pyta, ile pali, jaką ma pojemność. Inny mówi, że gdy będzie starszy to tata mu kupi taki sam. Uśmiecham się chyba bardziej do siebie samego niż do nich.

Przypominam sobie mojego sąsiada, jak w niedzielę wyprowadzał z garażu Junaka i czyścił czarny lakier i lśniące chromy. Kilka lat później z Łukaszem, moim motocyklowym przewodnikiem, składaliśmy u niego w pokoju ten legendarny motor, który też, tak jak Junak sąsiada lśnił czarnym lakierem, lakierem, który sam na niego położyłem.
Był też czas moich własnych motorów. Pierwsze WSK-i, SHL-ki i Jawy. Świat był wtedy tak wielki, tak nieodgadniony i piękny. Jeszcze bez prawa jazdy przemierzałem leśne ścieżki i mniej uczęszczane polne drogi. Był to czas pierwszych remontów, pierwszych motocyklowych sukcesów i porażek.
Później przyszedł czas pierwszego choppera. Mój wujek pociął mi ramę od SHL-ki, zrobił sztywny tył, zwiększył kąt pochylenia główki ramy. Wystarczyło tylko zamontować tylne koło od Osy, tylny błotnik został zrobiony z przedniego od Jawki a stylu nadawał zbiornik od starej SHL-ki. Wydech z tłumika od WSK-i 175-tki pocięty i pospawany dudnił swoja basową melodię. Wysoka kierownica zmusiła mnie do kupna przedłużanych linek. Ech, co to był za motor. Na twardym siedzeniu i przy braku amortyzacji, niczym pionier obijałem swoje nerki na piekielnie nierównych drogach wokół domu.
Później na kilka lat musiałem schować w kąt skórę i kask. Brak czasu, pieniędzy, głównie pieniędzy spowodował, że jedynym kontaktem z motorami były te, gdy oglądałem je na ulicach. I całym sercem zazdrościłem tym, którzy je dosiadali.
I tak rosła we mnie ogromna potrzeba kupienia sobie swojego rumaka. Swojego kawałka stalowej wolności. Gdy nadarzyła się okazja kupiłem Yamahę V-star 650. Biały cruzer jednak nie do końca był tym, czego szukałem. W ruch poszedł papier ścierny i już po kilku dniach mój V-starek był bardziej mój. Głęboka, metaliczna zieleń pięknie kontrastowała z perłową bielą.
Jazda nią ciągle jednak nie sprawiała mi tyle przyjemności ile powinna, czegoś mi ciągle brakowało. Całe noce spędzone w Internecie i znalazłem kolejny gadżet do mojego ’’jeździdła’’. Piękne wydechy zakończone płetwą rekina. Potrzebny był jeszcze ktoś, kto by to wszystko odpowiednio zmontował. I tu też z pomocą przyszedł net.
Przejechałem nią pół Polski. Odwiedziłem Piknik Country w Mrągowie, wykręciłem nią ponad 6000 mil. I jak to zwykle bywa z każdą z nich mój V-starek robił się jakiś mniejszy, jakiś taki niewystarczający.


Ryk przejeżdżających ulicą maszyn wyrwał mnie z rozmyślań. Wsiadłem na motor i ruszyłem dalej. Mój brzuch zaczął dawać wyraźne sygnały, że czas go wypełnić czymś ciepłym. Droga znów cieszyła, wijąc się między wzniesieniami. Upał stawał się coraz mniej dokuczliwy a zazdrosne spojrzenia kierowców samochodów kiszących się w swoich puszkach bez klimy tylko poszerzały mój uśmiech. Byłem jednym z maszyną, ryczącym i pędzącym przed siebie prawie 400 kilowym kawałem materii. Nieposkromionej, dzikiej, żądnej połykać świat z każdym kilometrem, z każdym powiewem wiatru. Cieszyłem oczy widokami. Zapachem pól tak niewyczuwalnym podczas jazdy samochodem.

