Czy wiesz, że...
AMUR:
- Rekord Polski - 39,20 kg
- Złoty medal - od 18,00 kg
- Srebrny medal - od 14,00 kg
- Brązowy medal - od 10,00 kg

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 577
 Zalogowani 0
 Wszyscy 577

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: [quote:f2a4672e65="jjj an"]W tym wątku będę podawał wpłacone kwoty ...(18265) Mar 27, @ 16:07:40

lecek: Wielkanoc w Ustroniu. Zapowiedziałem małżonce, że święto, świętem ...(59110) Mar 26, @ 15:02:24

lecek: Pooszło. k ...(18265) Mar 26, @ 14:43:29

krzysztofCz: Za Lucka i Bedmara... poszło k ...(18265) Mar 26, @ 14:00:16

artur: Poszło ...(18265) Mar 26, @ 10:30:05

krzysztofCz: Poszło k ...(18265) Mar 26, @ 07:09:09

jjjan: Nikt się nie kwapi więc jeżeli ktoś chce wpłacić,, to proszę blik ...(18265) Mar 25, @ 20:19:56

mario_z: Dzisiaj spotkanie jajeczkowe nad wodą, oczywiście bez wędki bym n ...(59110) Mar 24, @ 20:50:03

Krzysztof46: nic nie trzeba ,zbierajcie na nastepny rok i tyle w temacie ...(18265) Mar 24, @ 17:30:00

krzysztofCz: To komu mamy wpłacać ;question Ktoś zapłacił, to trzeba Mu się ...(18265) Mar 24, @ 17:27:29


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2103
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 1965
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 1986
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2226
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2056
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2113
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2026
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2065
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2427
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2247
Ocena: 5.00 Ocen: 3


''Moje ulubione łowisko'' - Warszawska Wisła - Moja Rzeka
Opublikował 16-10-2006 o godz. 00:00:00 Monk
Tu łowię Anguiler83 napisał

Warszawska Wisła. Kilkanaście kilometrów rzeki spiętej mostami i ściśniętej ulicami. Uregulowanej ostrogami i opaskami. Kilkanaście kilometrów skrajności. Skrajności, bo z jednej strony Wisła w Warszawie jest jednym z najciekawszych łowisk jakie dane było mi poznać. Z drugiej strony nie brakuje tu odgłosów miasta, zaśmieconych brzegów, czy spływających do rzeki zanieczyszczeń.



Nie będzie to typowy opis łowiska. Mogę napisać, że przy tej główce czają się kapitalne klenie, tam biegnie rynna, gdzie zawsze można liczyć na pięknego leszcza, a pod konkretnym mostem siedzą wspaniałe brzany. Nie zrobię tego z dwóch powodów. Po pierwsze zdradzę jedynie, że do większości moich łowisk bez kłopotu dojechać można komunikacja miejską. Po drugie nie chcę odbierać Czytelnikom satysfakcji z własnoręcznie wypracowanych sukcesów. A o te naprawdę nie jest trudno. Wisła jest jedynym znanym mi na Mazowszu miejscem, gdzie łowiąc zawsze czuję tę iskrę nadziei. Gdzie po prostu wiem, że w każdej chwili zdarzyć może się wszystko. Mimo sporej presji wędkarskiej na warszawskim odcinku Królowej polskich rzek ryby mają się całkiem nieźle. W każdej chwili siąść może na kiju ryba na miarę złotego medalu, albo nawet rekordu Polski. W wodzie żyją m.in. leszcze, brzany, jazie, klenie. Na całym brzegu Wisły dominuje ciężka grutnówka i tradycyjna przystawka. Wiosną często biorą głównie krąpie, ale wiślane krąpie to często okazy powyżej 30 cm i większe. Spinningiści mogą spotkać się z sandaczem, szczupakiem, boleniem. Właśnie teraz jest największa szansa złowienia dużego drapieżnika.

