Czy wiesz, że...
Szczupak dość często powtarza atak na przynętę, jeżeli przy pierwszym, nieudanym nie skaleczył się. Czasami nawet i to nie jest dla niego przeszkodą.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 5
 Zalogowani 0
 Wszyscy 5

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
farti: Wszystko ładnie, a gdzie foty ;question ...(4490) May 21, @ 22:56:22

wlodek: Połowiłem na ile zdrowia starczyło! Szkoda, że mnie "połamało". A ...(4490) May 21, @ 22:17:47

Tiur: Potwierdzam słowa Krzysztofa, że było mega pod każdym względem. P ...(4490) May 21, @ 12:58:40

krzysztofCz: No cóż, Beloniada, Beloniada i... po Beloniadzie Pogoda ...(4490) May 21, @ 11:15:24

mario_z: Krzysiu nie ma znowu tego aż tyle bym nie mógł tego policzyć a na ...(1705) May 16, @ 19:14:39

krzysztofCz: Tych mistrzowskich tytułów to już chyba nie zliczysz, a belona je ...(1705) May 16, @ 16:29:45

mario_z: Zazdroszczę [/quote:5fabe 44916] To przyjedź na Beloniadę na ...(1705) May 15, @ 15:05:02

krzysztofCz: Będziesz miał okazję podrzucić im ładowarkę ...(1705) May 15, @ 07:46:39

Tiur: Bateria padła 2 dni temu ...(1705) May 14, @ 20:37:44

krzysztofCz: Tiurek, Ty jeszcze masz dodatkowo połączenie telefoniczne z belon ...(1705) May 14, @ 20:31:58


Artykuły komentowali
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...
farti w ''Znowu Ta Szwecja'': Nie mówię nie, dajcie znać wcześniej. Ale z drugiej strony obiecać tak na 10...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': Się zapisujta chłopy na wyjazd 2018 i jedźta z nami! :) Będzie więcej gęb do...
Monk w ''Znowu Ta Szwecja'': Święte słowa Farti. Zacne towarzystwo, piękne widoki, rybna woda. Ech = gdzi...
farti w ''Znowu Ta Szwecja'': Przeglądałem 3x zdjęcia , czegoś mi brakowało. Po prostu zabrakło na nich mo...
darogryf w ''Znowu Ta Szwecja'': Krzysiu wielu schowało się pod blatem. i do kraju nie wrócili.
Darek w ''Znowu Ta Szwecja'': Gratuluję udanej wyprawy, tym bardziej że w tym roku Szwecja nie darzy rybam...
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Tyko dla swoich, Kamil, tylko dla swoich... :-)

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 444
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 369
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 407
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 569
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 451
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 480
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 445
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 486
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 779
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 649
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Spławikowe wędkarstwo wyczynowe (1)
Opublikował 14-01-2006 o godz. 21:00:00 Monk
Spławik i grunt Sitek napisał

Wędkarstwo wyczynowe. Co to takiego? Czy każdy może być wędkarzem wyczynowym? Jaki sprzęt jest potrzebny?Na początek krótko o wędkarstwie wyczynowym. To nic innego jak branie udziału w zawodach wędkarskich. Skoro zawody, to ograniczony i dokładnie określony czas wędkowania, miejsce, a przede wszystkim regulamin zawodów. Zawody wędkarskie można organizować z zastosowaniem różnych metod wędkowania. Są spławikowe, spinningowe, morskie, podlodowe... Są zawody, na których łowi się określony gatunek ryb, a nawet jednej konkretnej ryby. Na początek zapoznajmy się z zawodami spławikowymi.

Jest to chyba metoda, w której jest potrzebna największa ilość sprzętu. Do tej grupy sprzętowej, producenci stosują najlepsze materiały. Tutaj wędkarz musi mieć sprzęt, który jak najmniej męczy i jest najbardziej wytrzymały. Co roku wprowadza się lżejsze wędziska, coraz nowocześniejsze konstrukcje wyposażenia wędki. W dzisiejszym odcinku napiszę o wędziskach…

TYCZKA

Głównym wędziskiem w ekwipunku zawodnika jest tyczka czyli wędzisko nasadowe, charakteryzujące się dużymi długościami. Dotychczas posiadanie tyczki wiązało się ze sporym wydatkiem, jednak od jakiegoś czasu posiadanie takiej wędki leży w zasięgu każdego wędkarza.