Z każdym kolejnym zakrętem znikały problemy, ginęły gdzieś w myślach stresy i wszystkie dążenia, gorączkowa walka o pieniądz, wszystkie te gwoździe do trumny stawały się mniej dokuczliwe. Jedynym łącznikiem z rzeczywistością i szarą prozą życia była wskazówka poziomu paliwa, która powoli, acz uporczywie, zbliżała się do poziomu rezerwy. Dojeżdżałem już do Mrągowa, mogłem napoić swojego rumaka i sam w końcu coś zjeść. Obiad smakował wybornie, siedziałem pod knajpianym parasolem i wsłuchiwałem się w odgłosy miasta.

Znów zanurzałem się w otchłań wspomnień i rozmyślań. Wspominałem pierwsze wyjazdy po większy motor. Wszystkie oglądane maszyny były piękne, ale żadna z nich nie była tym, czego szukałem. Wybrałem się nawet Do Jastrzębia Zdroju oglądać Harleya, jednak los chciał, że nie kupiłem amerykańskiego krążownika. Kilka tygodni później znalazłem Hondę VTX 1800. Długo nie mogłem przestać oglądać jej zdjęć w Internecie. Dzwoniłem do sprzedawcy, umawiałem się na oględziny. Z każdym dniem rosło moje podniecenie z faktu, że już za kilka dni będę miał nowy motor.
Pamiętam to jak dziś, wracałem z krótkiego wypadu na warszawskie jazie, gdy obok mojego samochodu zamajaczył cień dwóch kółek. Schowałem wędki do samochodu i podszedłem obejrzeć stojący niedaleko motor. Z każdym krokiem moje serce zaczynało bić szybciej, znalazłem to, czego szukałem. Krążyłem w kółko jak sęp. Oglądałem, kucałem, czułem jak pocą mi się dłonie. Cały wieczór przesiedziałem z Markiem na nadwiślańskim brzegu rozmawiając o jego maszynie.
Już wiedziałem, że po VTX-a na Śląsk nie pojadę. Zacząłem poszukiwania, najpierw w necie, potem w gazetach. Znalazłem ich tyko kilka. Obejrzałem wszystkie, które można było wtedy kupić aż w końcu wybór został podjęty.
Wraz z moim siostrzeńcem pojechałem po nią do Łodzi. Umowę podpisywałem trzęsącymi się rękoma. Była późna noc, gdy odjeżdżałem, spod bramy jej poprzedniego właściciela, w swoją pierwszą podróż moją nową Yamahą Road Star 1600.


Tego, co czuje się siedząc na takim motorze nie da się z niczym porównać. Potężny silnik i wolne wydechy. Dwa gigantyczne cylindry w układzie V. Wibracje na wolnych obrotach i potężna moc, gdy odkręci się manetkę gazu.

Patrzyłem na nią kończąc dopijać poobiednia kawę. Czas jechać dalej. Gdzie dzisiaj będę spal? Może Mikołajki, Giżycko, zobaczymy.

Droga znów prowadziła mnie w nieznane, hipnotyzowała czernią asfaltu, wiła się wężowym zygzakiem między lasami i jeziorami. Przez ten krótki czas nie byłem księgowym, wędkarzem czy małą mrówką wyrabiająca normę w mrowisku gospodarki. Byłem wolnym człowiekiem. Z czystym umysłem i szerokim uśmiechem na twarzy, byłem po prostu sobą.Wykrzyknik


 
Pokrewne linki
· Więcej o Bajania i gawędy
· Napisane przez Woytas


Najczęœciej czytany artykuł o Bajania i gawędy:
List wędkarza


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyœlij ten artykuł do znajomych Wyœlij ten artykuł do znajomych