Kiedy ponad rok temu rozpoczęła się moja przygoda z warszawska Wisłą miałem szczęście. Trafiłem na fantastyczne łowisko obfitujące w dorodne leszcze. Zaczynałem łowienie przed szóstą rano, kończyłem około godziny dziewiątej. Łowiłem najprościej jak się dało – ciężki feeder i mocny teleskop zaopatrzony w niewielki dzwoneczek na szczytówce, obciążenie między 80 a 120 gram na żyłce 0,22 – 0,28 mm, przypon 0,14 – 0,18 mm i haczyki nr 8 – 12. Z przynęt stosowałem białe i czerwone robaki, a najzwyklejszą firmową zanętę doprawiałem „Brasemem” Marcela van den Eyende i uatrakcyjniałem pinkami.

Najczęściej w trakcie takiego poranka udawało mi się złowić po kilka leszczy, wśród których praktycznie nie było ryb mniejszych niż kilogram. Przynajmniej drugie tyle ryb zostawało w wodzie, często wraz z zestawami, bo zaczepów tutaj nie brakuje. Ozdobą zeszłego sezonu stały się moja pierwsza w życiu ponadkilogramowa brzana i prawie czterdziestocentymetrowa certa.

Sezon 2005 był wspaniały. Prawie każdy wypad nad Wisłę przynosił mi ładną rybę. Moja narzeczona przyjeżdżała nad wodę specjalnie, by robić mi zdjęcia na pamiątkę moich połowów. Praktycznie wszystkie złowione ryby wracały z powrotem do wody. Nad Wisłę jeździłem w każdej wolnej chwili. Potrafiłem być nad rzeką nawet cztery razy w tygodniu. W ciągu kilku tygodni lata 2005 na dobre wsiąkłem w to łowisko. Poczułem jego smak i klimat. Tego nie da się zobaczyć z mostu, czy ze spacerowego bulwaru. Trzeba ujrzeć wyłaniające się znad praskiego brzegu słońce. Zauważyć, jak malowniczo wygląda Starówka pod koniec dnia. Trzeba zejść do miejsca, w którym woda styka się z lądem. Na prawej, dzikiej stronie Wisły można zapomnieć, że jest się w centrum stolicy. Znam miejsca gdzie zamiast samochodów słyszę drące się ptaki. Czuć zapach drzew i wilgotnej od rosy trawy.

To za to uwielbiam moją Wisłę. Za tok że pół godziny po wyjściu z domu mam możliwość znaleźć się w innym świecie – świecie rzeki. Wystarczy naprawdę niewiele, by choć na godzinę, dwie wyrwać się nad wodę i odpocząć. Bo naprawdę zamiast oglądać telewizyjne seriale wolę patrzeć na wodę i ptaki. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć bobra. Nawet w miejscu gdzie zupełnie nie spodziewalibyście się go ujrzeć.

Nieraz irytował mnie wiślany piasek, który wdziera się praktycznie wszędzie – do wędkarskiego pokrowca, kieszeni, czy nawet pudełeczka z haczykami. Nie zawsze ryby chciały brać i bywało, że spędzałem nad rzeką cały dzień, łowiąc małe leszczyki. Jednak zawsze jest coś co daje nadzieje na wielką rybę i pozwala, a może każe znów jechać nad Wisłę

Dla mnie warszawska Wisła to także ludzie spotykani nad wodą. Wiślani wędkarze wrośnięci na zawsze w krajobraz wielkiego miasta. Najczęściej emeryci, często zaawansowani wiekowo renciści. Nie można się dziwić, że złowiona ryba stanowi podstawę domowego obiadu. Bo jak tu żyć, gdy ma się kilkaset złotych na osobę. Bo opłaty, bo leki, a i wnuczkom trzeba coś kupić, gdy przyjadą w odwiedziny. Toteż sprzęt często najtańszy z możliwych. Dominują długie na pięć metrów bazarowe teleskopy. Czasem ujrzeć można perełkę godną wędkarskiego muzeum – wciąż służącego Rilex Rexa, czy kołowrotek ABU, który był wspaniałym prezentem z okazji ileśdziesiątych urodzin. To właśnie ci wędkarze są największą skarbnicą wiedzy o rzece i zwyczajach jej mieszkańców – moimi mistrzami.