Tyczka jest wędziskiem o długościach od 8 do 13 m. Główną cechą tego kija jest to, że możemy regulować jego długość poprzez odejmowanie segmentów, z których składa się cały kij. Kupując tyczkę o długości 13 m, mamy możliwość łowieni wędką o długości 11 m, 10 m, 9 m itp. Dużą wagę wyczynowcy zwracają na budowę kija i jego akcję. Nasadówka powinna charakteryzować się dużą sztywnością, a waga wędziska ma być jak najmniejsza. Tyczka jest delikatną wędką; trzeba bardzo uważać, by nie zarysować jej ścianek, a w złącza elementów nie dostał się piasek, gdyż wędzisko ulegnie zniszczeniu.

Jedynym elementem teleskopowym w tyczce jest tzw. top, czyli pierwsze części wędziska licząc od szczytówki. Długość topu jest różna, ale najczęściej wynosi ona 4 m. Istnieją także tyczki przeznaczone do połowu dużych ryb takich jak karp - top w tej wędce ma zazwyczaj długość 5 m. Pierwsze dwa albo trzy elementy topu uzbrojone są gumowym amortyzatorem, a jego średnica zależy od ryb jakie zamierzamy łowić. Na końcu szczytówki wklejona jest plastikowa tulejka, która uniemożliwia przetarcie gumy o krawędzie szczytówki.

Coraz częściej stosuje się jeszcze dodatkowy element do topa - pralungę, inaczej zwana „dopalaczem”. Pralunga jest wykorzystywana w wędziskach nasadowych. Nie wszystkie wędki mają możliwość doczepienia dopalacza, bo po prostu nie każda firma je produkuje. Są one zazwyczaj w zestawie, ale możliwość dokupienia osobno też jest możliwa. Długości pralungi wahają się od 0,5 do 1m. Służy ona głównie do szybkiego przedłużenia wędziska, jeśli wędzisko ma długość 11m to dzięki pralundze może mieć 12 m, co umożliwia dotarcie zestawu do oddalonych ryb.

BATY

Są to wędziska o długości od 2 do 8 metrów, choć za uniwersalną uznaje się długość 5 metrów. Baty nie posiadają przelotek i nie używa się w nich kołowrotków. Łowi się nimi tzw. „zestawem pełnym” co oznacza, że długość żyłki zamocowanej na szczytówce jest zbliżona do długości wędziska. Dzięki temu łowienie batem jest szybsze niż łowienie tyczką.

Żyłkę mocuje się do wędziska za pomocą plastikowego łącznika, co pozwala na szybką wymianę zestawu. W zależności od akcji bata i rodzaju szczytówki, stosuje się - lub nie - amortyzatory. Batem łowione są zazwyczaj małe lub średniej wielkości ryby.

WĘDZISKO ODLEGŁOŚCIOWE ( MATCH )

Wędzisko to umożliwia wędkarzowi łowienie ryb w wodach stojących wtedy, gdy żerują one daleko od brzegu i są poza zasięgiem bata czy tyczki. Zazwyczaj trójskładowe odległościówki mają długość od 3,90 do 4,5 m. Charakterystyczną cechą wędek typu match jest zamontowanie na blanku kilkunastu przelotek na wysokich stopkach, o niewielkiej średnicy oczek, co pozwala na dalekie rzuty.

Do wędzisk tych używa się specjalistycznych kołowrotków o specjalnie wyprofilowanej szpuli i dużym przełożeniu (od 1:5,2 do 1:7). Na szpuli kołowrotka powinna znaleźć się dość cienka, specjalistyczna żyłka o średnicy 0,12 - 0,16 mm, co umożliwia dalsze rzuty zestawem. Żyłka ta ma właściwości tonące, co znacznie ułatwia łowienie nawet przy dużym wietrze.

Całość metody dopełnia stosowanie spławików typu wagler, wstępnie dociążanych, mocowanych przelotowo na żyłce. Nie wyklucza to jednak używania spławików mocowanych dwupunktowo. Wszystko uzależnione jest od warunków, jakie panują na łowisku i odległości łowienia. Prawidłowo dobrany sprzęt w metodzie odległościowej oraz poprawnie zmontowany zestaw pozwalają łowić nawet w odległości 40 metrów od stanowiska wędkarza.

BOLONKA

Jest to kolejny rodzaj wędziska służący do łowienia odległościowego, ale tym razem w rzekach, nawet o dużym uciągu wody. Wędzisko to ma długość od 5 do 8 m. Bolonki ze względu na swą długość są wędkami teleskopowymi, budowanymi głównie z włókien węglowych i grafitowych. Wędziska polecane przez wielu wyczynowców i adeptów tej sztuki powinny się charakteryzować dość dużą sztywnością i harmonijną akcją, posiadając przy tym miękką szczytówkę. Przy wyborze bolonki należy zwrócić uwagę na długość jej rękojeści, co pozwala na dalekie wyrzuty zestawu i wygodne trzymanie wędziska podczas łowienia.