Komentarze sš własnoœciš ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialnoœci za ich treœć.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez old_rysiu dnia 06-11-2008 o godz. 12:20:21
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Po pierwsze - pięknie piszesz. Gdybym nie miał motoru, po takim tekście pewno bym zachorował na niego. Wacam pamięcią jeszcze 30 lat do tyłu. MZ ET250. Ścigacz na polskich drogach. :-) Jedni twierdzili, że Jawa 350 była lepsza. Możliwe, ale mój rumak ani razu nie doznał kontuzji. Jawa mojego kolegi co rusz paliła tylko na jeden cylinder - bolączka tamtych modeli. Nie - to trzeba kochać. Ja do takich ludzi nie należałem, albo i możliwości adaptacji na motorach, wtedy byly zbyt ubogie.
Plusy - wszędzie dojechałem na ryby. Minusy - przemarznięcia, przemoczenia i sezonowość pojazdu. Gdybym mieszkał w Hiszpanii czy na Sycylii, pewno preferowałbym motor. Można pisać - inny ubiór - skóry, buty, ogrzewane ubrania ... ale potem to wszystko trzeba rozbierać, mieć gdzie położyć, chociażby tylko podczas zwiedzania pięknych miast. To jest hobby. Ja takiego na szczęście nie mam. Inni mówią, że na szczęście nie są wędkarzami, bo jak w tym namiocie bez extra kuchni ugotować obiad czy skorzystać z toalety? Tamtych ludzi też rozumiem i nie mam zamiaru tłumaczyć im, że namiot ma swoją wartość, gdy obok niego znajduje się stereta sprztu wędkarskiego.Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez akabar dnia 06-11-2008 o godz. 16:03:40
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Pięknie napisane, normalnie jak o kobiecie. Szerokiej drogi kolego.
Pozdrawiam.Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez wojto-ryba dnia 06-11-2008 o godz. 16:56:32
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć) http://picasaweb.google.com/Wojto.Ryba
Bardzo przyjemnie się czytało twoje pamiętnikowe zapiski. Znalazłem twoją Yamahę na allegro, jest naprawdę piękna można się w niej zakochać. Pozdrawiam i życzę szerokiej drogi:)Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez mario_z (mario-z71@o2.pl) dnia 06-11-2008 o godz. 17:44:09
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Wykrzyknik pięknie to wszystko opisałeś, czytało się super, bądź nadal sobą.
Pozdrawiam i życzę Ci szerokiej drogi.Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez Kunta dnia 06-11-2008 o godz. 18:28:14
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Panie toć to zboczenie fe niełatnie :) A tak poważnie trochę znam te tęsknoty do wolności swobody za młodu z zawodu chciałem być Indianinem i jeździć nie na stalowym rumaku ale konno gdzieś po prerii .Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez jjjan (jjjan@op.pl) dnia 06-11-2008 o godz. 20:09:56
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Szęśliwy człowiek :)
Ten , kto wymyślił że " pieniądze szczęścia nie dają "- kłamał :)Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez wlodek (wlmr@op.pl) dnia 06-11-2008 o godz. 22:25:18
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Fajne Michał! Do zobaczenia na trasie :-).Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez Milan dnia 07-11-2008 o godz. 21:36:39
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Panie Wykrzyknik, rozmarzyłem się troszeczkę. Co prawda żaden MOTUR mnie nie kręci ale podobało mi się strasznie. Szerokości...Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez the_animal dnia 07-11-2008 o godz. 23:23:12
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Fantastyczy tekst - szerokości :)Re: Z pamiętnka wedkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez Darek (elektryk007@poczta.onet.pl) dnia 08-11-2008 o godz. 07:20:26
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Michał jak to Michał :-))
Jak widzisz przyjacielu do Jastrzębia Zdroju najlepiej przyjeżdżać na ryby .
PozdrowieniaRe: Z pamiętnika wędkarza cz. - 15 (Wynik: 1)
przez marcin_p (marcin_p@interia.pl) dnia 12-11-2008 o godz. 07:58:31
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć) http://www.fotopamiatka.blogspot.com
Uhh... mocne, naprawdę niezłe.


Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 1.01 sekund :: Zapytania do SQL: 114