Zawsze byłem typem wędkarza samotnika, ale właśnie nad Wisłą nauczyłem się rozmawiać z ludźmi. Naprawdę warto było podejść, pogadać nie tylko o rzece i rybach, ale też o codziennych problemach, zwichrowanej polityce, albo pomóc donieść wędkarskie graty do tramwaju. Przy okazji ujrzałem dziewięćdziesięciocentymetrowego sandacza i podbierałem czterokilogramową brzanę. To właśnie od wiślanych wędkarzy, często znanych mi jedynie z widzenia, lub co najwyżej z imienia tak wiele dowiedziałem się o rybach. O brzanach na ser, o najskuteczniejszych gumach na wiślane szczupaki, czy o sandaczowej żywcówce. To oni pokazali mi jak powinien wyglądać spławik idealny do wiślanej przystawki. Zawsze skrzętnie korzystałem z tych wszystkich rad i dzięki nim udawało się ustanowić kilka osobistych rekordów.

Mijający sezon nie był dobry. Pojeździłem trochę nad Wisłę w kwietniu i maju. Poświęciłem jej długi czerwcowy weekend. Owszem złowiłem kilka pokaźnych krąpi, jakich nie spotykałem na innych łowiskach. Zaciąłem dorodnego szczupaka, który wypiął się z haka zanim dosięgneła go moja ręka. Już prawie był mój. Jednak zamiast pięknych, szerokich leszczy brały mi co najwyżej półkilogramowe. Brzany czy sandacza nawet nie widziałem, nie mówiąc już o złowieniu. Spotykani nad wodą wędkarze, ci którzy rok wcześniej na moich oczach holowali rybie potwory, tylko rozkładali ręce. Ryby poznikały, albo jak to określił siwy wędkarz spotykany przez mnie poniżej Portu Czerniakowskiego, potopiły się.

Teraz jeszcze próbuję, bo sezon nadal trwa. Co kilka dni staję z ciężkim spinningiem na praskim brzegu, zrywam kolejne przynęty i czekam, aż na końcu żyłki znów poczuję wiślanego przeciwnika – godnego wspaniałej walki, efektownej fotografii i któremu naturalnie podaruję wolność. Wiem, że wcześniej, czy później nastąpi to upragnione branie. Bo w obecnych czasach chyba tylko nad Wisłą może zdarzyć się wszystko – naprawdę.

Paweł Daniec "Anguiler83"



Notatka: Tekst konkursowy. Opublikowany bez korekty, w formie nadesłanej przez Autora. Redakcja.

 
Pokrewne linki
· Więcej o Tu łowię
· Napisane przez Monk


Najczęœciej czytany artykuł o Tu łowię:
''Moje ulubione łowisko'' - Supraśl


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyœlij ten artykuł do znajomych Wyœlij ten artykuł do znajomych


Komentarze sš własnoœciš ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialnoœci za ich treœć.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: ''Moje ulubione łowisko'' - Warszawska Wisła - Moja Rzeka (Wynik: 1)
przez Don_Pedro dnia 17-10-2006 o godz. 02:34:03
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
fajne są te nuty nostalgiczne; też lubie samotnie wedkować, też lubie zagadać do miejscowych i też lubie wypuszczać



Re: ''Moje ulubione łowisko'' - Warszawska Wisła - Moja Rzeka (Wynik: 1)
przez Robert (gosia67@wanadoo.fr) dnia 22-10-2006 o godz. 12:41:28
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Ladna relacja,zachecajaca na pewno do wedkowania w Wisle.Sympatyczne fotki:-)



Re: ''Moje ulubione łowisko'' - Warszawska Wisła - Moja Rzeka (Wynik: 1)
przez Tomaszek dnia 01-11-2006 o godz. 18:33:18
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć) http://wedkarskieprzygody.blogspot.com
Potiwerdzam, to co napisane w tym artykule jest prawdziwe. Nawet zdjęcia wyglądają znajomo. Ja na Wiśle wędkuję od roku. Nie byłem świadom że to jest tak dobre łowisko. Pozdrawiam!


Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.09 sekund :: Zapytania do SQL: 54