Wyczynowcy dużą uwagę poświęcają przelotkom. Przelotki te powinny być jak najlepszej jakości; ich ilość powinna być równa ilości segmentów wędki plus jeden oraz dwie dodatkowe, ruchome przelotki na szczytówce.

Ważne jest nie tylko rozmieszczenie i ilość przelotek, ale również wysokość ich stopek, co pozwala uniknąć „klejenia” się żyłki do blanku wędki w deszczowe dni.

To tyle o podstawowych wędziskach do zawodów spławikowych. Nie będziemy omawiać wędzisk do połowu podlodowego z tej przyczyny, że nie różnią się od wędzisk amatorskich.

Na koniec jeszcze dodam, że na wszystkie wymienione wędziska, można łowić nie tylko na zawodach, ale i podczas rekreacyjnego wędkowania.

Ciąg dalszy o sprzęcie, a właściwie o dodatkach do wędzisk, przeczytacie w kolejnym odcinku...

Sitek


 
Pokrewne linki
· Więcej o Spławik i grunt
· Napisane przez Monk


Najczęœciej czytany artykuł o Spławik i grunt:
Przepływanka - temat rzeka


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyœlij ten artykuł do znajomych Wyœlij ten artykuł do znajomych


Komentarze sš własnoœciš ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialnoœci za ich treœć.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Spławikowe wędkarstwo wyczynowe (1) (Wynik: 1)
przez match6 dnia 14-01-2006 o godz. 21:07:48
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
KIEDY NASTĘPNY ODCINEK?Re: Spławikowe wędkarstwo wyczynowe (1) (Wynik: 1)
przez zioaml dnia 15-01-2006 o godz. 12:59:34
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Fajny tekst. chcialem tylko pewne szczegóły domówic.
najdłuzsze tyczki mają 16m, a baty chyba 10 czy 11Re: Spławikowe wędkarstwo wyczynowe (1) (Wynik: 1)
przez torque (torque@wedkarskie.pl) dnia 16-01-2006 o godz. 15:16:34
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Przyznam się, że z niecierpliwością czekałem na ten artykuł. Jako były zawodnik byłem ciekaw, co się w wędkarstwie wyczynowym zmieniło, jakie obowiązują przepisy odnośnie stanowisk, sygnałów, wędek, zanęt, przynęt, pomostów itd.
Liczyłem też, na choć krótką wzmiankę o czołówce GP Polski. Nie ukrywam też, że chciałbym przeczytać szersze opisy prezentowanego sprzętu:).
Wierzę, że kolejne części będą bardziej "wyczynowe".Re: Spławikowe wędkarstwo wyczynowe (1) (Wynik: 1)
przez mic dnia 19-01-2006 o godz. 16:12:46
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Tekst oczywiście w porządku ale chciałbym uściślić kilka rzeczy dotyczącej tyczek. Przede wszystkim w tyczkach są w zdecydowanej większości teleskopowe 3 elementy o długościach przeważnie 2,7 - 3,2 metra. Topy karpiowe i ostatnio modne specjalne topy do kubeczków są głównie 2 elementowe (teleskopowe) o długości ok. 3 metrów.
Następna sprawa - prolunga nie jest elementem topu, służy jedynie do przedłużania wędki np z 11 do 11,5 metra, czy z 13 do 13,5 metra. Obecnie wiele firm produkuje tyczki pisząc np na nich 13 metrów, a taką długość wędka uzyskuje po dołożeniu prolungi. Oczywiście dodanie takiego dopalacza zwiększa ciężar wędki i zmienia jej sztywność. Po docięciu szczytówki (jeżeli nie jest fabrycznie przygotowana) do stosowania amortyzatora odpowiedniej grubości nakleja się na zewnątrz lub wewnątrz szczytówki teflonową tulejkę. Myślę że moje uwagi wprowadzą pewne uściślenie do tekstu.
Pozdr micRe: Spławikowe wędkarstwo wyczynowe (1) (Wynik: 1)
przez wertik dnia 24-01-2006 o godz. 18:48:20
(Informacje o użytkowniku | Wyœlij wiadomoœć)
Fiu fiu fajny tekst, czekam na kolejny odcinek a jeśli chodzi klasyfikacje GP Polski to znajdziecie ja na www.leszcz.pl


Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.27 sekund :: Zapytania do SQL: 76